Jesteś tutaj

Różyca (rhusiopathia suum) lub erysipeloid (erysipelas suum)

Wysłane przez Janusz w pt., 10/30/2020 - 22:59
Opis choroby i objawy : 

Różyca choroba groźna dla ludzi, zakaźna i zaraźliwa bakteryjna choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Różyca jest zlokalizowaną infekcją bakteryjną powstałą w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi produktami zwierzęcymi i charakteryzuje się uszkodzeniem skóry, obrzękiem i zaczerwienieniem.

Czynnikiem wywołującym chorobę są bakterie z rodzaju Erysipelothrix rhusiopathiae (pałeczka różycy świńskiej), która przedostaje się do organizmu człowieka poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami (zwłaszcza świniami), rybami lub drobiem. Osoba może zostać zarażona rumieniem przechodzącym przez rany, skaleczenia lub zadrapania.

Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Najbardziej podatni na infekcję są mieszkańcy wsi, rolnicy, rybacy, pracownicy przemysłu rybnego, rzeźnie i zakłady mięsne, rzeźnicy, kucharze, weterynarze i myśliwi.

Okres inkubacji wynosi od 1 do 7 dni (zwykle 2-3 dni). Istnieją formy skórne, skórno-stawowe, septyczne, dławicowe i jelitowe. Przebieg choroby może być łagodny, umiarkowany i ciężki.
Różyczka skórnawystępuje najczęściej na tle normalnej lub podgorączkowej temperatury ciała i słabych objawów innych objawów zatrucia. W miejscu bramy wjazdowej infekcji (częściej z tyłu palców lub dłoni) pojawia się swędzenie, pulsujący ból, uczucie napięcia skóry. Następnie pojawia się czerwono-fioletowa płytka, ostro oddzielona od otaczającej skóry. Stopniowo powiększając się, może pokrywać skórę całego palca (czasami - sąsiedniego palca i dłoni). Na tle rumienia występuje grupa przezroczystych lub z krwotocznymi pęcherzykami, obrzękami. Czasami rozwija się zapalenie naczyń chłonnych, w wyniku którego do procesu zostają wciągnięte regionalne węzły chłonne. Czas trwania choroby wynosi 10-12 dni.
Forma skórno-stawowacharakteryzuje się rozwojem rumienia i zapalenia stawów regionalnych międzypaliczkowych. Towarzyszy mu silny ból, wyraźny wrzecionowaty obrzęk stawów i silny przykurcz zgięciowy. Z reguły choroba trwa około 2 tygodni, w niektórych przypadkach rozwija się przewlekłe nawracające zapalenie stawów z deformacją stawów.
Uogólniona (septyczna) postać róży charakteryzuje się: ostrym początkiem, wysoką gorączką, ciężkimi objawami zatrucia, rozwojem zespołu hepatolienalnego, pojawieniem się purpurowo-czerwonego rumienia na tułowiu i kończynach. Czasami występuje wiele ognisk wtórnych (zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, uszkodzenie oczu itp.). Zapalenie wsierdzia może prowadzić do deformacji zastawek.
Postać dławicowawystępuje podczas spożywania zakażonych pokarmów, któremu towarzyszy wzrost temperatury ciała, dreszcze, dolegliwości bólowe gardła. Podczas badania ujawnia się szkarłatny kolor błony śluzowej jamy ustnej i gardła, wzrost i bolesność podżuchwowych węzłów chłonnych. Na skórze - jasnoróżowa plamista wysypka.

Najczęstszą i najmniej ciężką postacią jest zlokalizowany różycy skórny, którego objawami są:

wyraźne, jaskrawoczerwone lub fioletowe plamy o gładkiej błyszczącej powierzchni, które narastają przez kilka dni
hipertermia i obrzęk
swędzenie, bolesność lub pieczenie w dotkniętym obszarze
wysypka na dotkniętych obszarach z surowiczą zawartością
podwyższona temperatura ciała
dreszcze
ogólna słabość

Najczęściej dotknięte obszary są zlokalizowane na dłoniach, palcach, przedramionach lub innych otwartych obszarach ciała.

Bardzo rzadko pojawia się rozlana postać skórnego pełzającego rumienia z licznymi zmianami na różnych częściach ciała.

W niektórych przypadkach może rozwinąć się ciężka ogólnoustrojowa postać choroby. To infekuje inne narządy, takie jak serce, mózg, stawy i płuca. Pacjenci z tą postacią róży mogą mieć objawy, takie jak dreszcze, gorączka, ból głowy, ból stawów i utrata masy ciała. Ponadto w postaci ogólnoustrojowej zmiany skórne mogą nie być tak wyraźne.

Leczenie : 

W leczeniu różycy stosuje się antybiotyki i w razie konieczności miejscowo ochładzające okłady.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Różyca (rhusiopathia suum) lub erysipeloid (erysipelas suum) u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów różyca rąk palca opis informacje.

różyca rąk palca
różyca u ludzi zdjęcia
różyca choroba objawy
różyca choroba objawy
różyca dłoni palcy
różyca
różyca u człowieka
różyca u człowieka
różyca na dłoniach
jak wygląda różyca
jak wygląda różyca
różyca u ludzi
różyca u ludzi

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?