Jesteś tutaj

Paluch koślawy, halluks

Wysłane przez Janusz w wt., 10/13/2020 - 23:46
Opis choroby i objawy : 

Halluksy paluch koślawy jest to zniekształcenie polegające na bocznym odchyleniu palucha. Paluch koślawy (pot. Hallux) to złożone wielopłaszczyznowe zaburzenie w ustawieniu paliczka podstawnego palucha i I kości śródstopia, do którego dochodzi w stawie śródstopno – paliczkowym palucha. Jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości ortopedycznych. Takie zmiany w stopach mogą być wrodzone, młodzieńcze lub nabyte.

Choroba występuje najczęściej u kobiet po 30 latach. Mogą to ułatwić zmiany hormonalne, ciąża, poród. Generalnie przyczyna pojawiania się „guzków” na stopach jest wieloskładnikowa i raczej trudno jest kobiecie wyjaśnić, dlaczego „kość” rośnie na jej stopie.

Ciasne buty, zwłaszcza te na wysokich obcasach, mogą powodować deformację. Jego nasilenie jest różne: od ledwo zauważalnego odchylenia pierwszego palca do znacznego, w połączeniu ze zmianami w pozostałych palcach w postaci nadmiernego zgięcia, powstawania na nich bolesnych narośli. Można też powiedzieć, że „kość” w okolicy pierwszego palca jest wynikiem połączenia płaskich stóp.
Ta patologia występuje u około 28-36% mężczyzn i kobiet. Jednak kobiety częściej borykają się z tą chorobą: 11,7% kobiet, 7,9% mężczyzn.

W celu zdiagnozowania palucha koślawego palucha pierwszego paLCA stosuje się radiografię stopy ze stresem fizjologicznym. Pozwala to ocenić zmiany we względnej pozycji kości stóp, zaplanować wielkość interwencji. Stosowane jest leczenie chirurgiczne, w którym nacięcie 1 kości śródstopia wykonywane jest w taki sposób, aby odtworzyć prawidłowe ustawienie 1 palca. I nacięcie śródstopia najczęściej wykonuje się techniką SCARF, stosuje się również osteotomię szewronową. Czasami technika ta jest uzupełniana przez rozcięcie paliczka palca, aby uzyskać całkowitą korektę deformacji.

Leczenie : 

Leczenie zachowawcze polega na regularnym noszeniu wkładek, wygodnych butów, odwiedzaniu sali gimnastycznej, przeprowadzeniu znieczulającego kursu fizjoterapii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Paluch koślawy, halluks u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów haluksy opis informacje.

haluksy
haluksy
ból haluksa
ból haluksa
operacja haluksów
operacja haluksów
jak wyglądają haluksy
jak wyglądają haluksy
na haluksy
na haluksy
haluksy jak leczyć
haluksy jak leczyć
haluks na dużym palcu
haluks na dużym palcu
haluksy zdjęcia
haluksy zdjęcia
haluksy galeria zdjęć
haluksy galeria zdjęć

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?