Jesteś tutaj

Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn (Acrodermatitis chronica atrophicans) ACA

Wysłane przez Janusz w pt., 08/28/2020 - 00:48
Opis choroby i objawy : 

Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry – acrodermatitis chronica atrophicans (ACA) jest charakterystyczne dla późnego okresu boreliozy. Występuje w dwóch fazach: wczesnej – pod postacią zapalenia i obrzęku skóry oraz późnej – pod postacią zaniku skóry. Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry dotyczy około 10% pacjentów i występuje późno, około 1-20 lat po zakażeniu.
Pierwszym objawem klinicznym procesu patologicznego jest rumień sinicowy, który rozwija się na tle nieprzyjemnych wrażeń subiektywnych, łagodnej tkliwości skóry, bólu stawów. Z czasem w miejscu plamki dochodzi do atrofii, niebieskawe zabarwienie skóry zmienia się w białawe, naskórek i skóra właściwa stają się cieńsze, zaczynają się łatwo fałdować i złuszczać.
Jedyną niezawodnie zidentyfikowaną przyczyną choroby ACA jest borelioza, która jest przenoszona na ludzi przez ukąszenie kleszcza Ixodes ricinus. Niektórzy dermatolodzy uważają, że przewlekłe zanikowe zapalenie skóry może rozwinąć się na tle niewydolności układu neuroendokrynnego, chociaż najprawdopodobniej te zaburzenia ogólnoustrojowe są tymi samymi objawami trzeciego stadium choroby z Lyme, jak samo przewlekłe zanikowe zapalenie skóry. Inni autorzy przypisywali tę chorobę patologii autoimmunologicznej, która występuje, gdy ciało jest zakażone patogenami kiły, gruźlicy i malarii. Urazy lub czynnik zimna temperatura są czasami uważane za wyzwalacze procesu patologicznego. Jednak obecne pomysły dotyczące mechanizmu przewlekłego zanikowego zapalenia skóry i kości są nadal związane z boreliozą.

Objawy przewlekłego zanikowego zapalenia skóry i kości
Cechą charakterystyczną przewlekłego zanikowego zapalenia skóry jest jego inscenizacja. Obraz kliniczny procesu patologicznego obejmuje kilka okresów. Pierwszy naciek rumienia (przed zanikowy) charakteryzuje się pojawieniem się jasnego spontanicznego rumienia o niebieskawym zabarwieniu na tle obrzękowej skóry, która z biegiem czasu dyfunduje, tworząc podstawę dla atrofii w przyszłości. Zlokalizowane objawy skórne głównie na kończynach. Wysypkom towarzyszy zmniejszona wrażliwość skóry, bóle stawów i zmniejszona kurczliwość mięśni.
Potem przychodzi przejściowy (postępowo-zanikowy) okres rozprzestrzeniania się procesu wraz ze wzrostem zjawisk wysiękowo-zapalnych, które stopniowo ustępują. Skóra traci wilgoć, złuszcza się, zmniejsza się jej elastyczność. Łatwo się składa, staje się tak cienki, że naczynia krwionośne zaczynają przez niego świecić. Trzeci okres (zanik w stanie stacjonarnym) charakteryzuje się rozwojem nie tylko zaniku skóry, ale także dermatosklerozy. Skóra nabiera brązowego odcienia, dyschromia objawia się w ogniskach przewlekłego zanikowego zapalenia skóry i kości - przebarwienia i przebarwienia na przemian z przebarwieniami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn (Acrodermatitis chronica atrophicans) ACA u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn opis informacje.

przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn
przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn
ACA
ACA
borelioza zmiany skórne zdjęcia
borelioza zmiany skórne zdjęcia
przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn zdjęcia
przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn zdjęcia
jak wygląda przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn
jak wygląda przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn
przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn wygląd
przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn wygląd
Acrodermatitis chronica atrophicans
Acrodermatitis chronica atrophicans
przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn obraz
przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn obraz
Acrodermatitis chronica atrophicans zdjęcia
Acrodermatitis chronica atrophicans zdjęcia

Co szukasz ?