Jesteś tutaj

Torbielak potowy hidrocystoma

Wysłane przez Janusz w sob., 11/07/2020 - 23:30
Opis choroby i objawy : 

Torbielak potowy hidrocystoma choroba polega na torbielowatym rozszerzeniu przewodów gruczołów potowych, utrudnieniu odpływu potu i powstaniu torbieli zastoinowych. Są to pęcherzyki silnie napięte, przeświecające, tkwiące głęboko w skórze twarzy. Najczęściej osiągają kilka milimetrów średnicy. Treść pęcherzyków jest przeźroczysta. Występują zazwyczaj latem, a zimą zanikają samoistnie.
Niezmiernie rzadki u mężczyzn. Występują częściej u kobiet po 40 r. życia i starszych, które pracują w wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza (np. kucharki).

Rozróżnia się ekrynowy i apokrynowy torbielak potowy. Eccrine Hydrocystoma to bańka o wielkości 0,1 - 0,5 cm z grubą, napiętą pokrywą, wypełniona przezroczystą zawartością cieczy; zlokalizowane na twarzy, częściej na czole, nosie i powiekach, z roztargnieniem (z niewielką ilością) lub w grupach.

Dokładne przyczyny i mechanizmy rozwoju wodniaka są nadal niejasne. Najczęściej wodniak, podobnie jak syringoma, powstaje u kobiet w średnim wieku.

Czynnikami predysponującymi do powstania wodniaka są:

Otyłość;
Zwiększona potliwość;
Zaburzenia hormonalne;
Przyjmowanie leków zawierających steroidy lub hormonalne środki antykoncepcyjne;
Życie w wilgotnym i gorącym klimacie;
Warunki pracy - w gorących sklepach, pralniach itp.

Charakteryzuje się sezonową częstotliwością występowania chorób w okresie letnim, wzywającym do pomocy znacznie większej liczbie pacjentów z potworami potowymi.

Leczenie : 

Torbielak potowy usuwa się podobnie jak prosak - może to zrobić kosmetyczka. Do pozbywania się torbielaków potowych można też użyć elektrokoagulacji.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Torbielak potowy hidrocystoma u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów torbiel potowa oka opis informacje.

torbiel potowa oka
torbiel potowy na twarzy
gruczolak potowy zdjęcia
torbiel potowa pod okiem
torbiel potowy koło nosa
Torbielak potowy hidrocystoma
torbiel potowy na oku
gruczolak potowy
hidrocystoma

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?