Jesteś tutaj

Linie Beau - poprzeczne bruzdy paznokci o różnej głębokości

Wysłane przez Janusz w pt., 10/09/2020 - 03:28
Opis choroby i objawy : 

Bruzdy na paznokciach choroba zaliczana do schorzeń dermatologicznych. Poprzeczne bruzdy paznokci o różnej głębokości nazywane są liniami Beau. Poprzeczne bruzdy na paznokciach są wynikiem zaburzenia – spowolnienia podziałów płytki w obrębie macierzy.

Co to są Linie Beau na paznokciach ?

Linie Beau poprzeczne bruzdy paznokci mogą być spowodowane poważnymi stanami lub chorobami - niedożywieniem, stanem przed zawałem, chorobą wątroby, ciężkimi infekcjami lub cukrzycą. Uważa się, że Linie Beau są objawem jakiejkolwiek choroby, która może wpływać na wzrost płytki paznokcia. Linia Beau może służyć jako narzędzie diagnostyczne , mierzące odległość od pierwszej linii do łożyska paznokcia, aby określić przybliżony czas wystąpienia choroby.

Przyczyny i objawy Linie Beau – poprzecznych bruzd paznokci

Przyczyną Linie Beau - poprzecznych bruzd paznokci może być wiele schorzeń i chorób - od najbardziej nieszkodliwych po krytyczne. Każde uszkodzenie płytki paznokcia spowalnia podział komórek, co powoduje pojawienie się na paznokciach poprzecznych rowków.
Najczęstszym powodem pojawienia Linie Beau może być:
- uraz łożyska paznokcia lub płytki paznokcia;
- infekcje;
- choroby skóry (np. łuszczyca lub egzema);
- choroba Kawasaki, która zaczyna się od ciężkiej gorączki;
- świnka;
- choroby tarczycy;
- cukrzyca;
- kiła;
- zamknięcie tętnicy wieńcowej poprzedzające zawał serca.

Ponieważ płytka paznokcia rośnie bardzo wolno (średnio 0,1 mm / dobę), Linie Beau paznokcistają się zauważalne nie w momencie wystąpienia choroby, ale po kilku tygodniach, kiedy pacjent może już wiedzieć o chorobie. Zwykle ma to miejsce w przypadku ostrych infekcji, świnki lub choroby Kawasaki. Ale choroby takie jak cukrzyca, kiła, niedrożność tętnic wieńcowych lub choroba tarczycy nie pojawiają się natychmiast, więc poprzeczne bruzdy paznokci mogą być jednym z pierwszych objawów. Im więcej paznokci jest dotkniętych i im więcej Linie na nich, tym bardziej niebezpieczny jest stan zdrowia pacjenta. Wiadomo również, że Linie Beau pojawiają się u pacjentów z rakiem poddawanych chemioterapii, a także u tych, którzy mieli zapalenie płuc. Objawy Linie Beau - poprzeczne bruzdy paznokci obejmują pojawienie się poprzecznych pasków na paznokciach. Mogą być wklęsłe lub wypukłe, a także mieć inny kolor niż reszta paznokcia od ciemnoczerwonego do czarnego. Linie Beau poprzeczne bruzdy paznokcinie należy mylić ze zwykłymi rowkami podłużnymi, które mogą sygnalizować mniej poważne choroby egzemę, problemy metaboliczne, grzybicę itp. Należy zauważyć, że w ciężkich przypadkach dotknięte paznokcie przestają rosnąć, dopóki przyczyna pojawienia się poprzecznych bruzd paznokcia nie zostanie wyeliminowana.
Diagnostyka i leczenie Linie Beau można rozpoznać podczas rutynowego badania pacjenta. Dalsze badanie obejmuje:
- ogólna analiza i posiew bakteryjny krwi w celu identyfikacji chorób i infekcji mogących powodować powstawanie smug na paznokciach;
- biopsja paznokcia;
- MRI i CT naczyń wieńcowych;
- inne analizy, które mogą wykluczyć lub potwierdzić inne możliwe przyczyny Linie Beau – poprzecznych bruzd paznokci.

Leczenie : 

Nie ma lekarstwa na Linie Beau, ponieważ są one objawem innych chorób i ustępują samoistnie po ich wyeliminowaniu. Dozwolone jest stosowanie kosmetyków do pielęgnacji paznokci w celu zamaskowania drobnych niedoskonałości - polerowanie, piłowanie, żele, lakiery itp.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Linie Beau - poprzeczne bruzdy paznokci o różnej głębokości u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów jak wyglądają linie beau opis informacje.

jak wyglądają linie beau
jak wyglądają linie beau
poprzeczne bruzdy na paznokciach galeria
poprzeczne bruzdy na paznokciach galeria
poprzeczne bruzdy
poprzeczne bruzdy
bruzdy na paznokciach
bruzdy na paznokciach
poprzeczne prążki na paznokciach
poprzeczne prążki na paznokciach
poprzeczne bruzdy na paznokciach u nóg
poprzeczne bruzdy na paznokciach u nóg
bruzdy na kciukach
bruzdy na kciukach
poprzeczne bruzdy na paznokciach foto
poprzeczne bruzdy na paznokciach foto
poprzeczne bruzdy na paznokciach u rąk
poprzeczne bruzdy na paznokciach u rąk

Co szukasz ?