Jesteś tutaj

Łupież rumieniowy

Wysłane przez Janusz w wt., 11/10/2020 - 19:34
Opis choroby i objawy : 

Łupież rumieniowy (łac. erythrasma) – choroba bakteryjna skóry wywoływana przez maczugowce Corynebacterium minutissimum, na jej obraz kliniczny składają się złuszczające ogniska rumieniowe, głównie w okolicy pachwin. Zmianom nie towarzyszy świąd. Chorobę wywołuje infekcja maczugowcem Corynebacterium minutissimum, należącym do flory fizjologicznej zdrowych ludzi.

Co to jest łupież rumieniowy ?
Łupież rumieniowy (łac. erythrasma)  to czerwone lub czerwono-brązowe przebarwienie skóry spowodowane przez bakterie. Łupież rumieniowy  występuje tylko w fałdach ciała (pachwina i pachy), gdzie skóra jest wilgotna i może się trzeć o siebie. Jest to powszechny i ​​nieszkodliwy stan, który łatwo leczyć kremami lub antybiotykami. Czynnikiem wywołującym łupież rumieniowy jest bakteria Gram-dodatnia Corynebacterium minutissimum, która występuje jako część normalnej mikroflory ludzkiej skóry, ale pod wpływem czynników przyczyniających się do rozwoju choroby bakteria wykazuje właściwości patogenne. Czynnikami predysponującymi łupież rumieniowy są nadmierne pocenie się, wysoka wilgotność, zaburzenia odporności, cukrzyca, otyłość i nieprzestrzeganie środków higieny osobistej. Choroba jest szeroko rozpowszechniona, ale najczęściej występuje w regionach świata o gorącym i wilgotnym klimacie. Mężczyźni częściej chorują niż kobiety.
Zaraźliwość choroby łupież rumieniowy jest niska.

Objawy łupież rumieniowy.
Rumienie są najczęściej zlokalizowane przeważnie na fałdach skórnych, pachy, przestrzeń między udami a workiem mosznowym lub między udami a wargami sromowymi większymi, szpara pośladkowa oraz przestrzeń między palcami. Jeżeli miejsca te będą podrażnione, poprzez np. występowanie otarć, drobnoustroje mają wówczas zapewnione warunki, by wniknąć do warstwy rogowej naskórka.
Wysypki mają postać czerwonawo-brązowych i ceglastoczerwonych plam z wyraźnymi granicami, które, łącząc się, tworzą duże uszkodzenia z zarysowanymi zarysami. W fałdach między palcowych notuje się długo istniejącą macerację, złuszczanie, pęknięcia.
W promieniach lampy wooda w uszkodzeniach przy łupieżu rumieniowym pojawia się luminescencja w kolorze koralowo czerwonym.
Chorobie może towarzyszyć świąd.

 Łupież rumieniowy diagnoza i rozpoznanie:
-  zaleca się oględziny skóry przez dobrego dermatolog
-  badanie mikroskopowe pobranej skóry w celu wykrycia patogenu Corynebacterium minutissimum
- zalecana jest diagnoza fluorescencyjna (kontrola pod lampą Wooda)
Test lampą Wooda jest po to aby sprawdzić, czy bakterie wywołujące rumień ( Corynebacterium minutissimum ) są w dużych ilościach  obecne na skórze chorego. Poprzez oświetlenie skóry światłem ultrafioletowym (UVA, czarne światło) powstaje pomarańczowy kolor. To bakterie wywołujące łupież rumieniowy rozjaśniają się na pomarańczowo.
Lampa Wooda jest urządzeniem do wstępnej diagnozy dermatologicznej rozmaitego typu zmian skórnych.

Pachwinowa postać choroby łupieżu rumieniowego ma charakterystyczne cechy. Wysypki charakteryzują się wypustkami na brzegach, maceracją i pęcherzami. Jednak bardzo łatwo jest pomylić rumieniowaty rumieniowaty z rubromikozą pachwiny. Te dwie patologie mają podobne objawy. Podczas diagnozowania należy zwrócić szczególną uwagę na krawędzie obszarów objętych stanem zapalnym. W przypadku grzybicy rubromozy będą one przerywane, a rumień rumieniowy będzie miał solidną, wyraźną krawędź.

Łupież rumieniowy (łac. erythrasma)
ICD-10L08.1

Leczenie : 

Łupież rumieniowy leczenie
Łagodne zmiany leczy się przeważnie miejscowo poprzez zastosowanie maści z zawartością erytromycyny (5%). Dostępne są także preparaty zawierające np. ketokonazol czy mikonazol. Jeżeli zmiany u chorego  są rozległe na duże powierzchni skóry i nie działa na nie leczenie miejscowe, wówczas warto rozważyć rozpoczęcie leczenia ogólnego i antybiotykoterapii. 

Profilaktyka : 
Łupież rumieniowy zapobieganie powstaniu. -  higiena osobista; - dokładne suszenie fałdów skórnych (szczególnie u osób skłonnych do nadmiernej potliwości); - zwalczanie zwiększonej potliwości (np: wstrzyknięcie toksyny botulinowej do okolicy części pachowej); - stosowanie specjalnych dezodorantów lub antyperspiranty na nadmierne pocenie; - ubrania pacjenta, bielizna i pościel powinna  być dezynfekowan przez gotowanie w 1% roztworze sody mydlanej i prasowanie  gorącym żelazkiem po obu stronach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Łupież rumieniowy u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów jak wygląda łupież rumieniowy opis informacje.

jak wygląda łupież rumieniowy
jak wygląda łupież rumieniowy
łupież rumieniowy obrazy
łupież rumieniowy obrazy
lampa wooda łupież
lampa wooda łupież
łupież rumieniowy pachwin
łupież rumieniowy pachwin
łupież rumieniowy zdjęcia
łupież rumieniowy zdjęcia
lampa wooda kolory
lampa wooda kolory
łupież rumieniowy pod pachami
łupież rumieniowy pod pachami
łupież rumieniowy lampa wooda
łupież rumieniowy lampa wooda
Corynebacterium minutissimum
Corynebacterium minutissimum

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?