Jesteś tutaj

Żylaki kończyn dolnych - varices

Wysłane przez Janusz w wt., 11/10/2020 - 18:49
Opis choroby i objawy : 

Żylaki kończyn dolnych są to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Żylakom sprzyja im długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, praca w wysokiej temperaturze, praca w jednym miejscu, dźwiganie ciężarów. Często ich występowanie ma charakter rodzinny. Głównym czynnikiem prowadzącym do powstania żylaków kończyn dolnych jest zastój krwi w układzie żył powierzchownych. Jest on spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek żylnych, czyli fałdów błony wewnętrznej żyły, które warunkują jednokierunkowy przepływ krwi.
Żylaki pierwotne spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie.
Żylaki wtórne powstają na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych spowodowanego niedrożnością żył głębokich. Niedrożność jest następstwem przebytej zakrzepicy.
Żylaki o rzadkiej etiologii spowodowane wrodzonymi lub nabytymi przetokami tętniczo-żylnymi. Diagnostyka: w celu ustalenia poziomu niewydolności pomocne są próby czynnościowe Trendelenburga i Perthesa. Istotnym badaniem, decydującym o sposobie i rodzaju leczenia jest badanie ultrasonograficzne z oceną przepływów w żyłach (tzw. badanie usg z dopplerem).

Żylaki dzielą się na dwie główne grupy:

Pierwsza grupa obejmuje pierwszorzędowe żylaków powodu dziedziczną predyspozycją do żylaków.
Druga grupa obejmuje żylaki, które pojawiają się po uszkodzeniu ścian żylnych w wyniku urazu z tworzeniem się skrzepów krwi w żyłach lub zakrzepicy.

Kiedy skrzep lub skrzeplina przechodzi przez żyłę, szczelność zastawek żylnych zostaje przerwana i powstają wtórne żylaki.

Żylaki u osób starszych

Dlaczego żylaki występują częściej u osób starszych, a zwłaszcza u kobiet ?

1. Krótko mówiąc - ponieważ ich układ naczyniowy zużywa się z wiekiem i prędzej czy później zawodzi. Niemniej jednak nadal istnieje wiele obiektywnych powodów, dla których starsze kobiety częściej chorują na żylaki niż młodzi mężczyźni i kobiety. Po pierwsze, ponieważ kobiety generalnie żyją nieco dłużej niż mężczyźni, starszych kobiet jest odpowiednio więcej niż starszych mężczyzn, a ich żyły pracują dłużej.

2. Mężczyźni nie zachodzą w ciążę. Nawet jeśli żylaki, które pojawiły się u kobiety w ciąży, zniknęły wkrótce po urodzeniu dziecka, to jednak w ciągu kilku miesięcy żyły te były nieprawidłowo powiększone. Z wiekiem wszystkie mięśnie ludzkiego ciała, w tym mięśnie gładkie ścian naczyń krwionośnych, nie stają się tak elastyczne, jak w młodości. A żyły, które już się rozszerzyły w czasie ciąży, na starość ponownie stają się nieco szersze niż zwykle.

3. Obecnie wiele kobiet powyżej 30 roku życia stosuje hormonalną terapię zastępczą, której pierwotnym celem było łagodzenie nieprzyjemnych objawów menopauzy. Nie ma wątpliwości, że hormonalna terapia zastępcza pomaga kobietom zarówno wyglądać młodziej, jak i czuć się lepiej, a także ogólnie łatwiej znosić lata menopauzy. Obserwacje lekarzy potwierdzają również, że hormonalna terapia zastępcza w pewnym stopniu ogranicza częstotliwość napadów dusznicy bolesnej i zapobiega spadkowi wytrzymałości kości w wyniku osteoporozy.

Jednak suplementacja hormonalna jednocześnie zmiękcza ściany żylne w taki sam sposób, jak podwyższony poziom estrogenu i progesteronu w czasie ciąży. Ten efekt uboczny tabletek hormonalnych jest tym bardziej niebezpieczny, że ściany żył już słabną - na skutek naturalnych zmian w warstwie mięśniowej związanych z wiekiem. Tak więc potrzeba więcej badań klinicznych, aby ostatecznie wyjaśnić tę kwestię.

Leczenie : 

Stosuje się leczenia: zachowawcze – unoszenie kończyn, noszenie obcisłych pończoch, opasek uciskowych. Farmakologiczne – podawanie leków uszczelniających naczynia. Leczenie operacyjne – polegające na usunięciu żylaków, a także coraz popularniejsza metoda laserowej operacji żylaków EVLT.

Profilaktyka : 
Zapobieganie żylakom Każdej chorobie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Szereg prostych wskazówek ma na celu zapobieganie rozwojowi żylaków. Unikaj zastoju krwi w nogach - siedząc lub stojąc przez dłuższy czas, staraj się zmieniać postawę, poruszaj się jak najwięcej. - Nie nosić zbyt ciasnych dżinsów, obcisłych pasów i gorsetów, pończoch i skarpet z ciasnymi gumkami; - Obuwie ściśle przylegające do łydki nie jest pożądane. Długotrwała ekspozycja na podwyższoną temperaturę otoczenia może prowadzić do żylaków, dlatego jest niepożądana - Gorące kąpiele, wizyty w saunach, łaźniach tureckich; - Długa ekspozycja na słońce; - Używanie gorącego wosku jako depilatora w celu pozbycia się owłosienia Uniknięcie możliwej choroby pomoże: - Kontrola wagi ciała unikaj otyłości; - Nie podnosić ciężkich przedmiotów; - Ostrożnie przyjmuj hormonalne środki antykoncepcyjne. Aby poprawić stan nóg, zaleca się: - Trzymać nogi w podwyższonej pozycji podczas snu i odpoczynku; - Weź prysznic kontrastowy ciepłą i zimną wodą; - Podczas ćwiczeń nosić profilaktyczne rajstopy medyczne (dla mężczyzn - podkolanówki); - Noś wygodne buty na obcasach o wysokości nie większej niż 3 - 4 cm; - Wykonuj specjalne ćwiczenia nóg. Jeśli musisz długo siedzieć: - Zrób sobie przerwę wstań i idź w szybkim tempie koło 15 minut; - Częściej zmieniaj pozycję nóg. Zabiegi wodne Codziennie bierz kontrastowy prysznic na stopy, naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Jest to szczególnie konieczne w gorącej porze roku. Sport Unikaj sportów powodujących krótkotrwały wysiłek na nogach: - tenis, squash, skoki wzwyż, aerobik, podnoszenie ciężarów, piłka nożna, narciarstwo alpejskie, snowboard. - Najłatwiejszym i najtańszym sposobem jest chodzenie, bieganie. - Najlepszą opcją na zapobieganie żylakom jest pływanie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Żylaki kończyn dolnych - varices u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów żylaki nóg zdjęcia opis informacje.

żylaki nóg zdjęcia
widoczne żyły na nogach
żylaki nóg
choroby żylaki zdjęcia
żylaki zdjęcia
żylak na nodze
żylaki kończyn dolnych zdjęcia objawy
skleroterapia
pajączki na nogach

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?