Jesteś tutaj

Stopa sportowca, stopa atlety

Wysłane przez Janusz w pt., 11/06/2020 - 17:05
Opis choroby i objawy : 

Stopa atlety, stopa sportowca to nic innego jak grzybica stóp. Zmiany grzybicze pojawiają się w miejscach wilgotnych, ciepłych i bez dostępu powietrza – najczęściej występują w przestrzeniach między palcami.

Stopa sportowca lub dermatofitoza stóp to infekcja grzybicza, która atakuje nogi , a mianowicie fałdy między palcami, stopami i ich krawędziami.

Już sama nazwa ( stopa sportowca ) sugeruje, że sportowcy są głównie podatni na tę chorobę. Ale ludzie innych zawodów, niestety, nie są na to odporni. Zwłaszcza jeśli często znajdują się w wilgotnych, ciepłych pomieszczeniach.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów grzybów , infekcja może przenosić się z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, dzielenie się rzeczami osobistymi lub przebywanie w „zanieczyszczonych” miejscach publicznych, takich jak baseny, prysznice itp.

W około 98% przypadków choroba rozwija się na skutek narażenia na grzyby dermatofitowe, a w 2% na grzyby drożdżakowe, bakterie np. Candida .

Czynniki ryzyka choroby stopy sportowca atlety, grzybicy stopy:

- Mężczyźni są bardziej podatni na grzybicę stóp niż kobiety.
- Historia chorób grzybiczych
- Obecność obniżonej odporności (przy chorobach takich jak cukrzyca czy rak).
- Życie w ciepłym, wilgotnym klimacie.
- Podeszły wiek. Grzybica występuje częściej w starszej grupie wiekowej. Dzieci rzadko chorują na stopę atlety.
- Długie przebywanie stóp w wilgoci.
- Noszenie ciasnych, słabo przewiewnych butów.
- Chodzenie boso w publicznych szatniach lub prysznicach
- Wykonywanie prac związanych z długotrwałym kontaktem z wodą.

Przyczyny grzybicy stóp u ludzi

Grzybica jest wywoływana przez grzyby, które rozwijają się na lub w górnej warstwie skóry. Grzyb najlepiej rośnie w ciepłych, wilgotnych miejscach, takich jak obszar między palcami.

Grzybica jest bardzo łatwo przenoszona. Możesz zarazić się dotykając palców u nóg osoby, która ma tę chorobę. Najczęściej ludzie zarażają się chodząc boso po skażonych powierzchniach w pobliżu basenów lub w przebieralniach. Grzyby zaczynają aktywnie rosnąć w butach, zwłaszcza ciasnych, bez wentylacji. W niektórych przypadkach możesz nie zachorować (w przypadku braku podatności), ale stać się nosicielem grzyba i zarazić innych ludzi. Z reguły przenoszona grzybica nie gwarantuje, że nie dojdzie do ponownej infekcji (wręcz przeciwnie).

Objawy grzybicy stóp zwanej chorobą stopą sportowca, atlety.

Grzybica (stopa sportowca, atlety) może powodować pieczenie w stopie lub między palcami i swędzenie. Skóra może macerować i pękać. Objawy zależą od lokalizacji zakażenia grzybiczego (rodzaj grzyba).

Grzybica tkanki palca występuje zwykle między czwartym a piątym palcem. Skóra staje się łuszcząca, cieńsza i popękana. U niektórych osób infekcji grzybiczej towarzyszy wtórna infekcja bakteryjna, która prowadzi do dalszego uszkodzenia tkanki skórnej.
Infekcja grzybicza (taka jak mokasyn) może rozpocząć się od lekkiego bólu stopy. Skóra u podstawy lub podeszwy stopy gęstnieje i pęka. W ciężkich przypadkach może dojść do uszkodzenia paznokci u nóg (zgrubienie, kruszenie, a czasem wypadanie paznokci). Grzybica paznokci wymaga osobnego leczenia.
Infekcja grzybicza typu pęcherzykowego. Zwykle objawia się nagłym pojawieniem się pod skórą małych wypełnionych płynem pęcherzyków. Bąbelki zwykle znajdują się u podstawy stopy. Ale mogą pojawić się w dowolnym miejscu na stopie. Połączenie infekcji grzybiczej z bakterią

Leczenie : 

Leczenie grzybicy stóp
Leczenie grzybicy zależy od rodzaju grzyba i ciężkości zakażenia. W większości przypadków leczenie odbywa się w domu lekami dostępnymi bez recepty w aptekach.
W pierwszej kolejności stosuje się leki dostępne bez recepty. przy ciężkiej grzybicy, stosowaniu silniejszych leków przepisanych przez lekarza.

Profilaktyka : 
Profilaktyka stopy sportowca, grzybicy stóp Utrzymywanie stóp w suchym stanie Osuszanie przestrzeni między palcami po kąpieli lub prysznicu Noszenie butów z wentylacją Noszenie butów w skarpetkach Noszenie bawełnianych skarpet Jeśli się pocisz, użyj talku lub proszku przeciwgrzybiczego Buty należy wentylować przez co najmniej 24 godziny po ponownym założeniu Noszenie klapek w miejscach publicznych (basen, przebieralnia, prysznic).

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Stopa sportowca, stopa atlety u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów stopa atlety zdjęcia opis informacje.

stopa atlety zdjęcia
stopa atlety
wyprzenie międzypalcowe
wyprzenie międzypalcowe objawy
grzybicze zakażenie stóp
grzybicze zakażenie stóp zdjecia
stopa sportowca zdjęcia
stopa sportowca zdjęcia objawy
grzybica międzypalcowa zdjęcia
grzybica międzypalcowa
grzybica stopie
grzybica stopie objaw
stopa sportowca objawy
stopa sportowca objawy zdjecia
grzybica międzypalcowa objawy
grzybica międzypalcowa objawy foto
grzybica na stopach
grzybica na stopach objaw

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?