Jesteś tutaj

Rumień wielopostaciowy (ME) erythema multiforme

Wysłane przez Janusz w śr., 08/19/2020 - 22:30
Opis choroby i objawy : 

Rumień wielopostaciowy (ME) ang. erythema multiforme jest stosunkowo częstą, ostrą, często nawracającą chorobą zapalną charakteryzującą się ogniskami plam obrzękowych podobnych do tarcz ( okrągłe plamy ) na skórze, są zwykle symetrycznie rozmieszczone w całym ciele.
Rumień wielopostaciowy jest zwykle związany z wirusem opryszczki zwykłej, infekcjami górnych dróg oddechowych i mykoplasmą pneumoniae. Mykoplazma to najmniejsza bakteria, która bytuje w ludzkim organizmie, mogąc wywoływać choroby. Najbardziej rozpowszechniony gatunek to Mycoplasma pneumoniae, który przyczynia się do rozwoju zapalenia płuc i innych infekcji układu oddechowego.
Domowe sposoby na RUMIEŃ WIELOPOSTACIOWY => https://domowe-sposoby.com/rumien-wielopostaciowy-leczenie-naturalne-dom...
Rzadziej rumień wielopostaciowy jest związany z kontaktowymi alergenami, lekami, chorobami tkanki łącznej, czynnikami fizycznymi, radiologią, ciążą i nowotworami narządów wewnętrznych.
Przyczyna rumienia wielopostaciowego jest nierozpoznana u około połowy pacjentów.
U niewielkiej liczby pacjentów w wyniku reaktywacji wirusa opryszczki rozwija się przewlekły rumień wielopostaciowy.
Rumień wielopostaciowy jest spowodowany cytotoksyczną odpowiedzią immunologiczną skierowaną przeciwko keratynocytom wyrażającym obce antygeny wirusowe lub lekowe.
Rumień wielopostaciowy objawia się wysypkami o różnej morfologii:
• ogniska docelowe
• plamy rumieniowe
• pęcherzyki
• bąble
Rumień wielopostaciowy wygląd. Zmiany podobne do tarcz zaczynają się jako okrągłe ciemnoczerwone plamy i grudki, w obszarze których pacjent odczuwa pieczenie i swędzenie. Te wczesne ogniska tworzą się nagle i znajdują się symetrycznie na dłoniach, podeszwie, tylnej części dłoni i stóp, na powierzchni przedramion i nóg. Ogniska pojawiają się w grupach i ustępują po 1-2 tygodniach bez blizn. Typowe są zmiany zapalne w pigmentacji. W jamie ustnej mogą występować pęcherze. W miejscu urazu mogą wystąpić ogniska rumienia wielopostaciowego.
Rumień wielopostaciowy może być poprzedzony kaszlem, złym samopoczuciem, gorączką, a także może być związany z zapaleniem płuc.
Zazwyczaj rumień wielopostaciowy ustępuje w ciągu 1 miesiąca.

Rozpoznanie rumienia wielopostaciowego
Rozpoznanie choroby opiera się na obrazie klinicznym: ostry początek, cykliczny przebieg (nawrót), związek z używaniem niektórych leków lub obecność przewlekłego ogniska infekcji w ciele, zakażenie opryszczką, charakterystyczny rodzaj wysypki, ulubiona lokalizacja (ręce, stopy, powierzchnia przedramion, nóg , stawów łokciowych i kolanowych.

Leczenie : 

Leczenie rumienia wielopostaciowego
Rumień wielopostaciowy zwykle ustępuje sam, ale zespół Stevensa-Johnsona może być śmiertelny. Lekarze starają się wyeliminować wszelkie przyczyny zakaźne i anulować wszelkie leki, które mogą powodować tę chorobę. Gdy przyczyną rumienia wielopostaciowego jest opryszczka zwykła lekarz przepisze leki przeciw opryszczkowe. Mokre okłady zwykle stosuje się na pęcherze i wrzody na skórze. W ciężkich lub przewlekłych nawracających przypadkach kortykosteroidy można stosować do podawania doustnego, ale zasadność ich stosowania jest kontrowersyjna.
Przy najmniejszych oznakach infekcji przepisywane są antybiotyki. Jeśli połykanie nie jest możliwe z powodu rumienia wielopostaciowego, wówczas odżywianie i płyny podaje się dożylnie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Rumień wielopostaciowy (ME) erythema multiforme u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów rumień wielopostaciowy na ręce dziecka opis informacje.

rumień wielopostaciowy na ręce dziecka
rumień wielopostaciowy na ręce dziecka
rumień wielopostaciowy na łokciu
rumień wielopostaciowy na łokciu
rumień wielopostaciowy foto
rumień wielopostaciowy foto
rumień wielopostaciowy na nodze dziecka
rumień wielopostaciowy na nodze dziecka
rumień wielopostaciowy na wargach
rumień wielopostaciowy na wargach
rumień wielopostaciowy na dłoniach
rumień wielopostaciowy na dłoniach
rumień wielopostaciowy na stopie
rumień wielopostaciowy na stopie
rumień wielopostaciowy jama ustna
rumień wielopostaciowy jama ustna
dziecko rumień wielopostaciowy
dziecko rumień wielopostaciowy

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?