Jesteś tutaj

Łupież różowy Giberta

Wysłane przez Janusz w wt., 11/10/2020 - 21:00
Opis choroby i objawy : 

Łupież różany jest stosunkowo łagodną chorobą skóry charakteryzującą się łuskowatą lub różową, łuszczącą się wysypką. Łupież różany najczęściej dotyka dzieci i młodych dorosłych. U wielu osób z łupieżem różanym charakterystyczna wysypka rozwija się po niejasnych, niespecyficznych objawach przypominających te związane z zakażeniem górnych dróg oddechowych. Wysypka zwykle znajduje się na plecach, klatce piersiowej i brzuchu i ustępuje sama w ciągu jednego do trzech miesięcy. Naukowcy uważają, że łupież różany jest wywoływany przez patogen zakaźny, ale nie byli oni w stanie wyizolować i zidentyfikować takiego patogenu.
W wielu przypadkach charakterystyczna wysypka związana z łupieżem różanym jest poprzedzona niejasnymi, niespecyficznymi objawami podobnymi do tych obserwowanych w przypadku wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Takie objawy mogą obejmować gorączkę, ból głowy, zatkany nos, ból gardła i zmęczenie. Czasami brak objawów, zanim pojawi się wysypka.
Wykwitem pierwotnym jest bladoróżowa, medalionowata plama (blaszka macierzysta) o lekko złuszczającej się obwodowo powierzchni i kilkucentymetrowej średnicy. Po 6-10 dniach na tułowiu i na dosiebnych częściach kończyn następuje wysiew licznych wykwitów. Zmiany te są symetryczne, przypominają pomniejszoną blaszkę macierzystą. Ich układ na skórze trochę przypomina choinkę; długa oś zmian przebiega wzdłuż linii rozszczepów skórnych. Stan ogólny chorych jest dobry. Choroba utrzymuje się przez 4-6 tygodni, po czym samoistnie ustępuje. Często zmianom skórnym towarzyszy niewielki lub nasilony świąd.
Diagnoza. Rozpoznanie łupieżu różanego opiera się na identyfikacji charakterystycznych objawów, szczegółowej historii pacjenta i dokładnej ocenie klinicznej. We wcześniejszych stadiach choroby konieczne mogą być dodatkowe testy, takie jak badania krwi lub biopsja, aby odróżnić łupież różany od podobnych chorób skóry.

Klasyfikacja ICD-10: L42 - Łupież różowy Giberta

Leczenie : 

Przyczyny. Łupież różowy gilberta skąd się bierze. Naukowcy uważają, że łupież różany jest spowodowany infekcją wirusową. Jednak mimo że zaburzenie zostało po raz pierwszy opisane w literaturze medycznej w 1860 r., Nigdy nie zidentyfikowano żadnego zakaźnego patogenu. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące. Wiele osób może nie wymagać leczenia, a wysypka zwykle ustępuje sama w ciągu 1-3 miesięcy. Większość terapii ma na celu kontrolowanie lub zmniejszanie świądu. Takie terapie obejmują leki przeciwhistaminowe, kremy steroidowe lub maści.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Łupież różowy Giberta u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów łupież różowy giberta zdjęcia opis informacje.

łupież różowy giberta zdjęcia
łupież różowy
łupież różowy na plecach
łupież różowy
łupież różowy skóry
łupież różowy
łupież różowy gilberta foto
łupież różowy
łupież różowy gilberta na szyi
łupież różowy
łupież różowy giberta czy jest zarazliwy
łupież różowy
łupież różowy zdjęcia
łupież różowy

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?