Jesteś tutaj

Wrodzony niedorozwój skóry (aplasia cutis congenita)

Wysłane przez Janusz w wt., 08/25/2020 - 01:18
Opis choroby i objawy : 

Wrodzony niedorozwój skóry (aplasia cutis congenita) (ACC) jest rzadką wrodzoną wadą skóry, która najczęściej wpływa na skórę głowy i tułów. Poważne powikłania obejmują krwawienie i zakażenie skóry.
Aplasia cutis congenita (ACC), po raz pierwszy opisana przez Cordona i Campbella w 1767 r., Jest rzadką wrodzoną chorobą skóry charakteryzującą się brakiem obszaru skóry obecnego przy urodzeniu.

Wrodzony niedorozwój skóry to wada obecna od urodzenia, która już wystąpiła w macicy. Nie rzadko (około 1 na 3000). Kliniczny objaw widać okrągły lub owalny ostro ograniczony obszar wgłębienia, zwykle na głowie z części tylnej. Zwykle pokryte cienką, kruchą, pomarszczoną, bezwłosą skórą, czasem głębszą wadą (wrzodem). Czasami otoczony obszarem z nadmiernym owłosieniem lub hiperpigmentacja. Przyczyna jest nieznana, prawdopodobnie z powodu wielu czynników (zakażenie macicy, zawały łożyska (skrzepliny), aberracja chromosomowa, dziedziczna hemidaria naskórka, dysplazja ektodermalna).

Diagnostyka różnicowa. Wrodzony niedorozwój skóry należy odróżnić od uszkodzenia skóry głowy podczas porodu, w stadium blizny - od tocznia rumieniowatego krążkowego, twardziny ogniskowej. Charakter lokalizacji i ostre granice zmiany, brak zmian zapalnych i zagęszczenie, istnienie choroby od urodzenia, a często obecność takich wad u kilku członków rodziny pozwalają ustalić prawidłową diagnozę. Podobny obraz kliniczny, ale z lokalizacją ognisk atrofii głównie w świątyniach, obserwuje się w przypadku rodzinnej ogniskowej dysplazji twarzy. Znaczące zanikowe zmiany skórne są jednym z objawów ogniskowej hipoplazji skóry.

Leczenie : 

Terapia nie jest konieczna. Ubytki zwykle goja się samoistnie. W przypadku głębszych zmian można ubytek pokryć płatem skórnym lub przeszczepem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Wrodzony niedorozwój skóry (aplasia cutis congenita) u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów wrodzony niedorozwój skóry opis informacje.

wrodzony niedorozwój skóry
wrodzony niedorozwój skóry
aplasia cutis congenita (acc)
aplasia cutis congenita (acc)
wrodzona wada skóry
wrodzona wada skóry
aplasia cutis congenita
aplasia cutis congenita
wrodzony niedorozwój skóry zdjęcia
wrodzony niedorozwój skóry zdjęcia
wady wrodzone skóry
wady wrodzone skóry
wrodzony niedorozwój skóry u dzieci
wrodzony niedorozwój skóry u dzieci
choroba ACC
acc
wady wrodzone skóry zdjęcia
wady wrodzone skóry zdjęcia

Co szukasz ?