Jesteś tutaj

Ostry Toczeń Rumieniowaty Skórny (ACLE)

Wysłane przez Janusz w wt., 10/13/2020 - 18:06
Opis choroby i objawy : 

Ostry skórny toczeń rumieniowaty (ACLE) często występuje u pacjentów z aktywną chorobą ogólnoustrojową. Płaskie czerwone plamy na policzkach i nosie zwane wysypką motyla, która wygląda podobnie jak opalenizna, charakteryzują najbardziej rozpowszechnioną formę ACLE. U chorych mogą również występować płaskie czerwone plamy na rękach, nogach i tułowiu. Zmiany te są wrażliwe na słońce (światłoczułe na promienie słoneczne ) i dlatego często pojawiają się na obszarach narażonych na słońce. Chociaż zmiany te często nie powodują blizn, mogą pozostawić ciemne lub lekkie zmiany pigmentowe na skórze. Inne zmiany związane z ACLE obejmują owrzodzenia jamy ustnej, pokrzywkę i chwilową utratę włosów.

Przyczyny tocznia rumieniowatego krążkowego

Nie jest jeszcze możliwe ustalenie dokładnego mechanizmu choroby. Ale uważa się, że ludzie żyjący w wilgotnym klimacie z mroźnymi zimami są najbardziej podatni na toczeń.

Pomimo faktu, że dokładna przyczyna tocznia rumieniowatego krążkowego nie została jeszcze ustalona, ​​znane są czynniki, które przyczyniają się do rozwoju choroby i jej zaostrzenia:

- uraz skóry;
- ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe;
- przyjmowanie leków;
- czynniki dziedziczne;
- choroba zakaźna;
- narażenie skóry na niskie temperatury;
- Choroba Raynauda.

Najczęściej rozwój choroby wiąże się z ekspozycją skóry osoby na słońce lub sztuczne promieniowanie ultrafioletowe, a także z nadmiernym wychłodzeniem skóry czy odmrożeniami. W takich przypadkach patologia występuje na uszkodzonych obszarach skóry.

Promienie ultrafioletowe i infekcje tłumią ochronne funkcje organizmu, powodując uwalnianie cząstek odpornościowych na powierzchnię i pod ich wpływem choroba zaczyna się tworzyć. Prawie 50% osób z toczniem jest światłoczułych.

Objawy tocznia rumieniowatego tarczowego

Na skórze pojawiają się czerwono-różowe obrzękłe plamy, które z czasem stają się gęste, mają kształt dysku, z licznymi małymi łuskami przyczepionymi do podstawy mieszków włosowych. Próby usunięcia łusek powodują ból pacjenta. Po usunięciu łusek dotknięty obszar staje się podobny do powierzchni skórki cytryny.

Rozmiary zmian mogą być różne - od 5 mm lub więcej. Mogą być zlokalizowane zarówno pojedynczo, jak i wielokrotnie. Najbardziej typowe rozmieszczenie plam występuje w okolicy nosa i policzków, na kształt „motyla”. Mogą również wystąpić w okolicy porostu włosów na głowie, klatce piersiowej, rzadziej na małżowinach usznych i błonach śluzowych. Przy rozległym rozprzestrzenianiu się procesu może to dotyczyć brzucha, obręczy barkowej, pleców, a nawet palców. Czasami dotyczy to oczu, co może objawiać się zapaleniem powiek, zapaleniem spojówek, zapaleniem rogówki.

Z biegiem czasu dotknięty obszar rozszerza się, mogą pojawić się nowe obszary. Infiltracja, zaczerwienienie i rogowacenie skóry może rozwinąć się wzdłuż krawędzi dotkniętego obszaru. W centralnej części dotkniętego obszaru powstaje ognisko zaniku: skóra staje się zauważalnie cieńsza, łatwo ją zebrać w fałdach. Zmiany zanikowe rozwijają się szczególnie szybko w miejscach z owłosieniem.

Przejawem tocznia rumieniowatego tarczowatego jest również nagła utrata lub łysienie włosów lub, w kategoriach naukowych, łysienie.

Terminowa wizyta u lekarza zatrzyma rozwój choroby. Choroba może trwać kilka lat, nasilając się latem. Poprawa może nastąpić zimą. Czasami toczeń rumieniowaty krążkowy rozwija się w toczeń rumieniowaty układowy. To już najpoważniejsza choroba. Dzięki niemu, oprócz zewnętrznych objawów, uszkodzone są narządy wewnętrzne i stawy.

Leczenie : 

Leczenie tocznia rumieniowatego krążkowego

Leczenie tocznia rumieniowatego krążkowego w dużej mierze zależy od postaci klinicznej i czynników prowokujących rozwój choroby.

Niestety jest to choroba przewlekła, której nie można całkowicie wyleczyć. Niemniej jednak współczesna medycyna pomaga pozbyć się głównych objawów, a nawet zapobiega rozwojowi kolejnego zaostrzenia.

Dlatego w przypadku wykrycia pierwszych objawów choroby należy skonsultować się z dermatologiem, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie i zapobiec przejściu choroby do postaci ogólnoustrojowej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Ostry Toczeń Rumieniowaty Skórny (ACLE) u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów ostry toczeń rumieniowaty skórny zdjęcia opis informacje.

ostry toczeń rumieniowaty skórny zdjęcia
motyl
rumień w kształcie motyla na twarzy
motyl twarz
motyl na twarzy dziecka
toczen
choroba z motylem na twarzy
twarz motyl
zdjęcia galeria toczeń
toczeń
motyl na twarzy w toczniu
twarz
czerwony motyl na twarzy
rumien
toczeń rumieniowaty zdjęcia twarzy
toczen
motyl choroba
twarz

Co szukasz ?