Jesteś tutaj

Sarkoidoza, choroba Besniera-Boecka-Schaumanna

Wysłane przez Janusz w pt., 11/06/2020 - 14:40
Opis choroby i objawy : 

Sarkoidoza, choroba Beniera-Beck-Schaumanna to choroba ogólnoustrojowa o przewlekłym przebiegu, charakteryzująca się powstawaniem specyficznych ziarniniaków w różnych narządach i tkankach. Ziarniniaki sarkoidalne różnią się od gruźliczych głównie brakiem zmian martwiczych. W dotkniętych narządach możliwy jest rozwój zwłóknienia, co prowadzi do trwałego naruszenia ich funkcji. Według współczesnych wyobrażeń sarkoidoza jest chorobą o upośledzonej immunoreaktywności, ze szczególną reakcją organizmu na różne czynniki środowiskowe. Występuje w wieku od 20 do 50 lat, kobiety częściej chorują.

W większości przypadków dotyczy to węzłów chłonnych wewnątrz klatki piersiowej, oskrzeli i płuc (sarkoidoza narządów oddechowych); możliwa jest połączona porażka dwóch - trzech ciał, uogólniona postać sarkoidozy z udziałem wielu ciał i tkanek, piersiowa postać sarkoidozy.

Sarkoidoza oddechowa często rozpoczyna się bezobjawowo i jest wykrywana przypadkowo przez badanie rentgenowskie płuc. W miarę postępu choroby pojawia się suchy kaszel, czasami ból w klatce piersiowej, następnie głównym dolegliwością jest duszność, najpierw ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Może wystąpić ciężki oddech i suche rzężenia. Badanie rentgenowskie ujawnia powiększenie węzłów chłonnych wewnątrz klatki piersiowej (głównie obustronne), ogniskowe cienie w płucach, rozlany naciek w tkance płucnej, odczyn opłucnowy. Przy długim postępującym przebiegu procesu powstaje zwłóknienie płuc, zmniejsza się pojemność życiowa płuc, nasila się niewydolność oddechowa (duszność występuje nawet w spoczynku, pojawia się rozlana sinica, która nasila się podczas wysiłku);często można wykryć objaw palców bębenkowych. Duszność w sarkoidozie płuc jest wdechowa (trudna, ograniczona wdech, swobodny, szybki wydech), mowa pacjentów jest przerywana ze względu na konieczność częstego uzupełniania wydychanej objętości powietrza.

Uderzenie determinuje wysokie położenie dolnych granic płuc i ograniczenie ich wydychania. Nad dolnymi i środkowymi częściami płuc często słychać jednolite pod względem kalibru i brzmienia mokre szumy trzeszczące w barwie. Stopniowo powstaje obraz przewlekłego serca płucnego, które w późnych stadiach choroby jest dekompensowane.

Uogólniona postać sarkoidozy charakteryzuje się dolegliwościami związanymi z osłabieniem, zmęczeniem, utratą apetytu, utratą masy ciała, bólami stawów. Oznaki uszkodzeń narządów i tkanek, takie jak powiększenie wątroby, obwodowe węzły chłonne, badanie rentgenowskie - zmiany w narządach klatki piersiowej itp.; możliwy stan podgorączkowy. W niektórych przypadkach następuje ostry początek choroby z gorączką, rumieniem guzowatym, bólami mięśni i stawów (czasami możliwe zapalenie stawów).

Od objawów klatki piersiowej, sarkoidozy skóry, sarkoidalnego zapalenia wątroby (bez znaczących zaburzeń czynności wątroby), porażenia śledziony, węzłów chłonnych obwodowych (w większości przypadków szyjki macicy, które są powiększone, ale bezbolesne i nielutowane do otaczających tkanek), kości szkieletowych, błonica rozlana częstsze zmiany w dystalnych paliczkach palców rąk i nóg), oczu (mięsiste zapalenie tęczówki i kręgosłupa obejmujące siatkówkę i błonę naczyniową oka, czasem nerw wzrokowy). Rzadziej występują sarkoidalne zapalenie mięśnia sercowego (objawiające się arytmią i szybko rozwijającą się niewydolnością serca), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i opon mózgowo-rdzeniowych (ciężkie, zwykle śmiertelne), zapalenie nerwu (często nerw twarzowy).

W sarkoidozie skóry, głównie na twarzy, górnej połowie tułowia, powierzchniach prostowników kończyn górnych i grzbiecie palców, powstaje wiele małych (o średnicy 1 - 5 mm) lub kilku dużych guzków (sarkoidy skóry) lub niewyraźnie zarysowane brązowo-niebieskie naciekający sarkoid). Charakteryzuje się małymi żółtymi plamkami w centrum guzków lub ogniskami naciekającymi po ucisku przez przezroczystą płytkę (np. Szkiełko), powierzchownym zanikiem skóry w miejscu zanikających guzków z pigmentacją (często w postaci obrzeża) lub odbarwieniem i powstawaniem teleangiektazji. Rodzaj sarkoidozy skóry to toczeń rumieniowaty lub sarkoidoza tocznia,w którym czasami na palcach rąk tworzą się wrzecionowate obrzęki w kolorze fioletowym (radiologicznie wykrywane jest torbielowate zapalenie kości paliczków), na dotkniętych obszarach mogą tworzyć się wysypki pęcherzykowe, łatwo gojące się powierzchowne owrzodzenia. Czasami występują nietypowe objawy sarkoidozy skóry, przypominające jej zmiany w półpaścu, erytrodermii itp.

Podczas sarkoidozy zwykle obserwuje się fazy zaostrzenia i remisji. Podczas zaostrzenia choroby nasila się ogólne osłabienie, pojawia się ból mięśni i stawów; Obserwuje się wzrost ESR, leukocytopenię, limfocytopenię, monocytozę. Pragnienie, wielomocz, nudności, zaparcia są możliwe jako przejaw hiperkalcemii. Najpoważniejszymi powikłaniami sarkoidozy są niewydolność oddechowa i choroba płuc w przebiegu sarkoidozy oddechowej; jaskra, zaćma, utrzymujące się pogorszenie widzenia w sarkoidozie oczu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Sarkoidoza, choroba Besniera-Boecka-Schaumanna u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów sarkoidoza skórna opis informacje.

sarkoidoza skórna
sarkoidoza skórna foto
sarkoidoza na twarzy koło oka
sarkoidoza foto
sarkoidoza nosa
sarkoidoza nosa foto
sarkoidoza objawy twarzy
sarkoidoza
sarkoidoza objawy
sarkoidoza objawy skóry
sarkoidoza polika
sarkoidoza polika foto
sarkoidoza na dłoniach
sarkoidoza na dłoniach foto
sarkoidoza ręka
sarkoidoza ręka foto
sarkoidoza szyi
sarkoidoza  szyi objaw

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?