Jesteś tutaj

Trądzik bliznowcowy

Wysłane przez Janusz w pt., 07/10/2020 - 21:17
Opis choroby i objawy : 

Trądzik bliznowcowy ( acne keloidalis) pojawia się wtedy, gdy zamykają się gruczoły łojowe, a skóra rogowacieje. Gruczoł łojowy rozciąga się, ponieważ gromadzi się w nim wydzielina i bakterie, powstaje ropa i stan zapalny. Efektem są blizny, które trudno usunąć i które są szpecące.
Czynniki mogące nasilać objawy trądziku bliznowcowego:
zbyt silne pocenie się, przebywanie w zbyt wilgotnym klimacie, miesiączka u dziewcząt, a szczególnie okres kilkudniowy przed pojawieniem się krwawienia, ciąża, tabletki antykoncepcyjne, leki, np. kortykosterydy, leki przeciwpadaczkowe, kosmetyki.

Dokładna etiologia keloidu trądzikowego jest niejasna. Uważa się, że przewlekłe podrażnienie skóry prowadzi do zapalenia i rozwoju tych zmian. Choroba występuje częściej u osób rasy czarnej i najczęściej dotyka starszych mężczyzn z Afryki i Karaibów o czarnych, kręconych włosach . Występuje 20 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Na obszarze dotkniętym keloidem trądzikowym powstają grudki i krosty, zgrupowane ze skąpą ropą, pokrywające skórę karku i części owłosionej. Następnie pojawiły się blaszki bliznowaciejące na obrzeżach i na ich obrzeżach, na których nadal pojawiają się krosty, rzadko osłabiające ropnie. Aktywnym objawom towarzyszy łagodny ból, swędzenie, a także trudności w poruszaniu głową . Grudki mogą być bardzo swędzące, a drapanie może prowadzić do wtórnej infekcji bakteryjnej (Staphylococcus aureus ).

Patofizjologicznie początkowy proces w trądziku keloidowym rozpoczyna się od ostrego zapalenia okołomieszkowego, po którym następuje osłabienie ściany pęcherzyka na poziomie dolnego lejka . Prowadzi to do oddzielenia się cebulki włosa od otaczającej skóry właściwej, zaczyna działać jako ciało obce i prowadzi do ostrego i późniejszego przewlekłego zapalenia ziarniniakowego .

Proces ten objawia się klinicznie w postaci małych grudek i krost na podłożu pęcherzykowym. keloid trądzikowyW tylnej części szyi liczba gruczołów łojowych jest prawie dwa razy większa niż w przedniej części skóry głowy, co może powodować uczucie swędzenia. Następnie fibroblasty odkładają nowy kolagen, co prowadzi do zwłóknienia. Niedrożność światła mieszków włosowych podczas zwłóknienia pogłębia sięziarniniakowe zapalenie i blizny . Ten etap charakteryzuje się przerostowymi blaszkami i nieodwracalnym łysieniem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Trądzik bliznowcowy u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów Trądzik bliznowca opis informacje.

Trądzik bliznowca
Trądzik bliznowca
acne keloidalis
acne keloidalis
trądzik bliznowaty na brzuchu
trądzik bliznowaty na brzuchu
trądzik bliznowaty
trądzik bliznowaty
keloidalis
keloidalis
trądzik bliznowaty kark
trądzik bliznowaty kark
trądzik na karku
trądzik na karku
trądzik bliznowaty na karku
trądzik bliznowaty na karku
bliznowaty kark
bliznowaty kark

Co szukasz ?