Jesteś tutaj

Grudkowatość bowenoidalna - Bowenoid papulosis

Wysłane przez Janusz w pon., 10/05/2020 - 21:56
Opis choroby i objawy : 

Grudkowatość bowenoidalna jest schorzeniem skóry wywołanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV 16, który również jest związany z nowotworami złośliwymi narządów płciowych. Należy do stanów przedrakowych, istnieje ryzyko przejścia bowenoid papulosis w raka kolczystokomórkowego prącia lub sromu. Grudkowatość bowenoidalna cechuje się obecnością wykwitów grudkowych, które dotyczą przede wszystkim młodych osób. U mężczyzn wykwity skórne mają charakter płaskich grudek zlokalizowanych na żołędzi, napletku i skórze prącia. U kobiet zmiany występują na wargach sromowych i w okolicach odbytu. Grudki są płaskie lub nieco przerosłe i przebarwione. Inne spotykane nazwy choroby to:
wieloogniskowa barwnikowa choroba Bowena, odwracalna atypia sromu, bowenoidalna atypia sromu, śródnabłonkowa neoplazja prącia/sromu, multifocal indolent pigmented penile papules, viral keratosis.

Objawy grudkowatość bowenoidalna
Grudkowatość bowenoidalna objawia się wysypką, a elementy wysypki w tej chorobie mogą być różne. Grudkowatość bowenoidalna może objawiać się jako formacja na skórze:

Czerwone plamki;
Barwione grudki liszajowe;
Płytki przypominające erupcje leukoplakii .

Elementy wysypki mogą być liczne, ale u niektórych pacjentów rozwija się pojedyncza masa. Wielkość elementów wysypki waha się od 1-2 mm do 3-4 cm średnicy.

Z reguły grudkowatość bowenoidalna jelita grubego przebiega bez subiektywnych odczuć, chociaż niektórzy pacjenci skarżą się na swędzenie w okolicy wysypki. W przypadku wtórnej infekcji może rozwinąć się stan zapalny, któremu towarzyszy silny ból.

Najczęściej grudkowatość bowenoidalna jelita grubego objawia się tworzeniem pigmentowanych grudek. Są to elastyczne formacje o różowo-żółtym, brązowym lub fioletowym odcieniu. Powierzchnia grudek jest zwykle gładka, ale może być również pokryta brodawkami.
Gdy pojawiają się grudki liszajowe, elementem wysypki jest pieczęć na skórze z intensywnie zaznaczonym wzorem na skórze. Zwykle te grudki mają szorstką powierzchnię i niezmieniony kolor skóry. U niektórych pacjentów grudki pokryte są surowiczą skórką. Czasami pojedyncze grudki tworzą blaszki przez fuzję.

Jeśli grudkowatość bowenoidalna jelita grubego objawia się tworzeniem się blaszek typu leukoplakii, wówczas elementy wysypki są wyraźnie ograniczone i mają mleczny lub biało-szary kolor.
Typową lokalizacją wysypki z grudkowatość bowenoidalna jelitową jest okolica narządów płciowych.

U kobiet wysypki pojawiają się na wargach sromowych lub łechtaczce, u mężczyzn - na skórze penisa.
Bardzo często, jeśli wysypka z grudkowatość bowenoidalna jelitową jest zlokalizowana na penisie, bardzo często choroba jest mylona z perłowymi grudkami prącia.

Być może pojawienie się wysypki na udach, w okolicy odbytu, na błonie śluzowej gardła i jamy ustnej. Z reguły na skórze pojawiają się grudki barwnikowe, a na błonach śluzowych liszajowate.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Grudkowatość bowenoidalna - Bowenoid papulosis u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów grudkowatość bowenoidalna zdjęcia opis informacje.

grudkowatość bowenoidalna zdjęcia
grudkowatość bowenoidalna
grudkowatość bowenoidalna sromu
grudkowatość bowenoidalna
Grudkowatość bowenoidalna choroba
Grudkowatość bowenoidalna
bowenoid papulus
grudkowatość bowenoidalna
grudkowatość bowenoidalna objawy
grudkowatość bowenoidalna
grudkowatość bowenoidalna członka
Grudkowatość bowenoidalna
grudki płasko-wyniosłe na członku
grudkowatość bowenoidalna
grudkowatość bowenoidalna
Grudkowatość bowenoidalna
penis grudki
Grudkowatość bowenoidalna

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?