Jesteś tutaj

Ospa wietrzna przyczyny, leczenie.

Wysłane przez Janusz w czw., 11/14/2019 - 23:49
Opis choroby i objawy : 

Ospa wietrzna (łac. varicella) to choroba zakaźna, która powoduje swędząca wysypkę i czerwone plamy lub pęcherze na całym ciele. Objawy ospy wietrznej u dzieci
Choroba objawia się przede wszystkim gwałtownym wzrost temperatury ciała do 39-40 stopni, ból głowy. Najbardziej charakterystyczną oznaką ospy wietrznej jest wysypka i świąd skóry.
Ospa wietrzna u dzieci występuje w formie prostszej niż u dorosłych, którzy mogą później cierpieć z powodu powikłań po ospie. Wirus varicella zoster, jeden z wirusów opryszczki, powoduje ospę wietrzną. Jest to ten sam wirus, który wywołuje także półpaśca.

Okres inkubacji trwa od 10 do 21 dni (zwykle 14-17 dni). U dzieci choroba zaczyna się wraz ze wzrostem temperatury do 38,5 - 39 stopni Celsjusza, osłabienie, zmniejszony apetyt, ból głowy. Dziecko staje się nastrojowe, odmawia jedzenia. Wraz ze wzrostem temperatury pojawia się wysypka. Nasilenie gorączki odpowiada obfitości wysypki. Gorączka podczas ospy u dzieci utrzymuje się przez 3-5 dni. Każdej nowej wysypce towarzyszy wzrost temperatury ciała. Wysypka wygląda najpierw jak czerwone plamy, które w ciągu kilku godzin zamieniają się w grudki, następnie w bąbelki, a po 1-2 dniach w miejscu wysypki pozostaje strup. Rozmiar strupków jest porównywalny z rozmiarem główki szpilki. Po odpadnięciu skorupy pozostaje czerwona plama, czasami blizna. Pierwsze elementy wysypki pojawiają się zwykle na skórze twarzy, skóry głowy, pleców, brzucha, klatki piersiowej, ramion i ud. Zwykle podczas ospy nie ma wysypki na dłoniach i stopach.Powrót do zdrowia następuje nie wcześniej niż 10 dni po wysypce.

W wieku dorosłym ospa wietrzna jest znacznie poważniejsza. Charakterystyczną cechą ospy wietrznej u dorosłych są wyraźne objawy zatrucia i częsty rozwój powikłań, aż do śmierci włącznie. Ospę wietrzną u dorosłych często komplikują krostkowe zmiany skórne, zapalenie spojówek, zapalenie jamy ustnej. Najbardziej niebezpieczne powikłania ospy wietrznej to uszkodzenie narządów wewnętrznych i mózgu. Do najczęstszych należą zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego.

Ospa u kobiet w ciąży. Kobieta w ciąży chora na ospę wietrzną wymaga ścisłego nadzoru lekarskiego. Infekcja jest niebezpieczna zarówno dla samej kobiety, jak i dla płodu. Ospa wietrzna może powodować problemy ze wzrokiem, a także opóźniać rozwój umysłowy i fizyczny płodu.
Poniżej znajdziesz zdjęcia jak wygląda ospa u dzieci lub dorosłych.

Leczenie : 

Leczenie ospy wietrznej zależy od wieku, stanu zdrowia. Zazwyczaj zdrowe dziecko z ospą wietrzną może wymagać jedynie leczenia w domu, aby pomóc mu złagodzić swędzenie i monitorować gorączkę.
Zdrowa młodzieży i dorośli oraz seniorzy zarażeni ospą wietrzną zwykle doświadczają poważniejszych objawów niż dzieci i są bardziej narażeni na wystąpienie powikłań niż dzieci. W postaciach niepowikłanych ospy wietrznej stosuje się leczenie objawowe: leki przeciwgorączkowe (u dzieci nie wolno stosować aspiryny), leki przeciwświądowe, leki przeciwbólowe.
Leczenie przeciwwirusowe stosuje się w przypadku ciężkiego przebiegu ospy wietrznej oraz u osób z grupy ryzyka oraz u osób z półpaścem – lekiem z wyboru jest acyklowir stosowany doustnie lub dożylnie.

Profilaktyka : 
Podstawową metodą zapobiegania jest izolacja chorych do czasu zaschnięcia zmian skórnych. Dodatkowo istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko ospie wietrznej.
Powikłania: 
Powikłania choroby po chorobie ospie. Ospa wietrzna jest uważana za chorobę łagodną, ​​jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić poważne komplikacje. Wśród powikłań ospy wietrznej najczęstsze są ropne zmiany skórne - czyraki, ropnie itp. Specyficzne zapalenie płuc jest ciężkie, a najpoważniejszym powikłaniem tej infekcji jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego w postaci zapalenia mózgu lub opon mózgowych. W populacji dorosłych najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc, a u noworodków „ wrodzony zespół ospy wietrznej ”, gdy kobieta w ciąży zachorowała na tę chorobę we wczesnej ciąży. Trudności w przebiegu choroby obserwuje się u osób z niedoborami odporności, w tym zakażonymi wirusem HIV. Aby zapobiec powtórnej infekcji ospy, konieczne jest monitorowanie czystości rąk pacjenta, odzieży, pościeli. W okresie wysypki i gorączki pacjent musi przestrzegać leżenia w łóżku. Zaleca się smarowanie wysypki w chorobie ospie roztworem brylantowej zieleni. W okresie wysypki dozwolone jest mycie delikatnym mydłem, nie należy używać myjki, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia skórki. Rodzice lub chora osoba na ospę powinni szybko reagować na zmiany w wysypce i skontaktować się z lekarzem, aby zapobiec rozwojowi powikłań jeśli: - Jeśli wysypka powiększa się, wygląda jak początek „przeziębienia na ustach”, pokrywa się licznymi bąbelkami, zmienia kolor na niebieski, nabrzmiewa, nowe wysypki pojawiają się 10 dni po pojawieniu się pierwszych objawów ospy wietrznej. - Jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 37 ° C dłużej niż tydzień lub temperatura rośnie każdego dnia, - Jeśli wysypka rozprzestrzenia się na błony śluzowe: oczy, usta lub narządy płciowe, ponieważ podobne zmiany mogą wystąpić w narządach wewnętrznych - Jeśli masz kaszel lub katar, ponieważ wykwity opryszczkowe mogą występować w nosogardzieli - Jeśli masz biegunki i częstymi wymiotami

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Ospa wietrzna przyczyny, leczenie. u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów ospa wietrzna objawy skórne opis informacje.

ospa wietrzna objawy skórne
ospa pod skórą
ospa wietrzna blizny
ospa wietrzna blizny
jak długo wyskakują krosty przy ospie
powikłania po ospie u dorosłych
ospa u dziecka
ospa u dziecka
ospa zmiany skórne
ospa wietrzna pierwsze objawy
ospa wietrzna pierwsze objawy
ospa prawdziwa
ospa prawdziwa

Co szukasz ?