Jesteś tutaj

Onycholiza – odwarstwianie paznokci

Wysłane przez Janusz w ndz., 10/11/2020 - 01:53
Opis choroby i objawy : 

Onycholiza (łac. onycholysis) oderwanie paznokcia od tkanek miękkich palca. Powstaje pustka, nad którą płytka paznokcia zmienia kolor. Czasami zmienia kolor na niebieskawo-biały, czasem żółty lub brązowy.
ONYCHOLIZA opis choroby =>> https://mojachoroba.pl/choroby/onycholiza
Na dłoniach onycholiza choroba objawia się najczęściej na palcu serdecznym, ale może również wystąpić na innych paznokciach. Na stopach głównie dotknięta jest płytka paznokcia dużego palca. Przyczyną może być niedobór witamin, kiepska jakość kosmetyków, urazy, kontakt z alergenami

Główne przyczyny pojawienia się onycholizy:

- uraz skóry lub płytki paznokcia, niewłaściwa pielęgnacja dłoni i stóp;
- infekcja, zwłaszcza grzyby (grzybica paznokci);
- uraz palucha, noszenie obcisłych butów;
- choroby dermatologiczne: zapalenie skóry, łuszczyca, egzema;
- zaburzenia krążenia na peryferiach (zespół Raynauda);
- alergia na detergenty (mycie lub mycie naczyń niechronionymi rękami);
- stały kontakt skóry z alergenem (żele, lakiery, sztuczne paznokcie);
- choroby współistniejące: zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy itp.

Diagnoza jest postawiona przez dermatologa po dokładnym zbadaniu wywiadu, ale zwykle do sformułowania obrazu klinicznego wystarcza badanie zewnętrzne. Aby zdiagnozować grzybicę paznokci (zakażenie grzybicze), stosuje się następujące metody:

Mikroskopia. Z dotkniętego obszaru pobiera się fragment płytki paznokcia lub płatek skóry do dalszego zbadania pod mikroskopem. Procedura pobierania próbek jest całkowicie bezbolesna. Jeśli wynik jest pozytywny, widoczne będą zarodniki i grzybnia, ale ta metoda nie określa rodzaju i nazwy grzyba.

Metoda kulturowa („siew na grzyby”). Pobraną próbkę po badaniu pod mikroskopem umieszcza się w pożywce i termostacie na okres od 2 do 5 tygodni, podczas których obserwuje się wzrost grzyba. Wyrosła kolonia pozwoli ci poznać jej typ i nazwę.

Aby dokładniej zdiagnozować i dobrać odpowiednie metody leczenia, zwykle stosuje się obie metody.

Leczenie : 

Leczenie onycholizy
Jeśli onycholiza występuje bez wyraźnego powodu, w większości przypadków ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Wybór terapii zależy bezpośrednio od przyczyn i etiologii choroby, a metody leczenia mogą być bardzo różne.

Głównym zaleceniem do eliminacji patologii jest maksymalne zachowanie płytki paznokcia w stanie suchym i pozwolenie jej na powolne zdobywanie oparcia. Należy wykluczyć urazy i narażenie na agresywne substancje, alergeny. Nie zaleca się czyszczenia przestrzeni podpaznokciowej, aby nie powodować dalszego odrywania, a także bandażowania dotkniętego paznokcia.

Jeśli nie można było ustalić przyczyny onycholizy, a płytka paznokcia nadal złuszcza się nawet przy leczeniu zachowawczym, w jego łożysku mogą zacząć tworzyć się nieprawidłowe komórki, a następnie tworzyć się ziarnista warstwa. Po sześciu miesiącach tego procesu warstwa ta zapobiegnie przywieraniu, co spowoduje trwałe odkształcenie płytki paznokcia.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Onycholiza – odwarstwianie paznokci u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów onycholiza paznokcia opis informacje.

onycholiza paznokcia
onycholiza paznokcia
odwarstwianie paznokci
odwarstwianie paznokci
onycholiza leczenie
onycholiza leczenie
paznokcia onycholiza
paznokcia onycholiza
odwarstwianie paznokcia
odwarstwianie paznokcia
choroby paznokci
choroby paznokci
onycholiza paznokci
onycholiza paznokci
paznokcia odwarstwianie
paznokcia odwarstwianie
grzybica paznokci
grzybica paznokci

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?