Jesteś tutaj

Odmrożenia skóry

Wysłane przez Janusz w sob., 10/10/2020 - 22:47
Opis choroby i objawy : 

Odmrożenia skóry zmiany spowodowane działaniem niskich temperatur lub innych szkodliwych czynników. Miejscami szczególnie narażonymi na odmrożenie są: nos, uszy, policzki oraz palce rąk i stóp. Wskutek odmrożenia osobom silnie przemarzniętym grożą odwracalne lub nieodwracalne uszkodzenia skóry i głębiej leżących tkanek.
Stopnie odmrożenia:
1 stopnia odmrożenie - przypomina poparzenia. Objawy odmrożenia to: czerwona, obrzęknięta i lekko piekąca skóra. Zmiany te ustępują, nie pozostawiając śladów.
2 stopnia odmrożenie - skóra odmrożona pokrywa się rumieniem i pęcherzami, które goją się powoli
3 stopnia odmrożenie - ma miejsce wtedy gdy mamy długotrwały kontakt skóry z niską temperaturą, pęcherze, martwica, owrzodzenia - ciężko się goją.
4 stopnia odmrożenie - pęcherze, martwica, owrzodzenia - ciężko się goją i atakują całą grubość skóry, mięśnie i kości.

Oznaki odmrożeń i ogólnej hipotermii:

- skóra jest bladoniebieska ;
- temperatura, wrażliwość na dotyk i ból są nieobecne lub znacznie zmniejszone;
- podczas rozgrzewania pojawia się silny ból, zaczerwienienie i obrzęk tkanek miękkich;
- w przypadku głębszych uszkodzeń pęcherze z krwawą zawartością mogą pojawić się po 12-24 godzinach;
- przy ogólnej hipotermii osoba jest ospała, obojętna na otoczenie, jego skóra jest blada, zimna, częsty puls, niskie ciśnienie krwi, temperatura ciała poniżej 36 stopni

Odmrożenia odnoszą się do urazów przeziębienia, ich cechą jest prawdopodobieństwo wystąpienia nie tylko przy ujemnych temperaturach otoczenia, ale także przy długim przebywaniu człowieka na świeżym powietrzu w temperaturze +4 ... + 8 ° C.

Zmiany w tkankach zachodzą nie tylko pod wpływem niskiej temperatury powietrza, ale także pod wpływem miejscowego działania lodu, śniegu, zimnych wyrobów metalowych czy wody.

Rozwój odmrożeń zaczyna się od patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych. Następnie dochodzi do zaburzeń krążenia, które pociągają za sobą zmiany zwyrodnieniowe w komórkach organizmu; rozwija się wtórna martwica tkanek. Najczęściej dotyczy to twarzy, kończyn (palców), uszu. Odmrożenia innych części ciała są rzadkie, zwykle z ogólnym zamarznięciem, kiedy obserwuje się głębokie zmiany we wszystkich tkankach, zatrzymuje krążenie krwi i pojawia się anemia mózgu.

Objawy odmrożenia

Pod wpływem zimna osoby podatne na odmrożenia zwykle odczuwają swędzenie i pieczenie dłoni, stóp lub twarzy. Po przeniesieniu się do ciepłego pomieszczenia swędzenie i pieczenie stają się bardziej intensywne.

Zaatakowana skóra może również puchnąć i zmienić kolor na czerwony, a nawet fioletowy. W przypadku silnych odmrożeń na powierzchni skóry mogą pojawić się pęknięcia, pęcherze i wrzody.

Objawy odmrożenia pojawiają się zwykle kilka godzin po ekspozycji na zimno.

Uwaga! Jeśli nie jesteś pewien, co spowodowało nieprzyjemne objawy, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Swędzenie i obrzęk, zwłaszcza na skórze stóp, mogą być również objawami infekcji grzybiczej lub innej choroby.

Jeśli na skórze pojawiają się pęknięcia, pęcherze i odczuwasz silny ból, jest to również powód, aby udać się do lekarza. Uszkodzona skóra po odmrożeniach jest łatwo zraniona i zakażona.

Rozwój odmrożeń ułatwiają:

• Ogólne wyczerpanie organizmu, niedobór witamin.
• Podeszły wiek.
• Choroby naczyniowe i zaburzenia krążenia.
• Silny wiatr.
• Wysoka wilgotność, wilgotna odzież.
• Zatrucie alkoholowe.
• senność.
• Nieprawidłowo dopasowana odzież i obuwie.
• Urazy kończyn.

Leczenie : 

W każdym przypadku odmrożenia stan poszkodowanego powinien ocenić lekarz. Przy odmrożeniach powyżej II stopnia poszkodowanemu podaje się surowicę przeciwtężcową. Nie wolno przekłuwać pęcherzy, masować i nacierać czymkolwiek odmrożonych okolic skóry oraz gwałtownie rozgrzewać odmrożonych części ciała, gdyż skóra w okolicy odmrożenia jest bardzo delikatna. Nie wolno także podawać poszkodowanemu alkoholu.

Profilaktyka : 
Jak zapobiegać odmrożeniom? Najlepszym sposobem zapobiegania odmrożeniom jest ograniczenie narażenia na zimno i poprawienie krążenia krwi w organizmie. - Rzuć palenie. Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko odmrożeń. - Unikaj nadmiernego spożywania kawy podczas zimnej pogody. Kofeina powoduje również skurcz naczyń. - Prowadź aktywny tryb życia, aby poprawić krążenie w całym ciele. - Noś ciepłą odzież, która dobrze chroni ramiona, nogi i głowę. - Zimą noś wysokie i ciepłe buty, nie wahaj się nosić obcisłych rajstop, ciepłych spodni lub długiej bielizny. - Zimą unikaj ciasnych i niewygodnych butów, które zakłócają krążenie krwi w stopach. - W zimnych porach roku jedz przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia. - Nigdy nie zakładaj mokrych butów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Odmrożenia skóry u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów odmrożenia opis informacje.

odmrożenia
odmrożenia
odmrożenia skóry leczenie
odmrożenia skóry leczenie
odmrożenia skóry ręka
odmrożenia skóry ręka
odmrożenia noga palec
odmrożenia noga palec
odmrożenia skóry palec
odmrożenia skóry palec
odmrożenia palce u nogi
odmrożenia palce u nogi
odmrożenia skóry
odmrożenia skóry
odmrożenia skóry dłoni
odmrożenia skóry dłoni
odmrożenia palec u nogi
odmrożenia palec u nogi

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?