Jesteś tutaj

Ropnie mnogie pach

Wysłane przez Janusz w pt., 10/30/2020 - 16:06
Opis choroby i objawy : 

Ropnie mnogie pach (choroba Velpeaua, choroba Verneuila, trądzik odwrócony )– choroba ropna skóry wywoływana przez gronkowce, objawiająca się jako głębokie guzy zapalne ze skłonnością do rozmiękania, Choroba występuje w okolicy pach, sutków, moszny, sromu u kobiet, w okolicy odbytu.
Hidradenitis suppurativa (trądzik odwrócony) jest przewlekłą, zapalną, nawrotową, wyniszczającą dermatozą mieszków włosowych, która objawia się występowaniem bolesnych, głęboko umiejscowionych zmian zapalnych zlokalizowanych w okolicach wyprzeniowych.

Hidradenitis to ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych. Choroba rozwija się stopniowo. Przez kilka pierwszych dni stan zapalny gruczołu stanowi twardy, bolesny guzek wielkości grochu. Po 5-7 dniach rośnie do 2-3 centymetrów i przybiera kształt gruszki. Ropień na zewnątrz przypomina sutek, dlatego ludzie nazywają tę chorobę „konarem wymienia”.

Dotyczy to głównie pach. Rzadziej dotyczy to okolicy pachwiny: warg sromowych większych u kobiet i moszny u mężczyzn oraz okolicy odbytu. Istnieją przypadki zapalenia gruczołów potowych wokół sutków i skóry głowy.

Hidradenitis nigdy nie obserwuje się u dzieci i osób starszych. Wynika to z faktu, że funkcjonowanie apokrynowych gruczołów potowych rozpoczyna się dopiero w okresie dojrzewania i zanika w starszym wieku. Większość chorób z zapaleniem hidradenitis (około 85%) występuje u kobiet w wieku od 16 do 55 lat. Najczęściej zapalenie hidradenitis występuje w okresie dojrzewania, kiedy występuje nierównowaga hormonalna oraz w okresie menopauzy.

Choroba jest najczęściej wywoływana przez Staphylococcus aureus. Ale w niektórych przypadkach przyczyną zapalenia może być paciorkowiec lub Escherichia coli. Bakterie dostają się do gruczołu potowego kanałem z powierzchni skóry poprzez zadrapania, uszkodzenia. Podczas golenia, depilacji lub drapania skóry może dojść do uszkodzenia skóry z powodu swędzących dermatoz. Stałe nawilżanie i maceracja skóry w wyniku nadmiernej potliwości prowadzi również do obniżenia jej funkcji barierowej i penetracji mikroorganizmów.

Czynnikami prowokującymi są nieporządek, zła higiena ciała i nadmierna potliwość. Prowadzą do zapalenia gruczołów łojowych, które szybko się powiększają i przypominają krowie wymię. Niektóre inne przyczyny mogą również powodować zapalenie hidradenitis, w szczególności restrukturyzację układu hormonalnego lub obniżoną odporność. W przypadku rozpoznania zapalenia hidradenitis u pacjenta leczenie obejmuje cały szereg metod - od ogólnych zabiegów wzmacniających po zabiegi operacyjne.
Objawy

Wśród głównych objawów, które pozwalają zdiagnozować chorobę, należy zauważyć: pojawienie się gęstego węzła, który unosi się nad powierzchnią skóry; ciągłe swędzenie w obszarze zapalenia, a czasem ostry ból; podwyższona temperatura ciała; jeśli nie jest leczone, powstają blizny, przetoki i zaskórniki (zaskórniki).
Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie zapalenia hidradenitis przeprowadza się zgodnie z jego charakterystycznym obrazem klinicznym. W celu odpowiedniego doboru antybiotykoterapii wykonuje się wysiew wydzieliny z antybiotykiem. Zapalenie hidradenitis jest niebezpieczne w przypadku ropnych powikłań aż do rozwoju sepsy. Jego terminowe i prawidłowe leczenie pozwala uniknąć takich powikłań, ale nie wyklucza nawrotu choroby.

Obszar objęty stanem zapalnym jest leczony roztworami dezynfekującymi i preparatami antyseptycznymi. Zabiegowi powinna towarzyszyć regularna higiena i pielęgnacja ciała. W późniejszych etapach pacjentom zaleca się leczenie operacyjne... Polega na otwarciu i wycięciu dotkniętych obszarów tkanki i usunięciu kanałów przetokowych. Metody operacyjne są stosowane w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie prowadzi do oczekiwanych rezultatów. Pacjentom należy przepisać leczenie przeciwbakteryjne. Przebieg leczenia trwa około 14 dni. Jeśli dana osoba ma nawracające zapalenie hidradenitis, leczenie obejmuje specyficzną immunoterapię, w której stosuje się gamma globulinę i szczepionki gronkowcowe.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Ropnie mnogie pach u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów Ropnie mnogie pach opis informacje.

Ropnie mnogie pach
Ropnie mnogie pach
ropien w okolicy pachy
ropien w okolicy pachy
ropień pachy
ropień pachy
Ropnie mnogie
Ropnie mnogie
ropień w okolicy odbytu
ropień w okolicy odbytu
ropień pachwiny
ropień pachwiny
ropnie mnogie pachwin
ropnie mnogie pachwin
ropień w okolicy pochwy
ropień w okolicy pochwy
ropień pośladka
ropień pośladka

Co szukasz ?