Jesteś tutaj

Trachyonychia

Wysłane przez Janusz w sob., 11/07/2020 - 20:49
Opis choroby i objawy : 

Trachyonychia, choroba znana również jako dziecięca dystrofia dwudziestu paznokci, charakteryzuje się podłużnymi bruzdami i szorstkością, paznokcie przypominają swoją strukturą pestkę brzoskwini. Uważa się, że najczęściej choroba dotyka dzieci, w szczególności chłopców między 10 a 20 rokiem życia, niejednokrotnie jednak również niemowlęta.

Objawy trachyonychii paznokci

W przypadku trachyonychii paznokcie mają szereg charakterystycznych cech:

Płytka paznokcia staje się gęsta i gruba z powodu zwiększonego tworzenia się keratyny i naruszenia jej odrzucenia. Proces ten występuje również przy wrodzonej pachyonychii.
Zewnętrzna część płytki traci charakterystyczny połysk i staje się szorstka w dotyku.
Na paznokciu często pojawiają się kropki - płytka jest dociskana do wewnątrz, jakby powierzchnia została wklejona igłą lub szydłem.
Z powodu dysfunkcji i zwiększonej kruchości naczyń włosowatych powstaje bolesny krwiak pod paznokciowy.
Zwiększona kruchość paznokcia prowadzi do pojawienia się pęknięć i rozwarstwienia jego wystającej części.
Zmienia się również kształt płytki paznokcia, staje się ona wklęsła jak łyżeczka. Ten proces nazywa się koilonychią.
Tkanki miękkie wokół paznokcia i kości nie są uszkodzone.

Przyczyny trachyonychii paznokci

Proces jest wieloczynnikowy, ale polega na niedożywieniu płytki paznokcia, któremu towarzyszy defekt w tworzeniu się keratyny. Wszystkie przyczyny trachyonychii można podzielić na kilka głównych grup:

Zaburzenia układu immunologicznego. W przypadku naruszenia statusu immunologicznego limfocyty atakują komórki własnego ciała, w tym endoteliocyty, które wyściełają wewnętrzną powierzchnię naczyń włosowatych. Prowadzi to do zakłócenia dostaw składników odżywczych i tlenu do paznokci.
Zaburzenia endokrynologiczne. Cukrzyca: niedobór lub nadmiar hormonów tarczycy prowadzi do dysfunkcji naczyń włosowatych, a w konsekwencji do niedoboru składników odżywczych w macierzy paznokcia.
Miażdżyca tętnic. W przypadku obecności blaszki miażdżycowej na wewnętrznej powierzchni naczyń dochodzi do upośledzenia dostarczania tlenu do keratynocytów, co objawia się trachyonychią.
Kontuzje. Naruszenie techniki manicure prowadzi do rozwarstwienia płytki paznokcia i późniejszego nieprawidłowego jej uformowania.
Choroby dermatologiczne. Trachionychia, czyli paznokcie „piaszczyste”, towarzyszą takim patologicznym procesom jak egzema, łuszczyca paznokci, liszaj płaski i inne.
Idiopatyczna trachyonychia. Nie znaleziono konkretnej przyczyny tego typu trachyonychii. Zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i jest trudny do wyleczenia. W tym przypadku paznokcie są dotknięte zarówno dłońmi, jak i nogami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Trachyonychia u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów szorstkie paznokcie opis informacje.

szorstkie paznokcie
szorstkie paznokcie
choroby paznokci jak wyglądają
choroby paznokci jak wyglądają
choroby paznokci u nóg
choroby paznokci u nóg
zmiany na paznokciach zdjęcia
zmiany na paznokciach
dwadzieścia paznokci choroba
dwadzieścia paznokci choroba
trachyonychia nails
trachyonychia nails
zmiany na 20 paznokciach
zmiany na 20 paznokciach
trachyonychia images
trachyonychia images
choroba paznokcia
choroba paznokcia

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?