Jesteś tutaj

Dermatofibroma

Wysłane przez Janusz w sob., 10/03/2020 - 22:38
Opis choroby i objawy : 

Dermatofibroma - małe, łagodne narośla na skórze, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej pojawia się na kostkach i stopach, ramionach i górnej części pleców.
Włókniak (łac. fibroma) – łagodny nowotwór powstający z tkanki łącznej. Wyróżnia się włókniaki miękkie (łac. fibroma molle) i włókniaki twarde (łac. fibroma durum, dermatofibroma, fibrosis nodularis subepidermalis).
Włókniaki miękkie są nowotworami o charakterze wrodzonym, ale mogą pojawiać się w różnym wieku. Są to miękkie guzy lub guzki, zwykle workowato zwisające, dające się często wprowadzić w głąb skóry przez ucisk palcem. Struktury te mogą być koloru różowego, szarego, czerwonego lub brązowego, czasem zmieniają kolor na przestrzeni lat.
Włókniaki skórne to łagodne zmiany skórne. Na zewnątrz objawia się jako guzek na skórze, który z czasem może urosnąć do ogromnych rozmiarów, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Włókniak skórny występuje znacznie częściej u dorosłych, głównie u kobiet. Te formacje nie powodują bólu, ale czasami mogą swędzieć i powodować dyskomfort psychiczny pacjenta z powodu nieprzyjemnego wyglądu.

Powody pojawienia się dermatofibroma u człowieka na skórze:

Do niedawna główną przyczyną powstawania włókniaków skórnych była reakcja organizmu na ukąszenia owadów, ale teraz teoria ta nie jest oficjalnie potwierdzona. Nie zostało dokładnie zidentyfikowane, z powodu tego, jakie takie patologie mogą wystąpić na ludzkim ciele. Opierając się na historii osób cierpiących na tę chorobę, możemy wymienić tylko prawdopodobne czynniki rozwoju tych nowotworów:
- Genetyczne predyspozycje czlowieka. Jeśli ktoś z bliskich krewnych cierpiał na te patologie skóry, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia dermatofibromy;
- U kobiet nowotwory te występują znacznie częściej niż u mężczyzn;
- Środowisko. Życie na terenach skażonych - w pobliżu głównych autostrad, fabryk i fabryk, a także praca w niebezpiecznych gałęziach przemysłu może przyczynić się do rozwoju tych patologii;
-Wiek. Włókniaki skórne dotykają głównie dorosłych, prawie nigdy nie występują u dzieci;
- Uszkodzenie skóry. Do rozwoju choroby mogą przyczyniać się wszelkiego rodzaju urazy, zastrzyki i ukąszenia owadów (choć nie zostało to na pewno udowodnione). Włókniaki skórne często pojawiają się u osób cierpiących na następujące schorzenia: gruźlicę, trądzik, ospę wietrzną, zaburzenia czynności wątroby.

Dermatofibroma charakteryzuje się następującymi cechami:

- Na powierzchni skóry pojawia się narośl w kształcie guzka. Może krwawić w przypadku uszkodzenia;
- Ściskając narośl palcami, zagina się ona do wewnątrz;
- Kolor włókniaka skórnego zawsze różni się od koloru zdrowej skóry. Najczęściej ta narośl jest brązowa lub szarawa, a w rzadkich przypadkach czarna lub ciemnoczerwona;
- Dotykanie włókniaka skórnego może powodować ból i swędzenie;
- Tylko niewielka część deratofibroma unosi się nad powierzchnią skóry. Jego masa znajduje się w tkankach skóry. Te formacje są zlokalizowane częściej na nogach, nogach, rękach, rzadziej na tułowiu.

Często dermatofibroma nie powoduje żadnego ostrego dyskomfortu u chorego. Jego rozwój trwa bardzo długo, czasami formacja ta może zniknąć sama lub może przekształcić się w niebezpieczne nowotwory złośliwe.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Dermatofibroma u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów dermatofibroma co to jest opis informacje.

dermatofibroma co to jest
dermatofibroma co to jest
dermatofibroma włokniak na skórze
dermatofibroma włokniak na skórze
dermatofibroma skutki
dermatofibroma skutki
dermatofibroma skórna
dermatofibroma skórna
dermatofibroma włokniak
dermatofibroma włokniak
dermatofibroma skin
dermatofibroma skin
dermatofibroma na skórze
dermatofibroma na skórze
dermatofibroma soczewkowa
dermatofibroma soczewkowa
włókniaki skórne miekkie
włókniaki skórne miekkie

Co szukasz ?