Jesteś tutaj

Łojotokowe zapalenie skóry przyczyny, leczenie i profilaktyka.

Wysłane przez Janusz w wt., 11/10/2020 - 02:27
Opis choroby i objawy : 

Łojotokowe zapalenie skóry występuje u osób z tłustą cerą i charakteryzuje się łuszczącą skórą we włosach i na twarzy, najczęściej zdarza się młodym ludziom w okresie pokwitania, dzieciom jak i dorosłym. Do częstych objawów łojotokowego zapalenia skóry należą: złuszczanie - białe lub żółtawe łuski - tłusty, przylegający do skóry łupież, rumieniowo-złuszczające zmiany na skórze, tłusta skóra.
U dorosłych łojotokowe zapalenie skóry występuje na skórze głowy, na twarzy: w brwiach, za uszami, wewnątrz małżowin usznych, na skrzydłach nosa oraz w okolicach policzków przylegających do nosa.

Możliwe przyczyny powstawania łojotokowego zapalenia skóry
Zachwiana równowaga hormonalna. Na przykład obserwowane zmiany stosunku estrogenu do testosteronu w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Ludzkie komórki łojowe reagują na aktywność androgenną, aktywując wydzielanie łoju wraz z początkiem dojrzewania.
Patologia przewodu żołądkowo-jelitowego. Dysbakterioza (spadek liczby pałeczek kwasu mlekowego), zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego, zapalenie żołądka i jelit, niestrawność, niezrównoważona dieta.
- Zaburzenia odporności (AIDS, częste procesy zapalne, robaczyce i inne).
- Długotrwałe stosowanie leków (antybiotyki, leki hormonalne).
- Naprężenie. W sytuacjach stresowych dochodzi do aktywacji receptorów gruczołów łojowych i zwiększenia produkcji sebum.
- Nieprzestrzeganie higieny osobistej i aseptyki, stosowanie niewłaściwych kosmetyków pogarsza patologiczny proces.
- Nadużywanie zabiegów kosmetycznych o agresywnym działaniu na naskórek.
- Naruszenie składu mikrobiologicznego skóry wywołuje aktywację procesu patologicznego.

Z kolei predyspozycje genetyczne, zaburzenia metaboliczne i wpływ środowiska zewnętrznego są również uważane za ważne czynniki. Genetycznej predyspozycji do rozwoju tej choroby towarzyszy zmiana jakości sebum. Powoduje to zmiany mikrobioty skóry i obniża właściwości bakteriobójcze, stwarza korzystne środowisko dla flory patogennej, która wywołuje stan zapalny

Leczenie : 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy najczęściej leczy się specjalnymi szamponami, które nie tylko pomagają usunąć łuski ze skóry, ale również zapobiegają ich powstawaniu. Zabiegi kosmetyczne (łaźnie parowe i mechaniczne oczyszczenie, microcurrents, głębokie peelingi twarzy laser resurfacing), kąpiele w wodzie morskiej, masaż leczniczy.

Profilaktyka : 
Zapobieganie łojotokowemu zapaleniu skóry Nie ma jasnych wytycznych dietetycznych dotyczących łojotokowego zapalenia skóry, ale rozsądnie jest trzymać się zdrowej diety. Nie należy przestrzegać diety matki karmiącej, jeśli dziecko ma łojotokowe zapalenie skóry. Codzienne mycie twarzy żelem i skóry głowy szamponem zmniejsza zawartość sebum, usuwa martwe cząsteczki naskórka i zmniejsza ryzyko nawrotów. Oczyszczanie suchej skóry głowy powinno odbywać się minimum 2-3 razy w tygodniu, z podwyższoną zawartością tłuszczu - w razie potrzeby. Nie należy ograniczać kąpieli dziecka z łojotokowym zapaleniem skóry. Ważne jest, aby rodzice utrzymywali optymalną wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Decydując się na usunięcie strupów z łojotokowego zapalenia skóry na skórze głowy dziecka, przestrzegaj następujących zaleceń: codziennie myj włosy szamponem bez łez, skórki delikatnie usuwaj specjalną szczoteczką do masażu, na kilka minut przed myciem nałóż oliwę lub inny olej, aby zmiękczyć skórki. Do pielęgnacji skóry można stosować specjalne produkty z różnych linii kosmetyków medycznych, które zawierają składniki hamujące rozwój grzybów drożdżopodobnych Malacesia. Szampon do pielęgnacji skóry głowy może być stosowany jako żel do mycia twarzy i pod prysznic. Kiedy już znajdziesz najlepszą pielęgnację dla swojej skóry, nie zmieniaj jej. Jeśli Twoja regularna pielęgnacja skóry jest nieskuteczna, skontaktuj się ze specjalistą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Łojotokowe zapalenie skóry przyczyny, leczenie i profilaktyka. u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka opis informacje.

łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka
łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka
łojotokowe zapalenie skóry nos
łojotokowe zapalenie skóry powiek
zapalenie skóry zdjęcia
zapalenie skóry zdjęcia
łojotokowe zapalenie skóry powieka
łojotokowe zapalenie skóry twarz
łojotokowe zapalenie skóry polika
łojotokowe zapalenie skóry na powiece
łojotokowe zapalenie skóry klatka piersiowa

Co szukasz ?