Jesteś tutaj

Ziarnica weneryczna pachwin lymphogranuloma venereum

Wysłane przez Janusz w czw., 11/12/2020 - 20:13
Opis choroby i objawy : 

Choroba znana jest także jako weneryczne zapalenie węzłów chłonnych, ziarniniak limfatyczny oraz choroba Duranda-Nicolasa-Favre’a. Ziarnica weneryczna pachwin (lymphogranuloma venereum) to mało znane schorzenie, należące do grupy chorób przenoszonych drogą płciową, choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Chlamydia trachomatis. Występuje w krajach tropikalnych i subtropikalnych Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, w Indiach, Brazylii oraz w Ameryce Środkowej. O wiele częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Ziarnica weneryczna pachwin może współwystępować z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak kiła i rzeżączka.Choroba objawia się owrzodzeniami, pęcherzykami lub grudkami na narządach płciowych, wywołuje stany zapalne węzłów chłonnych, bóle stawów, ropnie.

Czynnikiem wywołującym ziarniniaki weneryczne jest Chlamydia trachomatis serologiczne typy L1, L2, L3, które mają właściwości toksyczne i immunologiczne. Chlamydia trachomatis, członek rzędu Chlamydiales i rodzaju Chlamydia, jest bezwzględnie wewnątrzkomórkową bakterią Gram-ujemną, która w cyklu rozwojowym zmienia się między dwiema formami: infekcyjnym ciałem elementarnym (ET) i niezakaźną formą replikującą, ciałem siatkowatym (RT).
Do zakażenia dochodzi przy bezpośrednim kontakcie z błonami śluzowymi osoby zakażonej i niezainfekowanej podczas stosunku płciowego lub podczas przejścia przez kanał rodny. W niektórych przypadkach dozwolone jest przenoszenie infekcji kontaktowej i domowej (artykuły gospodarstwa domowego, końcówki lewatywy, zabawki erotyczne). W czasie stosunku płciowego prawdopodobieństwo infekcji sięga 75%.
Okres inkubacji wynosi od 3 do 30 dni, czasem nawet do 1-6 tygodni. Po zakończeniu okresu inkubacji mogą wystąpić zjawiska prodromalne i rozpoczyna się okres pierwotny. Charakteryzuje się pojawieniem się małego pęcherzyka na genitaliach, który po otwarciu tworzy nadżerkę lub wrzód (chancre limfogranulomatous (LS)), o gładkich krawędziach, bez infiltracji u podstawy. Czasami lokalizacja pozagenitalna występuje w okolicy odbytu, błonie śluzowej wargi, języka, jamy ustnej (migdałki).
2-6 tygodni po wystąpieniu pierwotnego afektu rozpoczyna się okres wtórny - porażka regionalnych węzłów chłonnych. W zależności od miejsca inokulacji PV może wystąpić zespół pachwinowy (po pierwotnym zajęciu przedniego sromu, prącia lub cewki moczowej) lub zespół odbytniczo-odbytniczy (zwykle po pierwotnym zajęciu tylnego sromu, pochwy lub odbytu). Zespół pachwinowy to bolesne zapalenie pachwinowych (powierzchownych i głębokich) węzłów chłonnych, występujące głównie u mężczyzn (obserwowane tylko u 20% kobiet z PV).

Leczenie : 

Ziarnica pachwinowa wymaga leczenia osób zarażonych, u których choroba została wykryta, ale także wszystkich ich partnerów seksualnych. Terapia sprowadza się do stosowania antybiotyków.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Ziarnica weneryczna pachwin lymphogranuloma venereum u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów ziarnica pachwinowa opis informacje.

ziarnica pachwinowa
ziarnica pachwinowa
ziarnica pochwowa
ziarnica pochwowa
ziarnica pachwin
Ziarnica weneryczna pachwin
guz pachwina
guz pachwina
ziarnica weneryczna pachwin objawy
ziarnica na napletku
Ziarnica weneryczna pachwin
ziarnica weneryczna pachwin zdjecia
ziarnica weneryczna pachwin zdjecia
ziarniniak pachwinowy zdjęcia
ziarniniak pachwinowy zdjęcia
ziarnica weneryczna pachwin u mężczyzn
Ziarnica weneryczna pachwin

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?