Jesteś tutaj

Obrzęk naczynioruchowy

Wysłane przez Janusz w ndz., 10/11/2020 - 00:31
Opis choroby i objawy : 

Obrzęk naczynioruchowy, obrzęk naczyniowy, obrzęk Quinckego, obrzęk angioneurotyczny – choroba polega na pojawianiu się nabrzmienia (obrzęku) skóry i znajdujących się pod nią tkanek w wyniku nieprawidłowej, nadmiernej przepuszczalności naczyń spowodowanych zadziałaniem na nie silnych substancji zwanych kininami (jedną z nich jest tzw. bradykinina).

Obrzęk naczynioruchowy to ostra choroba alergiczna charakteryzująca się występowaniem masywnego obrzęku skóry, podskórnej tkanki tłuszczowej i błon śluzowych. Znaczący obrzęk najczęściej pojawia się w miejscach z luźnym włóknem: na ustach, policzkach, powiekach, błonie śluzowej jamy ustnej, szyi, górnej części ciała, grzbiecie dłoni i stopach. W obszarze obrzęku skóra jest blada. Obrzękowi z reguły nie towarzyszy świąd. Powstały obrzęk znika bez śladu w ciągu kilku godzin lub dni. Najgroźniejszą postacią obrzęku jest obrzęk gardła, krtani, tchawicy, który obserwuje się u co czwartego pacjenta z obrzękiem Quinckego. U takich pacjentów nagle pojawia się niepokój, trudności w oddychaniu i możliwa jest utrata przytomności.

Istnieją dwa rodzaje obrzęku Quinckego: alergiczny i pseudoalergiczny .

Obrzęk Alergicznego Quinckego pojawia się w wyniku silnej reakcji alergicznej organizmu, która rozwija się w odpowiedzi na przenikanie określonego alergenu do organizmu. Alergiczny obrzęk Quinckego często łączy się z alergiami pokarmowymi, astmą oskrzelową, pokrzywką i katarem siennym.

Pseudoalergiczny obrzęk Quinckego (czyli niealergiczny) rozwija się u osób z wrodzoną patologią układu dopełniacza. Układ dopełniacza to grupa białek krwi biorących udział w rozwoju pierwotnych reakcji immunologicznych i alergicznych. W ludzkiej krwi białka te znajdują się w stanie nieaktywnym i są aktywowane tylko w momencie iw miejscu przeniknięcia obcego antygenu do organizmu. U pacjentów z pseudoalergicznym obrzękiem Quinckego układ komplementu jest w stanie uaktywnić się spontanicznie lub w odpowiedzi na podrażnienia termiczne lub chemiczne (ciepło, zimno), co prowadzi do rozwoju silnej reakcji alergicznej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Obrzęk naczynioruchowy u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów obrzęk naczynioruchowy zdjęcia opis informacje.

obrzęk naczynioruchowy zdjęcia
obrzęk naczynioruchowy zdjęcia
obrzęk naczynioruchowy na nodze
obrzęk naczynioruchowy na nodze
obrzęk naczynioruchowy pacha
obrzęk naczynioruchowy pacha
obrzęk naczynioruchowy bark
obrzęk naczynioruchowy bark
obrzęk naczynioruchowy plecy
obrzęk naczynioruchowy plecy
obrzęk naczynioruchowy na karku
obrzęk naczynioruchowy na karku
obrzęk naczynioruchowy pod pachą
obrzęk naczynioruchowy pod pachą
obrzęk naczynioruchowy dłoń
obrzęk naczynioruchowy dłoń
obrzęk naczynioruchowy na ręce
obrzęk naczynioruchowy na ręce

Co szukasz ?