Jesteś tutaj

Półpasiec oczny - herpes zoster ophthalmicus HZO

Wysłane przez Janusz w sob., 10/17/2020 - 20:28
Opis choroby i objawy : 

Półpasiec oczny ( herpes zoster ophthalmicus HZO ) to cięższa postać półpaśca, choroby wywoływanej przez wirus Varicella zoster – ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Na chorobę półpasiec, w tym także oczny, mogą zachorować osoby, które przeszły kiedyś ospę wietrzną. Wirus ospy zostaje bowiem w organizmie na zawsze i może aktywować się w okresach obniżonej odporności. Półpasiec oczny objawia się zapaleniem rogówki i owrzodzeniem rogówki, a także wykwitami skórnymi powiek. Najczęściej występuje u osób starszych, po 60. roku życia. Po przedostaniu się wirusa na skórę twarzy tworzą się wykwity skórne. Są to surowicze pęcherzyki. Pęcherzyki te są zgrupowane lub rozsiane w obrębie danego segmentu twarzy, pomiędzy nimi mogą występować niezmienione chorobowo miejsca na skórze. Półpasiec oczny atakuje nie tylko skórę wokół oka, ale również, w najcięższych przypadkach, spojówkę i rogówkę. Objawia się owrzodzeniami, które mogą przekształcać się w ropne stany zapalne i inne infekcje bakteryjne. Jej konsekwencją może być znaczne osłabienie wzroku , a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty wzroku. Bardzo często zmianom na skórze towarzyszą silne i uporczywe nerwobóle utrzymujące się przez cały okres choroby (u osób starszych mogą utrzymywać się wiele miesięcy po przebyciu półpaśca ocznego).
Objawy półpaśca ocznego:
infekcja oka powoduje ból, zaczerwienienie, zwiększoną wrażliwość na światło i obrzęk powieki. Rogówka (przezroczysta błona znajdująca się przed tęczówką i źrenicą) może ulec zakażeniu i stanom zapalnym. Miesiące i lata później rogówka może stać się opuchnięta i poważnie uszkodzona; mogą tworzyć się blizny. Struktury pod rogówką mogą ulec zapaleniu ( zapalenie błony naczyniowej oka ); może wzrosnąć ciśnienie wewnątrzgałkowe ( jaskra ); może wystąpić drętwienie rogówki, czyniąc ją podatną na urazy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Półpasiec oczny - herpes zoster ophthalmicus HZO u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów półpasiec oczny opuchlizna opis informacje.

półpasiec oczny opuchlizna
pólpasiec
półpasiec oczny jak wygląda
oko
herpes zoster ophthalmicus
twarz
półpasiec oczny objawy
oko
hzo choroba
hzo
półpasiec oczny co to jest
oko
półpasiec oczny obrazy
twarz
półpasiec oczny wikipedia
twarz
półpasiec oczny zdjęcia
oko

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?