Jesteś tutaj

Fotodermatoza - alergia na słońce.

Wysłane przez Janusz w pon., 10/05/2020 - 17:59
Opis choroby i objawy : 

Fotodermatoza ( Photodermatosis) to choroba skóry spowodowana ekspozycją na światło słoneczne, związana z nadwrażliwością na promieniowanie UV, zależna od mechanizmów immunologicznych lub czynników egzogennych. Objawy to pojawiające się w postaci pęcherzy, zaczerwienienia, swędzenie i łuszczenie się skóry, która występuje po kontakcie skóry z słońcem. Wysypki występują głownie na twarzy, rzadko na ciele, rękach i stopach.
Promienie słoneczne nie tylko ogrzewają nas swoim ciepłem w okresie wiosenno-letnim i zachwycają zimą, ale także pomagają wzmocnić układ odpornościowy. Niestety ekspozycja na słońce może u niektórych osób wywołać reakcję alergiczną.

Alergie na słońce, fotodermatoza (fotodermatoza) to choroby wywołane zwiększoną wrażliwością skóry na promienie słoneczne. To wcale nie jest rzadkie zjawisko. Statystyki pokazują, że około 20% ludzi na całym świecie boryka się z tą chorobą.

Alergia na słońce to w rzeczywistości fotodermatoza. Toksyczne lub alergiczne działanie słońca objawia się, gdy promienie słoneczne (ultrafioletowe) oddziałują z dowolną substancją na skórze (egzogenne fotodermit) lub w skórze (endogenne fotodermatitis).

Istnieją 3 rodzaje promieniowania UV:

- C - krótkofalówka (długość fali 100-280 nanometrów) opóźniona przez warstwę ozonową stratosfery.

- B - krótkofalówka (290-320 nanometrów), odgrywa bardzo ważną rolę w występowaniu oparzeń słonecznych i raka skóry.

- A - długofalowe (320-400 nanometrów), odgrywa ważną rolę w rozwoju raka skóry, oparzenia słoneczne są związane z tym samym promieniowaniem, ale nie powodują oparzeń.

Następnie, w kolejności rosnącej długości fal, postępujemy: światło widzialne, promieniowanie podczerwone i fale radiowe.

Rodzaje nadwrażliwości na światło skóry:

Typ 1 - niezależnie od koloru oczu i włosów, osoba po 30 minutach ekspozycji na słońce ulega oparzeniom słonecznym i nigdy się nie opala.

Typ 2 - osoba łatwo ulega oparzeniom słonecznym, ale ma trudności z opalaniem.

Typ 3 - ekspozycja na słońce powoduje lekkie oparzenie, które następnie przechodzi w opaleniznę, często bardzo intensywną.

4 typ - osoba łatwo opala się bez poparzeń słonecznych.

Typ 5 - ten typ nadwrażliwości na światło jest charakterystyczny dla osób o ciemnej karnacji.

Typ 6 - światłoczułość jest charakterystyczna dla ludzi rasy Negrytów (Pigmeje).

Leczenie : 

Jeśli po opalaniu skóra jest pokryta pęcherzami i bardzo swędzi, należy natychmiast zwrócić się do specjalistów (dermatologa, immunolog, alergolog). Lekarz po badaniu może wyznaczyć leczenie (zewnętrzne - maść) oraz leczenia wewnętrzne ( leki antyutleniaczy, witamin z grupy B, witaminy E i C, kwas nikotynowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwhistaminowe, które nie powodują reakcji alergicznych w słońcu). Leczenie fotodermatozy zwykle trwa od kilku dni do kilku tygodni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Fotodermatoza - alergia na słońce. u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów alergia na słońce opis informacje.

alergia na słońce
alergia na słońce
fotodermatoza
fotodermatoza
ALERGIA SŁONECZNA
ALERGIA SŁONECZNA
Uczulenie na słońce
Uczulenie na słońce

Co szukasz ?