Jesteś tutaj

Reumatoidalne zapalenie stawów

Wysłane przez Janusz w czw., 10/29/2020 - 23:33
Opis choroby i objawy : 

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec, dawniejsza nazwa: gościec przewlekle postępujący) przewlekła choroba zapalna atakującą stawy i różne narządy chorego. Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest ból oraz sztywność, obrzęk stawów rąk i stóp, ale zapalenie może dotyczyć także innych stawów. Ogólnie rzecz biorąc, reumatoidalne zapalenie stawów dotyka około 1% populacji światowej.

Reumatoidalne zapalenie stawów wykrywane jest średnio w wieku 30-35 lat, następnie choroba stopniowo się rozwija i na starość ma maksymalny wpływ na życie człowieka. Kobiety cierpią na tę dolegliwość 3 razy częściej niż mężczyźni.
Możliwe przyczyny problemu

Środowisko medyczne zakłada, że ​​na rozwój choroby wpływa jednocześnie wiele czynników, a nie tylko jeden. Możliwe przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów to:

genetyczne predyspozycje. Chodzi o to, że na poziomie genetycznym osoba ma skłonność do różnych zaburzeń w rozwoju odporności;
niektóre czynniki zakaźne. Jest tu kilku „kandydatów”, ale badacze tego problemu nie zdecydowali jeszcze do końca;
zestaw wyzwalaczy: hipotermia, hiperizolacja, zatrucie, infekcje bakteryjne, przyjmowanie określonych leków. Do tej grupy zaliczają się również choroby tarczycy, a nawet stres.

Istnieją informacje, że karmienie piersią przez dwa lata jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania (średnio dwukrotnie).

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów obejmują:

sztywność rano. Oznacza to, że podczas budzenia się i w ciągu godziny po śnie osoba nie może aktywnie się poruszać, w swoim zwykłym trybie - wykonanie nawet prostych czynności, na przykład przesunięcie poduszki, koca, może być trudne;
ból stawów, który może nawracać w różnych odstępach czasu. Jeśli stawy są dotykane, ból nasila się. Wraz z rozwojem choroby objawia się zmniejszona ruchomość stawów. Temperatura skóry w okolicy fałdu może być wyższa niż w pozostałej części skóry;
obecność guzków reumatoidalnych. W okolicy stawów wyczuwalne są gęste formacje podskórne;
ogólny zły stan zdrowia. Może się to objawiać zmniejszeniem apetytu, bezprzyczynową utratą wagi, ciągłym uczuciem zmęczenia.

Przy agresywnym przebiegu choroby i długim okresie choroby inne narządy wewnętrzne mogą ulec uszkodzeniu, co nie jest tak powszechne.

Choroba w najczystszej postaci sugeruje, że dotyczy to tylko stawów, bez wpływu na inne narządy. Jeśli mówimy o chorobie z objawami ogólnoustrojowymi, to w tym przypadku procesy autoimmunologiczne znajdują odzwierciedlenie w sercu, płucach, nerkach, układach nerwowych i innych. Rozwój choroby wiąże się z odkładaniem się patologicznego białka w narządach.

Można wykryć rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów i innych dodatkowych chorób. Czasami łączy się to z chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatyzmem.

Istnieje również tzw. Młodzieńczy wariant choroby - jest to ciężka postać choroby, która dotyka dzieci i młodzież. Ona również może chwytać tylko stawy lub stawy wraz z narządami wewnętrznymi.
Odmiany choroby w zależności od przebiegu

Powoli postępujące reumatoidalne zapalenie stawów sugeruje, że choroba rozwija się przez wiele lat, stopniowo atakując stawy. Same stawy nie cierpią bardzo. Pomaga tu leczenie i pozwala utrzymać w miarę komfortowy standard życia.

Szybko postępujący typ charakteryzuje się częstymi i ciężkimi zaostrzeniami, uszkodzenie stawów jest silne, a leczenie niewiele pomaga. Jakość życia ludzkiego znacznie się pogarsza.

Najprostszym i najłatwiejszym dla pacjenta typem jest choroba bez zauważalnej progresji. Możesz z tym żyć do dojrzałej starości, nie cierpiąc szczególnie na objawy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów reumatoidalne zapalenie stawów objawy opis informacje.

reumatoidalne zapalenie stawów objawy
reumatoidalne zapalenie stawów objawy
Guzki reumatoidalne
Guzki reumatoidalne
guzki reumatoidalne na palcach
guzki reumatoidalne na palcach
rzs dłonie
rzs dłonie
guzki reumatoidalne zdjęcia
guzki reumatoidalne zdjęcia
guzki reumatoidalne dłoni
guzki reumatoidalne dłoni
rzs jak wygląda
rzs jak wygląda
guzki reumatoidalne dłoni zdjęcia
guzki reumatoidalne dłoni zdjęcia
guzki reumatoidalne obrazy
guzki reumatoidalne obrazy

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?