Jesteś tutaj

Czerniak, zwany też czerniakiem złośliwym

Wysłane przez Janusz w pon., 11/09/2020 - 00:15
Opis choroby i objawy : 

Czerniak, zwany też czerniakiem nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Na czerniaka częściej zapadają kobiety, ale przebieg choroby jest znacznie cięższy u mężczyzn. Czerniak to nowotwór, który wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Dlatego najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby. Jeżeli choroba jest wcześnie rozpoznana, szanse na wyleczenie są bardzo duże. Czerniak, chociaż sugeruje to nazwa, nie musi być czarny. Zmiana nowotworowa może mieć zabarwienie czerwone, ciemnoniebieskie, szare, a nawet cieliste. Rozwijający się czerniak może wywoływać swędzenie skóry.
Czerniak to rodzaj raka skóry, w którym atakowane są komórki barwnikowe znajdujące się w ludzkiej skórze. W zdecydowanej większości (ponad 70%) rozwija się w miejscu wrodzonych lub nabytych form barwnikowych - znamion, znamion i tylko w 28-30% - na niezmienionej skórze.
W większości przypadków czerniak dotyka osoby w średnim wieku (40-45 lat), jednak coraz częściej choroba występuje w młodszym pokoleniu (od 20 do 30 lat). Kobiety chorują na czerniaka 2 razy częściej niż mężczyźni. Osoby o jasnej karnacji i włosach, niebieskich i szarych oczach są bardziej podatne na tego typu raka skóry.

RAK SKÓRY DIAGNOZA ROZPOZNANIE =>> https://mojachoroba.pl/artykul/jak-rozpoznac-raka-skory-objawy-rodzaje-d...

Objawy czerniaka:
1.Owrzodzenie
2.Świąd,
3.Zaczerwienienie,
4.Asymetria wzrostu,
5.Obwódka wokół znamienia, robiąca wrażenie „unoszącej się”.
6.Uwagę powinny zwrócić wszelkie niepokojące objawy dotyczące szczególnie stref barwnikowych, niekoniecznie ciemnych, również niebieskich, sinych, czarnych, a nawet bezbarwnych.
7.Współistniejące stany zapalane mogą być objawem wtórnego zainfekowania i nie zwalniają od podejrzenia czerniaka.
8.Potencjalne objawy czerniaka mogą być związane z rozwijaniem się przerzutów w węzłach chłonnych lub odległych narządach, które mogą postępować szybciej niż zmiana miejscowa na skórze.

Leczenie : 

Czerniaki mogą rosnąć szybko i dawać szybkie przerzuty na inne narządy. Z tego powodu podjęcie leczenia musi być natychmiastowe, najczęściej wiąże się z zabiegiem chirurgicznym.
Leczenie czerniaka:
Chirurgiczne
Izolowana kończynowa chemioterapia perfuzyjna
Radioterapia
Chemioterapia
Schematy chemioterapii
Immunoterapia
Szczepionki

Profilaktyka : 
Profilaktyka czerniaka: -ograniczaj ekspozycję na promieniowanie UV, opalaj się tylko w bezpiecznych godzinach, -unikaj przebywania na słońcu między godziną 10 a 15 -staraj się zawsze szukać cienia -osłaniaj skórę i oczy – korzystaj z okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, -noś kapelusze, bluzki i koszulki z długim rękawem, jeżeli tylko to możliwe -stosuj ochronę ciała, używaj kremów z filtrem dostosowanym do Twojego rodzaju skóry

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Czerniak, zwany też czerniakiem złośliwym u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów czerniak skóry opis informacje.

czerniak skóry
czerniak skóry
rak skóry czerniak
rak skóry czerniak
rak skóry początki
rak skóry początki
czerniak skóry zdjęcia
czerniak skóry zdjęcia
rak skóry zdjęcia
rak skóry zdjęcia
rak skóry objawy swędzenie
rak skóry objawy swędzenie
jak wygląda czerniak skóry
jak wygląda czerniak skóry
jak wygląda rak skóry zdjęcia
jak wygląda rak skóry zdjęcia
rak skóry objawy swędzenie skóry
rak skóry objawy swędzenie

Co szukasz ?