Jesteś tutaj

Rumień zakaźny (choroba piąta, łac. erythema infectiosum, ang. fifth disease)

Wysłane przez Janusz w pt., 11/06/2020 - 21:47
Opis choroby i objawy : 

Rumień to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych występujących u małych dzieci. Dotyka najczęściej niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym. Wywołany jest parwowirusem B19. Jest on przenoszony drogą kropelkową. Najwięcej zachorowań notuje się wiosną. . Spowodowana zakażeniem parwowirusem B19. Okres wylęgania choroby wynosi około dwóch tygodni.

Objawy kliniczne rumienia zakaźnego

Okres inkubacji wynosi 4-14 dni. Typowe początkowe objawy to niespecyficzne objawy grypopodobne (np. niska gorączka, złe samopoczucie). Kilka dni później na policzkach pojawia się gęsty, drenujący rumień (zespół uderzenia) i symetryczna wysypka, która jest najbardziej widoczna na ramionach, nogach (zwykle na powierzchni prostowników) i tułowia i zwykle nie dotyka dłoni i podeszew. Wysypka jest plamisto-grudkowa, z tendencją do zlewania się, tworzy siateczkowe lub koronkowe wzory, lekko wypukła, pokryta plamkami z rozjaśnieniem pośrodku, z reguły jest najbardziej widoczna na otwartych obszarach skóry. Wysypka i wszystkie objawy choroby trwają zwykle 5-10 dni. Jednak wysypka może nawrócić w ciągu kilku tygodni, co jest nasilane przez światło słoneczne, wysiłek fizyczny, gorączkę,gorączka lub stres emocjonalny.
U dorosłych czasami występuje łagodny ból stawów i obrzęk (nieerozyjne zapalenie stawów), które mogą utrzymywać się lub nawracać przez tygodnie lub miesiące. U niektórych pacjentów (częściej u dzieci) rozwija się zespół purpurowo-grudkowych rękawiczek i skarpet (PADS), który powoduje grudkowe, fioletowe lub wybroczyny ogniskowe na dłoniach i stopach, któremu często towarzyszy gorączka oraz zmiany w jamie ustnej i / lub narządów płciowych.

Przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny.
Angielska nazwa choroby, fifth disease (choroba piąta), ma źródło w tradycyjnym zestawieniu sześciu chorób wysypkowych u dzieci: odry, płonicy, różyczki, choroby Dukesa, rumienia zakaźnego oraz rumienia nagłego.

Zakaźny rumień może być przenoszony przez łożysko, czasami powodując poród martwego płodu lub ciężką anemię płodu z rozległym obrzękiem (opuchlizna płodu). Jednak około połowa kobiet w ciąży jest odporna na infekcje. Ryzyko zgonu płodu po zakażeniu matki wynosi 2–6%, przy czym największe ryzyko występuje w pierwszej połowie ciąży.

Leczenie : 

Rumień zakaźny, jak większość chorób wirusowych, nie wymaga szczególnego leczenia, oraz ze względu na wirusową etiologię choroby nie ma konkretnego lekarstwa w przypadku wystąpienia rumienia zakaźnego. W razie silnego bólu lub w celu obniżenia temperatury ciała przy wystąpieniu gorączki można podać choremu paracetamol lub ibuprofen, jednak dawkowanie powinien ustalić lekarz, zwłaszcza w przypadku dzieci.
Niezależnie od leczenia, wysypka zazwyczaj znika w ciągu 3 tygodni. Ustępuje w odwrotnym kierunku niż się pojawiała, czyli zaczynając od kończyn dolnych i stopniowo znikając z wyższych partii ciała.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Rumień zakaźny (choroba piąta, łac. erythema infectiosum, ang. fifth disease) u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów rumień zakaźny zdjęcia opis informacje.

rumień zakaźny zdjęcia
rumień zakaźny na nodze
rumień zakaźny na policzku
rumień zakaźny ramię
rumień zakaźny na skórze
rumień zakaźny na rece
rumień zakaźny na ręce
rumień zakaźny na twarzy
rumień zakaźny skórny

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?