Jesteś tutaj

Łuszczyca przyczyny, leczenie i profilaktyka.

Wysłane przez Janusz w wt., 11/10/2020 - 00:48
Opis choroby i objawy : 

Łuszczyca, jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Występuje w 5% całkowitej liczby pacjentów z chorobami skóry. W normalnie funkcjonującej skórze proces przemiany (rozwoju, dojrzewania i obumierania) komórek trwa 26–28 dni. W łuszczycy układ odpornościowy człowieka wcześniej wysyła sygnały, które skracają ten proces do ok. 4 dni. Nowe komórki dojrzewają szybko, a stare nie nadążają się złuszczać. Dlatego właśnie naskórek osób chorych staje się znacznie grubszy niż zdrowych. Na ciele tworzy się warstwa martwych komórek w postaci twardych łusek.
Łuszczyca jest nieprzewidywalną chorobą. Czasami na skórze pojawia się jedna zmiana w niewidocznym miejscu, a niekiedy całe ciało jest pokryte plamami i łuskami.
DOMOWE SPOSOBY LECZENIA ŁUSZCZYCY ->> https://domowe-sposoby.com/luszczyca-leczenie-domowe/25

Objawy i oznaki łuszczycy zależą od rodzaju łuszczycy.

Łuszczyca plackowata. Towarzyszą mu specyficzne stany zapalne skóry - wypukłe, owalne, ostro zarysowane zaczerwienione zmiany, łuszczące się i pokryte srebrzystymi łuskami. Najczęściej formacje pojawiają się na zewnętrznej powierzchni łokci, kolan, na skórze głowy i tułowiu. Elementy wysypki skórnej mogą być bolesne i swędzące. W ciężkich przypadkach skóra w pobliżu stawów dotkniętych obszarów pęka i krwawi.
Łuszczyca kropelkowa. Ten typ wiąże się z pojawieniem się na ciele licznych grudek (guzków) koloru pomarańczowo-różowego o wielkości 1-10 mm. Wysypka zwykle pojawia się na tułowiu, ramionach i udach, ale można ją znaleźć na całym ciele. Z reguły dotyka osoby w wieku poniżej 30 lat, a także 2-3 tygodnie po przeniesieniu chorób zakaźnych górnych dróg oddechowych, po powierzchownych infekcjach bakteryjnych odbytu.
Łuszczyca paznokci. Charakteryzuje się zagęszczeniem, złuszczaniem, przebarwieniami płytki paznokcia, przebarwieniami, zażółceniem paznokci, obecnością na nich plam, powstawaniem wgłębień, pęknięć, uszkodzeń paznokci. Płytki paznokcia są niszczone, wzrost paznokci jest zaburzony, można je oddzielić od łożyska paznokcia. Występuje u 30-50% pacjentów z łuszczycą.
Łuszczyca dużych fałd. W tym przypadku zmiany skórne w postaci czerwonych plam zapalnych pojawiają się w okolicy fałdów pachowych, pod gruczołami piersiowymi, w fałdach szyjnych, w okolicy narządów płciowych, na napletku. Na krawędziach i w środku zmian mogą pojawić się pęknięcia. Najczęściej łuszczyca wielkokwiatowa występuje u osób z nadwagą i otyłością. Pocenie się i tarcie pogarszają chorobę.
Łuszczyca głowy. Towarzyszy temu zaczerwienienie skóry głowy, swędzenie, łuszczenie się skóry głowy z pojawieniem się białych łusek na włosach i ramionach - drobinkach martwego naskórka.
Łuszczycowe zapalenie stawów. Zmianom skórnym towarzyszą bóle stawów, obrzęk, skrzywienie i deformacja stawów. Zajęte mogą być stawy palców, nadgarstków, stóp, kolan.
Łuszczyca krostkowa. Ten typ charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry i tworzeniem się dużej liczby krost - małych pęcherzyków wypełnionych ropą. Formacje mogą pojawić się na dłoniach i stopach lub na całym ciele. Kiedy na ciele pojawia się wiele krost, gorączka i osłabienie łączą się.
Erytrodermia łuszczycowa. Obszary skóry zaczerwienione, mogą pojawić się płytki. Zmianom zwykle towarzyszy silny świąd. Najczęściej erytrodermia łuszczycowa jest związana z oparzeniami słonecznymi lub nadużywaniem leków.

Leczenie : 

Metody leczenia łuszczycy:

farmakoterapia (środki uspokajające, hepatoprotektory, induktory interferonu, cytostatyki, kortykosteroidy, NLPZ, syntetyczne retinoidy, leki hormonalne, fotouczulacze);
terapia zewnętrzna;
terapia witaminowa (retinol, tokoferol, rutyna, kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, biotyna itp.);
promieniowanie ultrafioletowe;
Terapia PUVA;
fotochemioterapia;
fototerapia pulsacyjna;
fonoforeza;
terapia glinką;
balneoterapia (kąpiele lecznicze);
karboksyterapia ;
terapia dietetyczna .

Do zewnętrznego leczenia łuszczycy stosuje się: środki zawierające substancje keratolityczne i keratoplastyczne, emolienty; maści przeciwwirusowe, przeciwzapalne; kremy, maści, szampony, żele, płyny zawierające glukokortykoidy, naftalan, hydroksyantronty; preparaty zawierające aktywowany pirytionian cynku, kwas salicylowy itp.

Dieta na łuszczycę jest przepisywana indywidualnie, w oparciu o ogólny stan organizmu i charakterystykę metabolizmu. Konieczne jest ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych (wołowina i jagnięcina, smalec itp.), Szybkich węglowodanów (cukier, słodycze, biały chleb, wypieki). Wskazane jest spędzanie dni na czczo 1-2 razy w tygodniu. Dieta powinna zawierać wystarczającą ilość sfermentowanych produktów mlecznych, oleju roślinnego, owoców i warzyw.

Powikłania: 
Powikłania i działania niepożądane łuszczycy: zaburzenia w pracy układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, hormonalnego, nerwowego; łuszczyca pachwinowa prowadząca do dysfunkcji seksualnych i dyskomfortu; łuszczyca u kobiety ciężarnej może znacznie upośledzać ukrwienie łożyska, zwiększać prawdopodobieństwo spowolnienia lub zatrzymania rozwoju płodu wewnątrzmacicznego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Łuszczyca przyczyny, leczenie i profilaktyka. u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów dłonie łuszczyca opis informacje.

dłonie łuszczyca
łuszczyca łokcia
łuszczyca łokcia
łuszczyca pleców
łuszczyca pleców
łuszczyca łokci
łuszczyca łokci
łuszczyca na łokciach
łuszczyca na łokciach
łuszczyca oczu
łuszczyca oczu
łuszczyca łokciowa
łuszczyca łokciowa
łuszczyca na łokciach zdjęcia
łuszczyca na łokciach zdjęcia
łuszczyca na stopach
łuszczyca na stopach

Co szukasz ?