Jesteś tutaj

Zespół Sweeta

Wysłane przez Janusz w śr., 11/18/2020 - 15:10
Opis choroby i objawy : 

Zespół Sweeta (łac. dermatosis neutrophilica febrilis acuta; ang. Sweet's syndrome).
Występuje częściej u kobiet w 5. dekadzie życia, u mężczyzn pojawia się później (6.-9. dekada). Charakteryzuje się pojawieniem intensywnie czerwonych naciekowych ognisk rumieniowych czasami o charakterze obrzęku. Zmianom może towarzyszyć świąd. Pojawieniu się zmian często towarzyszy gorączka. Zespół Sweeta występuje również u dzieci, ale znacznie rzadziej niż u dorosłych.
zespół Sweeta, czyli ostra dermatoza neutrofilowa włókienkowa.

Zespół Sweet został po raz pierwszy opisany przez brytyjskiego dermatologa R. Sweeta w 1964 roku. Kobiety w wieku 30-60 lat częściej chorują. Choroba objawia się wysypką na skórze (rzadko - na błonach śluzowych), bólem stawów, gorączką i leukocytozą.
Objawy kliniczne.Choroba zaczyna się objawami prodromalnymi, takimi jak bóle głowy, bóle stawów, ból gardła, biegunka, zapalenie spojówek, gorączka do 38–39 ° C. Po 1-2 tygodniach na skórze twarzy, szyi, kończyn górnych i dolnych pojawiają się pojedyncze lub liczne elementy, reprezentowane przez grudki koloru czerwonego lub fioletowego z wyraźnymi granicami, gęstą konsystencję, zlewające się w nieregularne blaszki. Elementy wysypki charakteryzują się silnym bólem przy palpacji. Z biegiem czasu płytki znikają ze środka, zamieniając się w pierścienie lub łuki i powiększają się wokół obrzeży. Wysypka ze względu na silny obrzęk skóry przypomina pęcherze. Elementy wysypki mogą być również reprezentowane przez pęcherzyki lub pęcherze z napiętą wyściółką i treścią ropno-surowiczą.
Na skórze kończyn dolnych pierwotne elementy morfologiczne mogą mieć postać głębokich węzłów z silnym bólem palpacyjnym. Niezwykle rzadko zdarza się, że patologiczny proces na skórze jest powszechny.
Na tle odpowiedniej terapii, po 5-7 dniach elementy wysypki ustępują. Choroba może nawracać, z pojawieniem się wysypek w tych samych miejscach.
Diagnostyka różnicowa. Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej z rumieniem wysiękowym wielopostaciowym, piodermią zgorzelinową, głębokim toczniem rumieniowatym Kaposi-Irganga, rumieniem guzowatym, pokrzywką.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Zespół Sweeta u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów zespół sweeta jak wygląda opis informacje.

zespół sweeta jak wygląda
zespół sweeta jak wygląda
zespół sweeta na plecach
zespół sweeta na plecach
zespół sweeta na rękach
zespół sweeta na rękach
zespół sweeta leczenie forum
zespół sweeta leczenie forum
zespół sweeta rumień
zespół sweeta rumień
sweet syndrome
sweet syndrome
zespół sweeta na twarzy
zespół sweeta na twarzy
zespół sweeta na dłoni
zespół sweeta na dłoni
zespół sweeta leczenie
zespół sweeta leczenie

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?