Jesteś tutaj

Różyczka

Wysłane przez Janusz w pt., 10/30/2020 - 00:40
Opis choroby i objawy : 

Różyczka to ostra choroba zakaźna. Czynnikiem sprawczym różyczki jest wirus, jest on niestabilny w środowisku zewnętrznym: w temperaturze 37 ° C w 90% wirus umiera w 4 minuty, w 100 ° C w 2 minuty, przy napromieniowaniu ultrafioletowym wirus umiera w 40 sekund.
Główne objawy różyczki to wysypka z drobnymi plamami, krótkotrwały wzrost temperatury i liczne zmiany w węzłach chłonnych. W większości przypadków choroba jest łagodna.

Różyczka dotyka głównie dzieci i objawia się niewielkim wzrostem temperatury, łagodnym złym samopoczuciem, nieżytem w postaci kataru, kaszlu, zapalenia spojówek (zaczerwienienie oczu). Objawy rozwijają się w tym samym czasie lub 1–2 dni przed pojawieniem się różowej wysypki na prostownikach ramion i nóg, wokół stawów, pośladków i pleców. Elementy wysypki to plamy o barwie bladoróżowej lub czerwonej o średnicy 2-4 mm, okrągłe o gładkich brzegach, niepodatne na zlepianie się, bez pigmentacji i łuszczenia. Po 2-3 dniach wysypka znika bez śladu. Powiększenie węzłów chłonnych potylicznych i tylnych szyjnych do wielkości fasoli.

U dorosłych choroba jest cięższa, objawy zatrucia są wyraźniejsze i dłuższe. Częściej występuje zapalenie stawów, może wystąpić różyczkowe zapalenie mózgu (zapalenie mózgu).

Źródłem infekcji jest chory, wirus
uwalnia się podczas kichania i kaszlu. Pacjent może być źródłem zakażenia na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, zwykle 5-7 dni przed wystąpieniem wysypki i podczas całej choroby. Przeniesionej różyczce towarzyszy rozwój odporności na całe życie na późniejsze zakażenie.

Jaka jest podstępność tej choroby?
Różyczka jest przerażająca dla młodych kobiet w wieku rozrodczym: jeśli nie chorowały na różyczkę w dzieciństwie i nie były szczepione przeciwko różyczce, istnieje ryzyko zarażenia się różyczką w czasie ciąży.

Dzięki niewielkim rozmiarom wirus jest w stanie przeniknąć przez łożysko, co prowadzi do zakażenia płodu i, w zależności od okresu.

ciąża może prowadzić do aborcji, śmierci płodu lub narodzin dzieci z zakażeniem różyczką wewnątrzmaciczną lub wrodzonym zespołem różyczki. Wiadomo, że ryzyko wystąpienia wad wrodzonych wynosi 80 - 90% przy różyczce u kobiety ciężarnej w pierwszych 12 tygodniach ciąży. W ciężkich przypadkach zakażenia, które uniemożliwiają życie płodu, do 20% przypadków różyczki w pierwszych 8 tygodniach ciąży prowadzi do samoistnych poronień.

Choroba różyczkowa u kobiet w ciąży po 36 tygodniu ciąży w 100% prowadzi do urodzenia dzieci z zakażeniem wewnątrzmacicznym różyczką lub wrodzonym zespołem różyczki.

Leczenie : 

Brak jest środków swoiście działających na wirusa różyczki, stąd stosowane jest jedynie leczenie objawowe. Przez kilka dni zaleca się leżenie w łóżku, a w razie wysokiej gorączki – środki ją obniżające.

Profilaktyka : 
Najskuteczniejszą metodą jest unikanie kontaktu z osobą zakażoną oraz szczepienia ochronne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Różyczka u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów różyczka opis informacje.

różyczka
jak rozpoznać różyczkę u dziecka
różyczka wysypka jak wygląda
różyczka zdjęcia
różyczka wysypka za uszami
różyczka wysypka u dzieci zdjęcia
różyczka za uchem
różyczka wysypka na skórze
różyczka wysypka u dorosłych

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?