Jesteś tutaj

Schönleina-Henocha - plamica alergiczna

Wysłane przez Janusz w pt., 11/06/2020 - 14:51
Opis choroby i objawy : 

Zapalenie naczyń związane z IgA (dawniej: choroba Schönleina-Henocha, plamica alergiczna) – choroba autoimmunologiczna polegająca na zapaleniu drobnych naczyń krwionośnych na skutek odkładania się w nich kompleksów immunologicznych zawierających IgA (immunoglobulinę A). Jest to najczęstsza postać układowego zapalenia naczyń (tzw. vasculitis) u dzieci w wieku 5 do 15 lat. W przebiehu choroby Schönleina-Henocha występują wybroczyny skórne, plamy, krwawe podbiegnięcia. Najczęściej znajdują się na kończynach dolnych (na przedniej powierzchni), pośladkach przeważnie są one niebolesne, czasami jednak niektórzy mogą skarżyć się na swędzenie okolic skóry z wybroczynami.
Plamica Schoenleina-Henocha PSHG, chociaż nie jest częstą chorobą u dzieci, należy do najczęstszych ogólnoustrojowych zapalenia naczyń u pacjentów w wieku od 5 do 15 lat. Choroba występuje częściej u chłopców niż dziewcząt (2: 1).
Na częstość występowania choroby nie ma wpływu pochodzenie etniczne ani region zamieszkania. Większość przypadków w Europie i na półkuli północnej występuje zimą, ale niektóre przypadki występują również jesienią lub wiosną. Plamica Schoenleina-Henocha dotyka około 20 na 100 000 dzieci rocznie.

Wiodącym objawem jest charakterystyczna wysypka skórna, która występuje u wszystkich pacjentów z plamica Schoenleina-Henocha. Wysypka zwykle zaczyna się od łagodnej pokrzywki; czerwone wypukłe plamy, w miejscu których z czasem pojawiają się fioletowe krwotoki. Nazywa się to „wyczuwalną plamicą”, ponieważ można wyczuć podwyższoną wysypkę na dotkniętej chorobą skórze. Plamica zwykle pojawia się na kończynach dolnych i pośladkach, chociaż w niektórych przypadkach zmiany mogą również pojawiać się w innych częściach ciała (kończyny górne, tułów itp.).
Ból stawów (artralgia) lub ból stawów i obrzęk przy ograniczonym ruchu (artretyzm) zwykle dotyczy stawów kolanowych i skokowych, rzadziej stawów nadgarstka, łokci i palców. Takie zjawiska występują u większości pacjentów (> 65%). Bólowi stawów i / lub zapaleniu stawów towarzyszy łagodny obrzęk tkanek i tkliwość tkanek miękkich w pobliżu i wokół stawu. We wczesnych stadiach choroby, zwłaszcza u małych dzieci, może wystąpić obrzęk tkanek miękkich dłoni i stóp, czoła i moszny.
Objawy stawów są przejściowe i ustępują w ciągu dni lub tygodni.
Zapaleniu naczyń w ponad 60% przypadków towarzyszy ból brzucha. Bóle te są zwykle okresowe, zlokalizowane wokół pępka i mogą im towarzyszyć łagodne lub ciężkie krwawienia z przewodu pokarmowego (krwotok). W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do skręcenia pętli jelitowych. Zjawisko to nazywane jest niedrożnością jelit i powoduje zablokowanie jelit, które może wymagać operacji chirurgicznej.
W przypadku zapalenia naczyń nerek mogą krwawić (około 20-35% pacjentów). Ponadto może rozwinąć się łagodny do ciężkiego krwiomocz (krew w moczu) i białkomocz (białko w moczu). Problemy z nerkami zwykle nie są poważne. W rzadkich przypadkach choroba nerek może trwać miesiące lub lata i przejść do niewydolności nerek (1-5%). W takich przypadkach wymagana jest konsultacja z nefrologiem we współpracy z lekarzem pacjenta.
Opisane powyżej objawy mogą czasami poprzedzać pojawienie się wysypki skórnej o kilka dni. Mogą pojawiać się w tym samym czasie lub stopniowo, w innej kolejności.
Inne objawy, takie jak drgawki, krwotoki w mózgu lub płucach i obrzęk jąder, spowodowane zapaleniem naczyń w tych narządach, są rzadkie.

Leczenie : 

W większości przypadków stosuje się jedynie leczenie objawowe.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Schönleina-Henocha - plamica alergiczna u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów choroba schoenleina henocha na stopach opis informacje.

choroba schoenleina henocha na stopach
choroba schoenleina henocha na stopach
plamica schoenleina henocha pośladki nogi
plamica schoenleina henocha pośladki nogi
plamica schoenleina henocha na dłoni
plamica schoenleina henocha na dłoni
choroba schoenleina henocha stopy u dziecka na nogach
choroba schoenleina henocha stopy u dziecka na nogach
plamica schoenleina henocha mężczyzna noga
plamica schoenleina henocha mężczyzna noga
plamica schoenleina henocha na nogach dziecka
plamica schoenleina henocha na nogach dziecka
choroba schoenleina henocha stopy
choroba schoenleina henocha stopy
plamica schoenleina henocha mężczyzna dłoń
plamica schoenleina henocha mężczyzna dłoń
plamica schoenleina henocha nogi
plamica schoenleina henocha nogi

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?