Jesteś tutaj

Mięczak zakaźny - wirusowa choroba skóry

Wysłane przez Janusz w sob., 10/10/2020 - 19:03
Opis choroby i objawy : 

Mięczak zakaźny to zakaźna choroba skóry wywoływana przez wirusa z grupy ospy (Poxvirus), MCV (molluscum contagiosum virus), choroba dokuczliwa, ale niegroźna dla życia. Mięczak zakaźny choroba skóry, która dotyka nie tylko dzieci, lecz także osoby dorosłe. U najmłodszych mięczakiem można się zarazić podobnie jak ospą. Z kolei u dorosłych do zakażenia dochodzi zwykle drogą kontaktów płciowych. Mięczak zakaźny jest chorobą skóry, którą dziecko może się łatwo zarazić poprzez kontakt z zakażoną odzieżą, ręcznikami, zabawkami oraz, oczywiście, bezpośrednio od innego chorego. Objawy choroby na skórze pojawiają się twardawe, półprzezroczyste grudki (3-5 mm) lub większe guzki (ponad 1,5 cm). Są wyraźnie odgraniczone od reszty skóry, mogą mieć kolor perłowy, szarawy, cielisty, a czasem żółty. Charakterystyczne jest to, że w środku guzka jest wyraźne wgłębienie.
Guzki mogą pojawiać się pojedynczo lub w licznych skupiskach. Niekiedy jest ich tak dużo, że zlewają się i pokrywają znaczny obszar skóry. Guzki są liczne, najczęściej lokalizują się na skórze rąk, twarzy i narządów płciowych, ale mogą być obecne w każdej innej lokalizacji, także na błonach śluzowych. Może wystąpić świąd lub bolesność zmian. Zejście guzka nie pozostawia blizny.

Leczenie : 

Mięczak zakaźny w większości przypadków nie wymaga leczenia. Zmiany ustępują samoistnie w ciągu sześciu do osiemnastu miesięcy. Z reguły nie dochodzi do nawrotów. Natomiast, jeśli wykwity są bardzo liczne i nie znikają w oczekiwanym czasie oraz ciągle pojawiają się nowe, należy rozważyć konieczność leczenia.

Profilaktyka : 
Jako działania profilaktyczne, należy obrać przede wszystkim właściwą higienę ciała i otoczenia. Zaznacza się, aby wspólnie, nawet między domownikami, nie używać ręczników, gąbek, mydeł w kostce, maszynek do golenia czy depilatorów. Wszystkie te przedmioty stanowią rezerwuar mięczaka. Kładzie się nacisk na systematyczne mycie rąk i unikanie dotykania często używanych przedmiotów w miejscach publicznych. Dużą rolę odgrywa także wierność seksualna i ograniczenie liczby partnerów seksualnych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Mięczak zakaźny - wirusowa choroba skóry u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów jak wygląda mięczak zakaźny opis informacje.

jak wygląda mięczak zakaźny
jak wygląda mięczak zakaźny
mięczak zakaźny łyżeczkowanie
mięczak zakaźny łyżeczkowanie
mięczak zakaźny zdjęcia skóra
mięczak zakaźny zdjęcia skóra
mięczak zakaźny zdjęcia objawy
mięczak zakaźny zdjęcia objawy
mięczak zakaźny zdjęcia
mięczak zakaźny zdjęcia
mięczak zakaźny zdjęcia pod pachami
mięczak zakaźny zdjęcia pod pachami
mięczak zakaźny na skórze
mięczak zakaźny na skórze
mięczak zakaźny zdjęcia kolana
mięczak zakaźny zdjęcia kolana
mięczak zakaźny zdjęcia skóry
mięczak zakaźny zdjęcia skóry

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?