Jesteś tutaj

Nadmierne rogowacenie skóry

Wysłane przez Janusz w sob., 10/10/2020 - 22:43
Opis choroby i objawy : 

Hiperkeratoza to zgrubienie zewnętrznej części naskórka, zwane warstwą rogową naskórka. W tej warstwie skóry komórki mają wysoki poziom keratyny, białka, które utrzymuje je w stanie suchym i bardzo twardym. W niektórych przypadkach dochodzi do nienormalnego nagromadzenia keratyny, tworząc plamy suchej, zrogowaciałej skóry. Rogowacenie to proces intensywnej produkcji komórek najniższej warstwy naskórka, które po około 35-40 dniach docierają na powierzchnię, tworząc warstwę wierzchnią naskórka, w postaci płaskich, zrogowaciałych płytek, które następnie obumierają i zostają złuszczone. Nadmierne rogowacenie naskórka to anormalne zagęszczenie pokrywowych warstw naskórka będące naturalną reakcją ochronną organizmu. Jeśli pomimo prawidłowej pielęgnacji, rogowacenie naskórka wzmaga się bez wyraźnej przyczyny, mamy do czynienia z patologicznymi zmianami w skórze i często także w tkance łącznej. Następstwem owych zmian jest powstawanie złogów, odcisków, brodawek, rozpadlin (pęknięć) skóry oraz stanów zapalnych.

Przyczyny nadmiernego rogowacenia skóry mogą być zewnętrzne i wewnętrzne:

długotrwały i nadmierny nacisk na skórę butów lub szorstkiej, obcisłej odzieży;

zaburzenia ogólnoustrojowe w organizmie (cukrzyca itp.);

zaburzenia krążenia (zatarcie miażdżycy, żylaków itp.);

niedobór witamin, hipowitaminoza.

Z pochodzenia nadmierne rogowacenie skóry może być nabyte i dziedziczne. Istnieje kilka postaci choroby, z których każda ma swoje własne objawy kliniczne. Hiperkeratoza może być:

rozproszony;

soczewkowy;

pęcherzykowy;

brodawkowaty;

rozpowszechnione (zlokalizowane w różnych częściach ciała);

łojotokowy (wpływa na obszary głowy);

polimorficzny.

Leczenie : 

JAK LECZYĆ HIPERKERATOZĘ?
Jeśli stan jest spowodowany przyczyną fizyczną (tarcie, nieprawidłowe ciśnienie), pierwszą rzeczą do zrobienia jest jak najszybsze zmniejszenie ciśnienia, jeśli to możliwe.
Aby pozbyć się hiperkeratozy, konieczne jest stosowanie produktów nawilżających i zmiękczających, wzbogaconych substancjami czynnymi, które rozkładają bloki keratynowe. Te substancje keratolityczne to mocznik i kwas salicylowy. W zależności od grubości, lokalizacji i przyczyny hiperkeratozy można stosować substancje o różnym stężeniu - wprowadzane są w bardzo bogatą konsystencję.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Nadmierne rogowacenie skóry u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów nadmierne rogowacenie naskórka opis informacje.

nadmierne rogowacenie naskórka
nadmierne rogowacenie naskórka
rogowacenie skóry
rogowacenie skóry
rogowacenie brodawki sutkowej
rogowacenie brodawki sutkowej
rogowacenie
rogowacenie
sorafenib rogowacenie skóry
sorafenib rogowacenie skóry
otoczka brodawki
otoczka brodawki

Co szukasz ?