Jesteś tutaj

Szkarlatyna płonica

Wysłane przez Janusz w wt., 11/24/2020 - 20:10
Opis choroby i objawy : 

Płonica (szkarlatyna, łac. scarlatina) jest ostrą chorobą zakaźną głównie wieku dziecięcego wywołaną przez bakterię – paciorkowca grupy A. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na zakażenie paciorkowcowe, ozdrowieniec lub nosiciel paciorkowca. Osoba dorosła, która choruje na anginę paciorkowcową, może być źródłem zakażenia dla dziecka. Zakażenie jest przekazywane na drodze kropelkowej. Wrota zakażenia: błony śluzowe gardła, uszkodzona skóra (płonica przyranna, jako nadkażenie).

Klinicznie, choroba szkarlatyna zaczyna się ostro od nagłego wzrostu temperatury do 39 ° C, wymiotów i bólu gardła. Silne zatrucie, ból głowy, osłabienie są natychmiast zauważane. Po kilku godzinach lub następnego dnia pojawia się wysypka, zwykle w postaci małych kropek na tle zaczerwienionej skóry. Jest szczególnie gęsto umiejscowiony na policzkach, które stają się jaskrawoczerwone, cieniując bladość, nie pokrytą wysypką, trójkątem nosowo-wargowym i brodą. Inne typowe obszary intensywnej wysypki to boki, podbrzusze, pachwiny, pachy, pod kolanami. Wysypka utrzymuje się przez 3-5 dni, ale może ustąpić znacznie wcześniej. Łagodna szkarlatyna występuje zwykle z krótkotrwałymi wysypkami. Po naciśnięciu na skórę w miejscu wysypki pozostaje biała smuga. Swędzenie nie jest wyraźne.

Najbardziej stałym objawem szkarlatyny to: całe gardło (migdałki, języczek, łuk) staje się jaskrawoczerwone. W pierwszych dniach język pokrywa się gęstym szaro-żółtym nalotem, a od 2-3 dnia zaczyna złuszczać się z brzegów i czubków, staje się również jaskrawoczerwony, z wyraźnymi brodawkami („język karmazynowy”). Objawy bólu gardła utrzymują się do 7-9 dni. Zdarza się, że nie ustalono rozpoznania szkarlatyny na podstawie jej wczesnych objawów, wtedy ważny staje się objaw późny - złuszczanie się skóry, które rozpoczyna się po 2-3 tygodniach.

Przy szkarlatynie powiększone i przekrwione są migdałki. Często pokrywa je biały nalot. Także język w początkowym okresie szkarlatyny jest pokryty grubym, białoszarym nalotem. Następnie nalot na języku znika, za to uwidaczniają się na nim bardzo zaczerwienione brodawki, przybiera on kolor malinowy. Choć malinowy język uznaje się za jeden z typowych objawów szkarlatyny - dziś nie zawsze występuje u chorego.

Leczenie : 

Szkarlatyna płonica wymaga bezwzględnie leczenia antybiotykiem (penicylina krystaliczna, cefalosporyny, jeśli jest podejrzenie uczulenia dziecka na pochodne penicyliny, to stosuje się makrolidy) przez 10-14 dni.

Powikłania: 
Powikłania po szkarlatynie. Wśród powikłań szkarlatyny może być zapalenie ucha środkowego i zapalenie zatok. Oprócz nich po chorobie mogą wystąpić choroby po paciorkowcowe - infekcyjno-alergiczne (toksyczne) zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie nerek. Szkarłatna gorączka często powoduje zaostrzenie reumatyzmu, a niekiedy stanowi bodziec do jego rozwoju. Zapobieganie. Nie ma szczepionki na szkarlatynę !!! Kwarantanna dla chorego dziecka i zwiększenie odporności organizmu mogą służyć jako sposób ochrony przed chorobami. Ogólne działania wzmacniające • Zbilansowana dieta, • Przestrzeganie zasad higieny, • Wentylacja pomieszczeń, • Terminowe wykrywanie i leczenie chorób dziąseł i zębów, zapalenia migdałków, zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Szkarlatyna płonica u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów szkarlatyna na rękach opis informacje.

szkarlatyna na rękach
szkarlatyna u dorosłych
szkarlatyna wysypka dzieci
szkarlatyna ręce
szkarlatyna język
szkarlatyna u dzieci
szkarlatyna pacha
szkarlatyna dłonie dzieci
szkarlatyna na języku dziecka

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?