Jesteś tutaj

Łysienie plackowate

Wysłane przez Janusz w sob., 11/07/2020 - 07:42
Opis choroby i objawy : 

Łysienie plackowate choroba którą cechuje występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia, w obrębie których skóra nie jest zapalnie zmieniona, choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także w jakiejkolwiek innej okolicy owłosionej (np. na brwiach, brodzie itd.).
Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów, zwłaszcza u młodych osób.

Łysienie plackowate nie jest zaraźliwe i nie powoduje bólu fizycznego. Łysienie plackowate nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia, ale prowadzi do poważnych problemów kosmetycznych, zwłaszcza w ciężkich postaciach. Z tego powodu u wielu osób rozwijają się zaburzenia psychiczne, aż do ciężkiej depresji, która dodatkowo pogarsza przebieg choroby. Nieskuteczność leczenia lub nawroty na jego tle to wysokie ryzyko izolacji społecznej i samoizolacji, co jest szczególnie wyraźne u młodzieży i kobiet.

Istnieje wiele teorii na temat występowania łysienia plackowatego, ale w ostatnich latach główną wagę przywiązuje się do mechanizmu autoimmunologicznego. Oznacza to, że ciało postrzega mieszki włosowe jako obce formacje. Podstawą tego przypuszczenia było wykrycie kompleksów immunologicznych C3 i immunoglobulin G, M, A w różnych częściach mieszków włosowych, naruszenie proporcji immunoglobulin w osoczu oraz niedobór odporności komórkowej. Czynniki predysponujące do tego stanu są następujące:

- predyspozycje genetyczne (często patologia ma charakter rodzinny);

- ostre infekcje wirusowe;

- ogniska przewlekłej infekcji w organizmie - nieżyt nosa i zatok, zapalenie migdałków, próchnica zębów itp .;

- ostre warunki stresowe;

- dysfunkcja narządów dokrewnych (często stwierdza się odchylenia od normalnej funkcji kory nadnerczy, tarczycy, podwzgórza lub przysadki mózgowej);

- zaburzenia funkcji autonomicznego układu nerwowego, prowadzące do upośledzenia mikrokrążenia.
- postać wstążkowata (ophiasisCelsa) , która charakteryzuje się niekorzystnym przebiegiem; podczas gdy ognisko łysienia rozprzestrzenia się od potylicy do obszaru skroniowego w postaci taśmy;
- forma subtotalna , charakteryzująca się połączeniem małych ognisk z tworzeniem dużych obszarów uszkodzeń;
- forma całkowita , gdy na całej głowie nie ma włosów, całkowicie wypadają rzęsy i brwi;
- uniwersalna - brak owłosienia na całej powierzchni ciała;
- łysienie plackowate, któremu towarzyszy uszkodzenie paznokci, ciężka postać tego procesu.

Dystroficzne uszkodzenie paznokci z łagodną postacią łysienia plackowatego występuje rzadko (20%), z całkowitym i powszechnym - u 94% pacjentów. Płytki paznokcia nabierają matowego wyglądu, podłużnych prążków i / lub kropkowanych „naparstkowych” zagłębień, a także falistej, wzorzystej linii wzdłuż krawędzi paznokcia.

Łysienie plackowate może objawiać się kilkoma postaciami klinicznymi:

- forma ogniskowa (lokalna) , która charakteryzuje się izolowanym zaokrąglonym lub owalnym ogniskiem wypadania włosów;
- postać wieloformatowa, charakteryzująca się obecnością kilku ognisk wypadania włosów;

Łysienie plackowate jest chorobą zapalną bez powstawania blizn skórnych, obejmującą mieszki włosowe, a w niektórych przypadkach także paznokcie. W efekcie włosy wypadają na głowie, twarzy i innych częściach ciała. Zwykle te obszary są okrągłe lub owalne.

W zależności od przebiegu procesu i objawów łysienia plackowatego wyróżnia się trzy etapy:

Etap progresywny (progresywny) lub aktywny . Skóra w zmianach może być opuchnięta i zaczerwieniona oraz mieć wygląd zapalny. Pacjent może odczuwać swędzenie, mrowienie i pieczenie. Charakterystyczna jest obecność połamanych włosów oraz tzw. Strefy „luźnych włosów” na granicach obszaru łysienia. Lekko pociągając za włosy w tym miejscu, jest bezbolesny i łatwy do wyrwania. Mieszki włosowe są dystroficzne i wyglądają jak „zerwana lina”.
Stan stacjonarny charakteryzuje się niewielkim stanem zapalnym lub jego brakiem, bladością skóry w miejscu zmiany oraz brakiem luźnych włosów.
W fazie regresji rozpoczyna się stopniowy wzrost włosów pigmentowanych końcowych i wzrost włosów , które stopniowo gęstnieją i z czasem ulegają pigmentacji.

Poniżej zobaczyć można zdjęcia jak wygląda łysienie plackowate objawy u nastolatków, młodzieży, mężczyzn, kobiet, seniorów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Łysienie plackowate u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów Łysienie plackowate opis informacje.

Łysienie plackowate
Łysienie plackowate
łysienie
łysienie
łysienie plackowate głowy
łysienie plackowate głowy
łysienie plackowate objawy
łysienie plackowate objawy
łysienie androgenowe
łysienie androgenowe
łysienie plackowate brwi
łysienie plackowate brwi
plackowate
plackowate
łysienie plackowate brody
łysienie plackowate brody
łysienie plackowate rzęs
łysienie plackowate rzęs

Co szukasz ?