Jesteś tutaj

Rozszczep wargi i podniebienia, wilcza paszcza

Wysłane przez Janusz w pt., 10/30/2020 - 19:52
Opis choroby i objawy : 

Rozszczep wargi i podniebienia są to wady rozwojowe powstające we wczesnym okresie embriogenezy związane z nieprawidłowym rozwojem twarzoczaszki. Rozszczepem nazywamy szczelinę lub przerwę powstałą na skutek niepołączenia się struktur formujących wargę (rozszczep wargi tzw. zajęcza warga) lub podniebienie (rozszczep podniebienia tzw. wilcza paszcza, ang. cleft palate). Wady te mogą współistnieć lub występować niezależnie.
Wrodzona wada podniebienia twardego i miękkiego (patologia rozszczepu podniebienia) jest częstą wadą rozwojową twarzy u niemowląt. Szacuje się iż każdego dnia na świecie rodzi się około stu dzieci z tą anomalią, z których większość to chłopcy. Przejawia się jako pęknięcie środkowej części, łączącej jamę ustną z jamą nosową. Połowa dzieci z tą wadą ma rozszczep wargi. Dzięki terminowemu leczeniu pęknięcia podniebienia dziecka nie są niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka. W ramach projektu „Ku życiu” można uzyskać wykwalifikowaną pomoc medyczną w usuwaniu takich wad.
Przyczyny powstawania „rozszczepu podniebienia” u ludzi

Eksperci nie są zgodni co do tego, dlaczego rodzą się dzieci z rozszczepem podniebienia. Pojawienie się wady wiąże się z obecnością jednego lub więcej czynników prowokujących:

niższość komórek rozrodczych rodziców: wiek powyżej 40 lat, dziedziczne mutacje genów;
infekcje i choroby przewlekłe matki: różyczka, ospa wietrzna, opryszczka, kiła, chlamydie itp .;
zatrucia chemiczne: alkohol, narkotyki, palenie, chemikalia itp .;
skutki fizyczne: ciśnienie płynu owodniowego, przegrzanie ciała, promieniowanie, upadki, uderzenia w brzuch itp.

Często przyczyną „rozszczepu podniebienia” są zaburzenia metaboliczne we wczesnych stadiach ciąży, kiedy towarzyszy mu brak witamin i minerałów, zatrucie, brak tlenu i groźba poronienia. Aby sprowokować rozszczep górnego podniebienia u noworodków, można przyjmować antybiotyki, tabletki nasenne i uspokajające, leki na choroby tarczycy, guzy, zapalenie stawów. Czynniki psychologiczne zwiększają ryzyko wystąpienia wady: stres, długotrwałe doświadczenia, brak odpoczynku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Rozszczep wargi i podniebienia, wilcza paszcza u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów rozszczep wargi i podniebienia opis informacje.

rozszczep wargi i podniebienia
rozszczep wargi i podniebienia foto
rozszczep podniebienia
rozszczep podniebienia  foto
rozszczep podniebienia miękkiego
rozszczep podniebienia miękkiego foto
rozszczep podniebienia u noworodka
rozszczep podniebienia u noworodka objawy
rozszczep podniebienia u noworodka foto
rozszczep podniebienia u noworodka foto objawy
rozszczep podniebienia choroba
rozszczep podniebienia choroba  zdjęcia
rozszczep podniebienia u noworodka zdjęcia
rozszczep podniebienia u noworodka
wilcza paszcza choroba
wilcza paszcza choroba zdjęcia
rozszczep podniebienia choroba genetyczna
rozszczep podniebienia choroba genetyczna foto

Co szukasz ?