Jesteś tutaj

Zapalenie skórno-mięśniowe, wielomięśniowe

Wysłane przez Janusz w ndz., 09/11/2016 - 20:44
Opis choroby i objawy : 

Zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe są zaliczane do chorób układowych tkanki łącznej. Zapalenie wielomięśniowe (łac. PM – polymyositis) jest samoistną przewlekłą chorobą zapalną mięśni zaliczaną do schorzeń reumatologicznych. Zapalenie skórno-mięśniowe (łac. DM – dermatomyositis), w którym zmiany zapalne obejmują oprócz mięśni również skórę, szczególnie twarzy lub kończyn.
Występuje w każdym wieku, dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dokładne przyczyny zapalenia skórno-mięśniowego nie są znane. Wielu badaczy uważa, że ​​zapalenie skórno-mięśniowe rozwija się w wyniku uczulenia na różnego rodzaju alergeny lub na wystawienie skóry na długie działanie promieni słonecznych. Objawami zapalenia skórno-mięśniowego są złe samopoczucie, gorączka i ogólne osłabienie. Objawy skórne to między innymi: zmiany rumieniowe w obrębie twarzy z nasilonym obrzękiem i rumieniem w okolicy oczodołów, rumień dekoltu, "objaw szala" – rumień karku i barków, "objaw kabury" – rumień boczne powierzchni ud i bioder, grudki Gottrona – sinawe grudki na powierzchni wyprostnej stawów międzypaliczkowych i śródręczno-paliczkowych – objaw patognomoniczny, "ręce mechanika" – pogrubienie, łuszczenie i pękanie skóry na opuszkach palców i powierzchni dłoniowej rąk, rumień z obrzękiem i teleangiektazjami w wałach paznokciowych. Zmiany narządowe: zmiany w sercu – zaburzenia rytmu serca, zmiany w płucach, zmiany w przewodzie pokarmowym, zmiany stawowe, zwapnienia w tkance podskórnej, mięśniach szkieletowych i ścięgnach. Rozpoznanie choroby zapalenia skórno-mięśniowego i zapalenia wielomięśniowego jest ustalane na podstawie obecności charakterystycznych objawów, po wykonaniu badań laboratoryjnych, histologicznych i obrazowych.

Leczenie : 

Leczenie zapalenia skórno-mięśniowego i wielomięśniowego jest różne w zależności od stanu zaawansowania choroby. Lekami stosowanymi są sterydy oraz leki immunosupresyjne. Jako leczenie uzupełniające stosuje się preparaty potasu, witaminę D i sole wapnia (profilaktyka osteoporozy), wczesne usprawnianie narządu ruchu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Zapalenie skórno-mięśniowe, wielomięśniowe u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów zapalenie skórno-mięśniowe palce opis informacje.

zapalenie skórno-mięśniowe palce
zapalenie skórno-mięśniowe palce
zapalenie skórno-mięśniowe głowa
zapalenie skórno-mięśniowe głowa
zapalenie skórno-mięśniowe na głowie
zapalenie skórno-mięśniowe na głowie
zapalenie skórno-mięśniowe dłoń
zapalenie skórno-mięśniowe dłoń
zapalenie skórno-mięśniowe czoło
zapalenie skórno-mięśniowe czoło
zapalenie skórno-mięśniowe palców
zapalenie skórno-mięśniowe palców
zapalenie skórno-mięśniowe na dłoni
zapalenie skórno-mięśniowe na dłoni
zapalenie skórno-mięśniowe na dłoniach
zapalenie skórno-mięśniowe na dłoniach
zapalenie skórno-mięśniowe ręki palcy
zapalenie skórno-mięśniowe ręki palcy

Co szukasz ?