Jesteś tutaj

Rzeżączka choroba weneryczna

Wysłane przez Janusz w ndz., 01/31/2021 - 19:02
Opis choroby i objawy : 

Rzeżączka zwana inaczej wiewiór, tryper to choroba weneryczna - zakaźna, przenoszona drogą płciową, której czynnikiem etiologicznym jest Gram-ujemna bakteria – dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Mówi się o nich dwoinki, ponieważ zawsze występują parami: po dwie, często także we wspólnej otoczce. Rzadko, ale zdarza się, że gonokoki powodują zapalenia spojówek, stawów, okostnej czy opon mózgowych.
Źródłem zakażenia jest chory człowiek lub zakażone przedmioty codziennej higieny, których używał. Najczęstszą drogą transmisji jest kontakt seksualny z osobą zakażoną. Chorobą tą można się zarazić podczas stosunków pochwowych bez użycia prezerwatywy. Nie jest to jednak jedyna droga do zakażenia. Bakterią tą można się bowiem zakazić także wtedy, kiedy decydujemy się na kontakty analne oraz oralne. Także używanie jednych zabawek erotycznych z osobą, która jest zarażona stwarza ryzyko zakażenia. Do zakażenia może także dojść u noworodków w czasie porodu od chorej matki. Prowadzi to do gonokokowego zapalenia spojówek i może być przyczyną trwałego uszkodzenia wzroku. Rzeżączka to choroba, która nierzadko przebiega bezobjawowo. Dlatego każdy człowiek, który odbywa stosunki płciowe powinien poddawać się okresowym badaniom kontrolnym w kierunku wykrycia chorób przenoszonych droga płciową.

Objawy i rozpoznanie rzeżączki

Rozpoznanie rzeżączki może być trudne, ponieważ choroba może przebiegać bezobjawowo. Okres inkubacji trwa od 2 do 30 dni po zakażeniu.

Główne objawy rzeżączki u mężczyzn:

białe, żółte lub zielonkawe wydzieliny z cewki moczowej;
ból w mosznie;
pieczenie podczas oddawania moczu;
ból gardła ;
zmęczenie.

Takie objawy rzeżączki pojawiają się od 5 do 7 dni po zakażeniu.

Najczęstsze objawy rzeżączki u kobiet to:

biała, żółta lub ropna wydzielina z pochwy;
ból w dolnej części brzucha;
pieczenie podczas oddawania moczu;
objawy zapalenia spojówek;
ból gardła;
plamienie międzymiesiączkowe;
obrzęk sromu;
zmęczenie.

Oznaki rzeżączki u kobiet mogą być praktycznie nieobecne, w takim przypadku zarażony staje się źródłem infekcji dla partnerów seksualnych.

Jak objawia się rzeżączka: oprócz zapalenia układu moczowo-płciowego, spojówek, gardła, spojówek może powodować uszkodzenie skóry i stawów. W rzadkich przypadkach choroba atakuje zastawki serca lub opony mózgowe. Ponadto rzeżączka wiąże się z wyższym ryzykiem raka prostaty.

Leczenie : 

Do leczenia choroby rzeżączki stosuje się antybiotyki podawane doustnie lub domięśniowo. Najczęściej stosuje się leki zawierające w swoim składzie penicylinę, cefalosporyn lub chinole.

Profilaktyka : 
Zapobieganie rzeżączce Aby uniknąć choroby, musisz przestrzegać następujących zasad zapobiegania: stosowanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego z partnerem, którego stan zdrowia nie ma całkowitej pewności; uprawianie seksu z jednym partnerem; zwrócenie się o pomoc do wenerologa, gdy pojawią się objawy choroby. Podczas potwierdzania diagnozy zaleca się poinformowanie o tym swoich partnerów seksualnych, aby mogli zostać zbadani i poddani leczeniu na czas.
Powikłania: 
Powikłania rzeżączki. Nieleczona w czasie choroba staje się przewlekła i powoduje uszkodzenia różnych narządów. Możliwe konsekwencje rzeżączki: zapalenie narządów miednicy u kobiet; zapalenie jądra i najądrza u mężczyzn; bezpłodność; ciąża pozamaciczna; zwężenie (zwężenie) cewki moczowej; zwiększone ryzyko chorób narządów płciowych i zakażenia wirusem HIV; zakażenie płodu w czasie ciąży, które może spowodować posocznicę wewnątrzmaciczną lub ślepotę. Infekcja gonokokowa może dostać się do krwiobiegu, powodując gonokokcemię. Powikłanie to występuje u około 2% pacjentów. Kliniczne objawy tego procesu rozwijają się w dwóch fazach. Najpierw rozwija się uszkodzenie ścięgien, skóry, ból stawów, a następnie tworzy się septyczne zapalenie stawów. Potencjalnie zagrażające życiu powikłania obejmują zapalenie kości i szpiku, zapalenie opon mózgowych, zapalenie wsierdzia, zespół niewydolności oddechowej dorosłych i wstrząs septyczny. Również rzeżączka może być jedną z przyczyn zapalenia wielomięśniowego (rozlanej choroby mięśni).

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Rzeżączka choroba weneryczna u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów rzeżączka zdjęcie opis informacje.

rzeżączka zdjęcie
rzeżączka zdjęcie
tryper choroba
tryper choroba
rzeżączka wysypka
rzeżączka wysypka
rzeżączka ustna
rzeżączka ustna
wczesne objawy rzeżączka
wczesne objawy rzeżączka
rzeżączka oko
rzeżączka oko
trynio choroba
trynio choroba
rzeżączka objawy wysypka
rzeżączka objawy
rzeżączka duży palec
rzeżączka duży palec

Co szukasz ?