Jesteś tutaj

Rogowacenie słoneczne

Wysłane przez Janusz w pt., 10/30/2020 - 01:39
Opis choroby i objawy : 

Rogowacenie słoneczne ( keratosis actinica) to zmiany na skórze, którepowstająpo nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Rogowacenie słoneczne jest częstą chorobą skóry. Typowe rogowacenie słoneczne ma postać szarożółtych lub szarobrunatnych nawarstwień rogowych o suchej, nierównej powierzchni lub ognisk rumieniowo-złuszczających niekiedy o brodawkowatej powierzchni, niektóre z nich przypominają strukturą i kształtem róg zwierzęcy. Są one szorstkie w dotyku. Rogowacenie słoneczne występuje najczęściej u osób o jasnej karnacji, chorują głównie mężczyźni.
Róg skórny (łac. cornu cutaneum) - to brodawkowaty rozrost naskórka charakteryzujący się nadmiernym rogowaceniem, jest szczególną odmianą rogowacenia słonecznego, chociaż może pojawić się również na skórze chronionej przed promieniowaniem UV i mieć inne podłoże. Nazwa bierze się stąd, iż wykwit ten przypomina rogi zwierzęce, tworzy stożki czy nieregularne kształty. Zmiana ta jest najczęściej łagodna, ale w jej podstawie może rozwinąć się nowotwór złośliwy.
Choroba ta jest częściowo związana z wiekiem, a częściowo z fototypem: dotyka 60% pacjentów o jasnej karnacji w wieku powyżej 40 lat i 80% pacjentów w wieku powyżej 60 lat. Rogowacenie słoneczne występuje również u młodych ludzi, którzy w solariach narażeni są na sztuczne promieniowanie ultrafioletowe, nawet zimą, aby uzyskać doskonałą opaleniznę.
Rogowacenie słoneczne uważane jest za postać przedrakowej choroby skóry. Rzadko występuje u przedstawicieli rasy czarnej oraz u osób z fototypem IV-VI.
Statystyki pokazują, że patologia występuje częściej u mężczyzn. Jednym z wyjaśnień może być fakt, że wielu mężczyzn opala się bez stosowania filtrów przeciwsłonecznych.
Przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyną, która powoduje rogowacenie słoneczne, są promienie ultrafioletowe. Wydaje się paradoksalne, że rogowacenie jest zgłaszane przez starsze osoby dorosłe w czasie, gdy ekspozycja na słońce maleje lub prawie nie istnieje. Wyjaśnienie jest proste: rogowacenie słoneczne jest zjawiskiem kumulacyjnym. Z biegiem lat efekt promieniowania ultrafioletowego „kumuluje się” w skórze, a wybuch choroby następuje nagle, nawet jeśli osoba nie opalała się od kilku lat.
Badania naukowe wskazują na związek między rogowaceniem słonecznym a immunosupresją. Zmiany warunków immunologicznych (np. Przeszczep narządu) mogą przyczyniać się do progresji rogowacenia słonecznego w guzie, przyspieszając czas transformacji złośliwej.
W niektórych przypadkach rogowacenie słoneczne jest wynikiem długotrwałego narażenia na określone chemikalia lub promieniowanie rentgenowskie.
Objawy i powikłania

Rogowacenie słoneczne objawia się w postaci żółtawych lub szarawych grudek, czasami otoczonych czerwoną aureolą. Miejscami ich lokalizacji są twarz (zwłaszcza uszy, czoło, usta), nogi, plecy, czyli miejsca najbardziej nasłonecznione.
Uszkodzenia spowodowane rogowaceniem słonecznym są bardziej zauważalne w dotyku niż wizualnie, ponieważ łuski są szorstkie i na początkowym etapie są tak małe, że trudno je rozróżnić prostym spojrzeniem. Zmiany rozwijają się bardzo powoli. Stopniowo zwiększają swój rozmiar do 3 - 6 mm. Ważne jest, aby wiedzieć, że rogowacenia słonecznego nie należy mylić z rogowaceniem łojotokowym. Ten ostatni jest łagodnym stanem, który nie może prowadzić do nowotworu.
Z reguły rogowiaki nie mają oczywistych skutków, z wyjątkiem swędzenia, rzadko stają się stanem zapalnym i krwawieniem.
Jak już wspomniano, rogowacenie słoneczne może się rozwinąć i komplikować procesem nowotworowym. Złośliwa ewolucja choroby występuje u 10% pacjentów cierpiących na tę chorobę. Około 50% przypadków raka płaskonabłonkowego zaczyna się właśnie od rogowacenia słonecznego, któremu w porę nie poświęcono niezbędnej uwagi. Z tych danych jasno wynika, jak ważna jest wczesna diagnoza choroby.

Leczenie : 

Rogowacenie słoneczne uznawane jest za stan przedrakowy. Wyleczenie zapobiega przejściu w raka kolczystokomórkowego.
Leczenie rogowacenia słonecznego: zamrażanie (krioterapię) przy użyciu ciekłego azotu,
maści z retinoidami, elektrokoagulację – niszczenie zmian za pomocą prądu, usunięcie chirurgiczne zmian.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Rogowacenie słoneczne u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów słoneczne rogowacenie skóry opis informacje.

słoneczne rogowacenie skóry
rogowacenie słoneczne lub tzw
rogowacenie posłoneczne zdjęcia
rogowacenie słoneczne skóry zdjęcia
rogowacenie starcze leczenie
rogowacenie posłoneczne
rogowacenie słoneczne barwnikowe
rogowacenie sloneczne forum
rogowacenie

Co szukasz ?