Jesteś tutaj

Rak podstawnokomórkowy ( basalioma, BCC)

Wysłane przez Janusz w pt., 10/30/2020 - 20:46
Opis choroby i objawy : 

Rak podstawnokomórkowy skóry (łac. carcinoma basocellulare, basalioma, ang. basal cell carcinoma, BCC) – nowotwór złośliwy skóry charakteryzujący się niskim stopniem złośliwości, powolnym wzrostem i bardzo rzadkim prze rzutowaniem. Nowotwór ten ma szereg nazw synonimicznych i eponimów, m.in.: ulcus Jacobi, ulcus rodens, wrzód drążący Krompechera (tumor Krompecheri), epithelioma basocellulare, adnexoblastoma.

JAK ROZPOZNAĆ RAKA SKÓRY OBJAWY ZDJĘCIA ==>> https://mojachoroba.pl/artykul/jak-rozpoznac-raka-skory-objawy-rodzaje-d...

Rak podstawnokomórkowy (rak podstawnokomórkowy, podstawnokomórkowy, nabłonek podstawnokomórkowy) jest najczęstszym nowotworem występującym u ludzi. Składa się z komórek podobnych do komórek warstwy podstawnej naskórka. Różni się od innych nowotworów niezwykle rzadkimi przerzutami, ale jest zdolny do rozległego wzrostu lokalnego, co prowadzi do znacznych zaburzeń kosmetycznych i funkcjonalnych.
Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem nabłonkowym skóry, stanowiącym 45–90% wszystkich złośliwych guzów nabłonkowych o tej lokalizacji. Choroba występuje głównie u osób powyżej 50 roku życia, ale występuje również w młodszym wieku - 20-49 lat. Rak podstawnokomórkowy rozwija się równie często u mężczyzn i u kobiet. Rak podstawnokomórkowy zwykle rozwija się w miejscach otwartych, nasłonecznionych: na skórze nosa, fałdach nosowo-wargowych, w okolicach okołooczodołowych i okołowierzchołkowych, na małżowinach usznych, skórze głowy, czole w okolicach skroniowych, szyi.

Rzadziej rak podstawnokomórkowy jest zlokalizowany na tułowiu, kończynach. Jako rzadkie lokalizacje zaznacza się okolice fałdów pachowych, podeszew, dłoni, pośladków, odbytu. „Nietypową” lokalizację w 39% przypadków stwierdzono jako pierwotny rak podstawnokomórkowy mnogi.

Leczenie : 

Leczenie Basalioma

Wybór metody leczenia raka podstawnokomórkowego i jego skuteczność często zależy od charakteru guza (pierwotny, nawrotowy), jego klinicznej charakterystyki morfologicznej, liczby ognisk i ich lokalizacji, wielkości guza i głębokości inwazji, wieku pacjentów i obecności chorób współistniejących itp.

W terapii raka podstawnokomórkowego, oprócz chirurgicznego usunięcia, stosują RTG z bliska, kriodestrukcję, laseroterapię, fotochemioterapię, elektrokoagulację i łyżeczkowanie, chemioterapię, immunoterapię oraz terapię kompleksową.

Terapia promieniowaniem rentgenowskim z bliskiej ogniskowej jest zwykle stosowana w leczeniu pojedynczych raków podstawnokomórkowych o wielkości do 3 cm, jednak częstość nawrotów w tym przypadku wynosi od 1,6 do 18%, a gdy rak podstawnokomórkowy jest zlokalizowany na twarzy - od 10 do 30% przypadków, zwłaszcza w obszarach anatomicznie złożonych (małżowiny uszne) , kąciki oczu itp.). Pod tym względem możliwe jest połączenie chirurgicznego wycięcia guza i radioterapii, ale może to prowadzić do znacznych defektów kosmetycznych.

Najczęstsza kriodestrukcja jest skuteczna w 70-98% przypadków z ograniczonymi postaciami raka podstawnokomórkowego.

Laseroterapia zapewnia dobry efekt terapeutyczno-kosmetyczny z oszczędnym miejscowym oddziaływaniem na guz w trybie pulsacyjnym (laser neodymowy) lub ciągłym (laser dwutlenku węgla), powodując koagulacyjną martwicę tkanki o wyraźnych granicach. Terapia laserowa jest stosowana głównie w przypadku powierzchownych typów raka podstawnokomórkowego.

Nawroty raka podstawnokomórkowego przy terapii pulsacyjnej wynoszą 1,1-3,8% - z pierwotnym 4,8-5,6% w nawrotowych odmianach raka podstawnokomórkowego; przy ciągłej ekspozycji - odpowiednio 2,8 i 5,7-6,9%.

Jedną z nowych metod jest terapia fotodynamiczna, która polega na fotouczulaniu z zastosowaniem fotochemii, a następnie naświetlania światłem o długości fali 630-670 nm. Ta metoda leczenia jest stosowana zarówno w przypadku ognisk powierzchownych, jak i guzkowych postaci wrzodziejących podstawniaków, zarówno pojedynczych, jak i mnogich.

W przypadku stosowania elektrokoagulacji i łyżeczkowania jako niezależnych metod, nawrót guza obserwuje się w 10-26% przypadków.

Spośród środków chemioterapeutycznych stosuje się maści cytostatyczne: 5% 5-fluorouracyl, 5-10% fluorofuric, 30-50% prospidin itp. W ciągu 2-4 tygodni. zwykle u osób starszych, z licznymi powierzchownymi rakami podstawnokomórkowymi.

Złożona metoda leczenia raka podstawnokomórkowego, obejmująca pozajelitowe podanie prospidyny i późniejszą kriodestrukcję guza, jest stosowana w wielu wariantach raka podstawnokomórkowego, dużych rozmiarach guzów i postaciach wrzodziejących.

Możliwe jest również zastosowanie izotretynoiny i etretynatu w leczeniu i profilaktyce raka podstawnokomórkowego, leków normalizujących aktywność enzymów układu cyklaz, a także iniekcji intron-A lub interferonu-A w przypadku raka podstawnokomórkowego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Rak podstawnokomórkowy ( basalioma, BCC) u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów rak podstawnokomórkowy basalioma opis informacje.

rak podstawnokomórkowy basalioma
basalioma zdjęcia na skórze
basalioma leczenie
basal cell carcinoma
basalioma na uchu
carcinoma basocellulare
basalioma zdjęcia
basalioma skóry
basalioma pictures

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?