Jesteś tutaj

Nerwiakowłókniak choroba von Recklinghausena.

Wysłane przez Janusz w sob., 10/10/2020 - 20:47
Opis choroby i objawy : 

Nerwiakowłókniak (łac. neurofibroma, ang. neurofibroma, powszechnie znana jako NF nerwiakowłókniakowatość typu 1 jako choroba von Recklinghausen) jest to guzek lub guz o charakterze nowotworu łagodnego, wywodzący się z komórek Schwanna. Zwykle mnogi, powstaje z osłonek nerwów skóry całego ciała, a także unerwiających narządy wewnętrzne i z nerwów czaszkowych.
Wyróżniamy kilka typów nerwiakowłókniaków:
skórne (neurofibromata cutanea) – mają postać miękkich, uszypułowanych, cielistej barwy guzków;
podskórne (neurofibromata subcutanea) – są to owalne, twarde guzki lub guzy rosnące pod powierzchnią skóry, dobrze odgraniczone od okolicznych tkanek, ale nieotorebkowane;
splotowate (neurofibromata plexiforme) – rosną w tkance podskórnej. Skóra nad nimi jest nadmiernie przebarwiona, guz rosnąc może zajmować rozległe obszary tkanek i powodować powiększenie się części ciała, np. całej kończyny.

Choroba von Recklinghausena
Nerwiakowłókniakowatość Recklinghausena występuje u dzieci i ma następujące objawy:

Plamy białej skórki postaci kawy . Jasnobrązowe plamy na skórze są bezbolesne. Plamki w dzieciństwie dorastają do 5 mm, w okresie dojrzewania - powiększają się do 15 mm.
Piegi z tym typem pojawiają się w nietypowych miejscach, np. W fałdach skóry.
Łagodne guzy skóry - nerwiakowłókniaki . Są to łagodne guzy, które rosną pod skórą. W dzieciństwie - małe, z wiekiem z reguły stają się większe. Liczba nerwiakowłókniaków różni się w zależności od osoby, przy czym niektóre mają te guzy obejmujące całe ciało. Niektóre z nich powodują uporczywe swędzenie, zmiany kształtu czy dysfunkcje kończyn.
Glejak nerwu wzrokowego . Glejak jest łagodnym guzem nerwu wzrokowego, który powoduje upośledzenie wzroku, au dzieci powoduje zmianę postrzegania kolorów.
Guzki Lishy . Są to brązowe plamy na tęczówce oka.
Wysokie ciśnienie krwi .
Nowotwory złośliwe osłonki nerwu obwodowego . Każdy nerw ma swoją własną powłokę. Podejrzenie złośliwości występuje, jeśli nerwiakowłókniak nagle puchnie, staje się bolesny, pojawia się osłabienie, zmiany nastroju i mrowienie w kończynach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Nerwiakowłókniak choroba von Recklinghausena. u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów nerwiakowłókniak objawy opis informacje.

nerwiakowłókniak objawy
nerwiakowłókniak objawy
neurofibroma skin
neurofibroma skin
nerwiakowłókniak zdjęcia na głowie
nerwiakowłókniak zdjęcia na głowie
choroba von Recklinghausen
choroba von Recklinghausen
nerwiakowłókniak zdjęcia na ręce
nerwiakowłókniak zdjęcia na ręce
nerwiakowłókniak twarzy
nerwiakowłókniak  twarzy
neurofibroma skóra głowy
neurofibroma skóra głowy
guzki o charakterze nowotworu
guzki o charakterze nowotworu
narośl na palcu
narośl na palcu

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?