Jesteś tutaj

Sinica kończyn akrocyjanoza

Wysłane przez Janusz w pt., 11/06/2020 - 21:09
Opis choroby i objawy : 

Sinica kończyn (łac. cyanosis, ang. acrocyanosis ) czyli akrocyjanoza, jest niegroźnym zaburzeniem naczynioruchowym, które dotyczy dystalnych (dalszych) części ciała. Objaw choroby charakteryzujący się sinym, niebieskawym zabarwieniem skóry i błon śluzowych ciała z powodu zwiększonej ilości hemoglobiny odtlenowanej we krwi włośniczkowej (>5 g/dl) lub obecnością hemoglobiny patologicznej, najczęściej methemoglobiny (>0,5 g/dl). Wyróżnia się sinicę centralną i obwodową, które można różnicować za pomocą objawu Lewisa. Sinica obwodowa spowodowana jest zmniejszeniem perfuzji tkanek na obwodzie. Obserwuje się niebieskawe zabarwienie skóry obecne jedynie na dystalnych części ciała.

Akocyjanoza jest kluczowym wskaźnikiem przedłużającej się niewydolności serca, ale musisz wiedzieć o innych prowokatorach szybkich zmian koloru skóry. Po różnych operacjach kardiologicznych w okolicy narządów zastawkowych serca najczęściej rozpoznaje się pojawienie się akrocyjanozy.

Sinica kończyn akocyjanoza to niebieskawe zabarwienie obszarów skóry najbardziej oddalonych od środka ciała - czubków palców, nosa, uszu itd.
Sinica i miejscowe obniżenie temperatury skóry zwykle występuje na dłoniach lub stopach. W rzadszych przypadkach zajęte są nadgarstki, kostki, nos, uszy, usta.

W akrocyjanozie pierwotnej zmiana koloru skóry jest symetryczna. W wariancie wtórnym objawy często dotyczą tylko jednej kończyny i mogą im towarzyszyć ból lub owrzodzenie.

Objawy choroby sinicy kończyn:

sinica palców rąk lub nóg;
zimne kończyny pokryte lepkim potem;
spadek temperatury skóry;
obrzęk skóry w dotkniętym obszarze;
uczucie pieczenia lub mrowienia;
normalne fale tętna w dużych tętnicach.

Objawy te są bardziej widoczne w chłodne dni i ustępują w cieple. Kolor dłoni jest znormalizowany poprzez opuszczenie rąk.

U noworodków akrocyjanoza występuje w ciągu pierwszych kilku godzin życia. Może również pojawić się podczas przeziębienia lub po kąpieli. Ale u zdrowego dziecka cyjanotyczny kolor skóry szybko się normalizuje.

Główne przyczyny pierwotnej akrocyjanozy:

niska temperatura otoczenia;
przebywać na dużej wysokości w połączeniu z niskim ciśnieniem atmosferycznym, wiatrem i zimnym powietrzem;
genetycznie uwarunkowana wada w rozwoju naczyń krwionośnych;
niska waga osoby;
ciasna odzież i buty.

Akocyjanoza u noworodków występuje, ponieważ dziecko zaczyna samodzielnie oddychać. W tym przypadku krew tętnicza wzbogacona w tlen w płucach kierowana jest najpierw do najważniejszych narządów - mózgu, nerek itd., A dopiero później do skóry.

Wtórna akrocyjanoza jest objawem jakiejś choroby.

Najczęstszą przyczyną akrocyjanozy jest zjawisko Raynauda. W tej patologii kończyny bledną pod wpływem zimna, a następnie nabierają niebieskawego lub fioletowego koloru.
W przypadku anoreksji utrata masy ciała zakłóca termoregulację, prowadząc do zaburzeń naczyniowych. Akocyjanozę obserwuje się u 20-40% pacjentów z anoreksją.
Leki na sporysz stosowane w leczeniu migreny mogą powodować akrocyjanozę.
Nawet 24% osób z guzami nowotworowymi również ma ten objaw.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Sinica kończyn akrocyjanoza u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów sinica obwodowa ręki opis informacje.

sinica obwodowa ręki
sinica stóp
sinica palcy u rąk
Sinica obwodowa prawej stopy
sinica palce
sinica u dzieci
sinica stopy
sinica u niemowląt
sinica dłonie

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?