Jesteś tutaj

Język geograficzny, rumień wędrujący języka

Wysłane przez Janusz w pt., 10/09/2020 - 00:19
Opis choroby i objawy : 

Termin „język geograficzny” lub „złuszczające zapalenie języka” odnosi się do zapalenia błony śluzowej języka, któremu towarzyszy złuszczanie (złuszczanie) nabłonka, w wyniku którego powierzchnia języka pokrywa się jasnoróżowymi plamami z białą obwódką. Plamy są płaskie, mają zaokrąglone, zniekształcone kontury, co sprawia, że ​​język wygląda jak mapa geograficzna. Ogniska zapalenia to głównie powierzchnie boczne i tył języka.

Przyczyny

Złuszczające zapalenie języka jest stosunkowo częstą dolegliwością, chociaż nie udało się w pełni zidentyfikować wyraźnych przyczyn jego wystąpienia. Powszechnie przyjmuje się, że język geograficzny jest odpowiedzią organizmu na choroby wewnętrzne, częściej z układu pokarmowego i krążenia. Inne typowe czynniki wpływające na pojawienie się złuszczającego zapalenia języka to:

dziedziczność;
choroby jamy ustnej;
ostre choroby zakaźne;
niedobór witamin (brak witamin);
dojrzewanie u dziecka;
skaza wysiękowa;
naruszenie metabolizmu witamin z grupy B;
choroby autoimmunologiczne (naruszenie ludzkiego układu odpornościowego);
endokrynologiczne, hormonalne zmiany w organizmie (ciąża, menopauza, miesiączka);
ząbkowanie u dzieci.

Objawy

Na początku procesu zapalnego na języku pojawiają się szaro-białe plamy o średnicy kilku milimetrów. Brodawki w środku tych plamek stopniowo złuszczają się, tworząc jasnoróżowy lub czerwonawy zaokrąglony obszar. Strefa złuszczania (złuszczania) może być pojedyncza lub liczna i może zmieniać kształt i lokalizację. Z reguły język geograficzny przebiega bez indywidualnych odczuć, dlatego ujawnia się przypadkowo w wyniku badania jamy ustnej. Czasami pacjenci odczuwają swędzenie, mrowienie, zmiany wrażliwości i wrażeń smakowych języka, co może być związane ze złą higieną jamy ustnej lub jedzeniem drażniących pokarmów.

Diagnostyka

Język geograficzny jest najczęściej objawem poważnych dolegliwości, dlatego gdy się pojawia, konieczne jest zdiagnozowanie przewodu pokarmowego, układu krążenia, a także chorób, które mogą być przyczyną złuszczającego zapalenia języka. Bez wątpienia przepisuje się ogólną analizę moczu, kału i zbiera się wywiad (informacje o wcześniejszych chorobach, warunkach życia pacjenta itp.).

Czasami język geograficzny rozwija się u dzieci w okresie ząbkowania lub w okresie dojrzewania u dziewcząt. W takich przypadkach diagnoza nie jest przeprowadzana.

Leczenie : 

Jeśli pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, nie zaleca się specjalnego leczenia: język geograficzny zniknie samoczynnie po wyeliminowaniu pierwotnej przyczyny choroby. Jeśli odczuwasz pieczenie, ból lub suchość w ustach, zaleca się:

przeprowadzić dokładną higienę jamy ustnej;
wykluczyć z diety nadmiernie ostre, słone, zimne lub gorące potrawy;
przepłucz usta wywar z szałwii, rumianku lub dziurawca;
rzucić na chwilę papierosy i alkohol;
nanieść olejek z dzikiej róży na błonę śluzową jamy ustnej (zawiera beta-karoten, witaminy A, E, B3)

Profilaktyka : 
Ta choroba obejmuje kilka środków zapobiegawczych: dokładna pielęgnacja jamy ustnej; terminowa diagnoza chorób somatycznych; Zapobieganie niedoborom witamin: staraj się urozmaicić dietę produktami bogatymi w witaminy z grupy B. Należy pamiętać, że złuszczające zapalenie języka jest objawem innych bardzo poważnych chorób, dlatego osoba, która odkryła w sobie język geograficzny, powinna natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Język geograficzny, rumień wędrujący języka u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów język geograficzny obrazy opis informacje.

język geograficzny obrazy
język
rumień wędrujący języka
 język
lingua geographica images
jezyk
język geograficzny zdjęcia
język
język geograficzny u dziecka
język
język geograficzny u dorosłych
język
język geograficzny
język
rumień wędrujący na języku
język
rumień wędrujący języka leczenie
język

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?