Jesteś tutaj

Pemfigoid pęcherzowy

Wysłane przez Janusz w śr., 10/14/2020 - 14:06
Opis choroby i objawy : 

Pemfigoid pęcherzowy (Pemphogoid Bullosus) to przewlekła choroba skóry występująca częściej w wieku starszym (rzadko u dzieci), chorują ludzie po 60 roku życia, częściej kobiety cechująca się dużymi, dobrze napiętymi pęcherzami występującymi zarówno na podłożu rumieniowo-obrzękowym, jak i na skórze pozornie nie zmienionej. Wykwity pęcherzowe mogą również występować na błonach śluzowych jamy ustnej. Umiejscowienie jest rozmaite, wykwity są często rozsiane na całej skórze. U części chorych mogą występować pęcherze o dobrze napiętej pokrywie również na błonach śluzowych jamy ustnej. Odmiany kliniczne:
pęcherzowa, rumieniowa, pęcherzykowa, guzkowa, ograniczona do podudzi, łojotokowa.

Zmiany skórne w pęcherzowej pemfigoidy mogą być zlokalizowane lub uogólnione. Wysypki są często zlokalizowane na kończynach, brzuchu, w fałdach pachwinowo-udowych, na wewnętrznej stronie ud. Wysypki u pacjentów z pemfigoidem pęcherzowym mogą być polimorficzne. Choroba zwykle zaczyna się od pojawienia się rumieniowych, grudkowych i / lub pokrzywkowych wykwitów, którym towarzyszy świąd. Te wysypki mogą trwać kilka miesięcy, po czym pojawiają się pęcherze. Pęcherzyki mają napiętą, gęstą osłonę, okrągłą lub owalną, treści surowicze lub surowiczo-krwotoczne, znajdują się na rumieniowym tle lub na pozornie niezmienionej skórze. Powstają w miejscu erozji pęcherzyków, przy braku wtórnej infekcji szybko nabłonkowują, nie są podatne na wzrost obwodowy.Objaw Nikolsky'ego jest negatywny. U 10–25% pacjentów zajęte są błony śluzowe.

Nasilenie pęcherzycy zależy od liczby pojawiających się elementów pęcherzykowych. Pemfigoid pęcherzowy definiuje się jako ciężki, gdy pojawia się więcej niż 10 pęcherzy dziennie przez 3 kolejne dni, jako łagodny, gdy pojawia się około 10 lub mniej pęcherzy dziennie

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Pemfigoid pęcherzowy u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów pemfigoid na ręce i palcach opis informacje.

pemfigoid na ręce i palcach
pęcherzyca na języku
pęcherzyca na języku
pęcherzyca na pięcie
pęcherzyca na pięcie
Pęcherzyca bujająca
Pęcherzyca bujająca
pęcherzyca palec duży
pęcherzyca palec duży
pęcherzyca stopa
pęcherzyca stopa
pemphigus vegetans
pemphigus vegetans
pęcherzyca na stopie
pęcherzyca na stopie
pęcherzyca stopa palce
pęcherzyca stopa palce

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?