Jesteś tutaj

Mięsak Kaposiego

Wysłane przez Janusz w sob., 10/10/2020 - 21:04
Opis choroby i objawy : 

Mięsak Kaposiego (ang. Kaposi's sarcoma) choroba mięsak tkanek miękkich pochodzenia naczyniowego zaliczany do nowotworów o granicznej złośliwości rzadko przerzutujących. Klinicznie wyróżnia się postać klasyczną dotyczącą starszych mężczyzn regionu basenu Morza Śródziemnego oraz w Europie Środkowej, postać związaną z AIDS, postać endemiczną występującą w Afryce Środkowej i Wschodniej oraz postać jatrogenną związaną z immunosupresją. Choroba przebiega w trzech stadiach, początkowo zmiany nowotworowe przybierają formę czerwononiebieskich, fioletowych, ciemnobrązowych plamek przekształcających się w blaszki, a następnie w guzki. Objawy kliniczne mięsaka Kaposiego są zróżnicowane, w zależności od czasu trwania choroby. Zwykle guz ma kolor purpurowy, ale czasami ma on różne odcienie: czerwony, fioletowy lub brązowy. Obrzęk może być płaski lub nieznacznie wzniesiony nad skórą i prezentować się jako bezbolesne plamy lub guzki. Mięsak Kaposiego często łączy się z uszkodzeniem błony śluzowej podniebienia i węzłów chłonnych. Choroba przebiega powoli. Wykrycie mięsaka Kaposiego w zakażeniu wirusem HIV stanowi podstawę rozpoznania AIDS. Mięsak tkanek miękkich charakteryzuje się łagodnym przebiegiem objawów i podobieństwem obrazu klinicznego do guzów łagodnych i chorób nienowotworowych.

Leczenie : 

Leczenie mięsaka Kaposiego
Radioterapia jest z powodzeniem stosowana w klinice w leczeniu pacjentów z pojedynczymi elementami nowotworowymi we wszystkich typach mięsaków. Napromienianie stosuje się w przypadku stosunkowo dużych i głębokich śladów na skórze. Radioterapia jest również odpowiednia dla wszystkich obszarów ciała, w tym penisa i stóp, gdzie inne terapie miejscowe mogą być zbyt bolesne.

Miejscowa chemioterapia. Niektóre guzy, takie jak guzy wewnątrz jamy ustnej, są leczone małymi dawkami chemioterapii, które wstrzykuje się za pomocą igły podskórnej.

W przypadku ograniczonych zmian stosuje się:metoda chirurgiczna, krioterapia ciekłym azotem, terapia fotodynamiczna .

W przypadku mięsaka Kaposiego związanego z AIDS stosuje się leki przeciwretrowirusowe , które we wczesnych stadiach choroby (do 8-12 tygodni) mogą prowadzić do zaniku objawów choroby.

Standardowa chemioterapia - leki przyjmowane doustnie lub we wstrzyknięciach - leczy istniejące guzy, jak również zapobiega nowym.

Mięsak Kaposiego w płucach lub jelitach wymaga leczenia ogólnoustrojowego . Bez tego te formacje mogą powodować poważne choroby. Prowadzona ogólnoustrojowa chemioterapia lub paliatywna monochemioterapia

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Mięsak Kaposiego u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów mięsak kaposiego plecy opis informacje.

mięsak kaposiego plecy
mięsak kaposiego plecy
sarcoma kaposi
sarcoma kaposi
idiopatyczne stwardnienie mięsak krwotoczny
 idiopatyczne stwardnienie mięsak krwotoczny
Kaposi's sarcoma
Kaposi's sarcoma
mięsak kaposiego pierwsze objawy
mięsak kaposiego pierwsze objawy
miesaki kaposiego wyglad
miesaki kaposiego wyglad
mięsak kaposiego nogi
mięsak kaposiego nogi
mięsak kaposiego na stopie
mięsak kaposiego na stopie
mięsak angiomatosis
mięsak angiomatosis

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?