Jesteś tutaj

Obrzęk limfatyczny, Lymphedema, lymphoedema, lymphatic edema

Wysłane przez Janusz w ndz., 10/11/2020 - 00:43
Opis choroby i objawy : 

Obrzęk limfatyczny (inaczej obrzęk chłonny) jest to nadmierne gromadzenie się płynu śródtkankowego w skórze i tkance podskórnej, w skutek niewydolności układu limfatycznego. Prowadzi do zmian troficznych skóry, zwłóknień, rozwoju stanów zapalnych, słoniowacizny. Objawy zastoju limfy są bardzo charakterystyczne i łatwe do zdiagnozowania. Objawy obrzęku limfatycznego to: bardzo duża i stale powiększająca się opuchlizna przyrost objętości kończyny: mały (do 20%), średni (20-40%), duży (powyżej 40%), narośle podobne do grudek, stwardniała skóra, wybrzuszenia i wklęśnięcia na skórze, trudności z poruszaniem kończyną, uczucie ciężkości, ból (nie we wszystkich przypadkach).

Istnieją 2 rodzaje obrzęku limfatycznego:

Pierwotny obrzęk limfatyczny - związany z wrodzoną gorszością układu limfatycznego (zmniejszenie liczby naczyń, zwłóknienie węzłów chłonnych, pogrubienie ściany naczynia). Może objawiać się od urodzenia (postać wrodzona), do 35 roku życia (postać wczesna) lub po 35 latach (postać późna).
Wtórny obrzęk limfatyczny - związany z nabytymi zaburzeniami integralności lub usunięcia naczyń lub węzłów chłonnych (następstwa urazów, zapalenia węzłów chłonnych i naczyń chłonnych, zabiegi chirurgiczne z usunięciem węzłów chłonnych, radioterapia nowotworów złośliwych, ucisk węzłów chłonnych z nadmiarem tkanki tłuszczowej przy otyłości, guz, obrzęk zapalny itp. .).

Nieleczony obrzęk limfatyczny przechodzi kolejno przez 4 etapy:

I etap - okresowo pojawiający się obrzęk, który nie jest stały.
II etap - pojawienie się łagodnego obrzęku po wysiłku i pod koniec dnia. Obrzęk ustępuje samoistnie po nocnym odpoczynku.
III etap - obrzęk jest prawie stały, który nie ustępuje po śnie. Tkanki stają się gęste, a kończyna traci swój kształt.
IV etap - obrzęk prowadzi do rozwoju powikłań, kończyna jest mocno zdeformowana.

Z reguły obrzęk limfatyczny najczęściej rozwija się na kończynach dolnych, rzadziej na górnych.

Główne objawy obrzęku limfatycznego to:

początkowo bezbolesny obrzęk na grzbiecie stóp / dłoni, który później staje się przyczyną pękającego bólu;
jednostronna zmiana (rzadko obustronna);
zwykły kolor skóry (kolor się nie zmienia);
rozprzestrzenianie się obrzęku na leżące powyżej części kończyny w późniejszych stadiach;
pogrubienie skóry, pojawienie się wzmożonego łuszczenia i pigmentacji, zwłóknienie tłuszczu podskórnego;
zapalenie węzłów chłonnych.

Diagnoza obrzęku limfatycznego opiera się na:

Badanie zewnętrzne i wywiad od pacjenta
Określenie wskaźników i wielkości uszkodzeń kończyn limfą
Limfangiografia, niezbędna do określenia stanu naczyń limfatycznych, głównie małych
Limfoscyntygrafia, stosowana do badania dynamiki stanu i identyfikacji całkowitej limfostazy
Najnowsze metody badawcze stosowane do oceny stanu układu limfatycznego i drenażu limfatycznego to skanowanie dupleksowe, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
W diagnostyce różnicowej tego stanu patologicznego stosuje się metody i badania w celu odróżnienia go od obrzęku spowodowanego patologiami nerek i serca oraz zespołu pozakrzepowego.

Leczenie : 

Leczenie obrzęku limfatycznego

Terapia patologii różni się w zależności od jej przyczyny i stadium. Jeśli symptomatologia jest spowodowana czynnikiem o charakterze zakaźnym, przepisywane są leki przeciwbakteryjne.

Inne zabiegi obejmują dietę, odzież kompresyjną, masaż, drenaż limfatyczny (manualny), terapię ruchową, opatrunki i pielęgnację skóry.

Jeśli nie ma modyfikacji tkanek miękkich o charakterze organicznym, zalecana jest terapia zachowawcza. Aby zmniejszyć objętość zmiany, stosuje się pneumokompresję, masaż drenażu limfatycznego, bandaż. Aby stworzyć ścieżkę obejścia dla drenażu limfy, uciekają się do interwencji chirurgicznej. W takim przypadku przeprowadza się wstępne zabarwienie naczyń limfatycznych. Interwencja chirurgiczna z czasem trwania patologii może znacznie zmniejszyć ilość tkanki podskórnej i obrzęku skóry.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Obrzęk limfatyczny, Lymphedema, lymphoedema, lymphatic edema u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów obrzęk limfatyczny zdjęcia opis informacje.

obrzęk limfatyczny zdjęcia
obrzęk
obrzęk limfatyczny co to jest
noga
obrzęk limfatyczny sromu
obrzek
obrzęk limfatyczny twarzy
obrzęk
obrzęk limfatyczny ręki
reka
obrzęk limfatyczny moszny
moszna
obrzęk limfatyczny nóg
nogi
obrzęk limfatyczny oka
oko
obrzęk limfatyczny warg sromowych
srom

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?