Jesteś tutaj

Czerniak podpaznokciowo-kończynowy

Wysłane przez Janusz w czw., 10/01/2020 - 07:17
Opis choroby i objawy : 

Czerniak paznokcia występuje na dłoniach, stopach i pod paznokciowo z charakterystycznym obrazem histologicznym. Początkowo czerniak paznokcia objawia się niewinnie to niewielka ciemna plamka, która może być widoczna nie tylko na paznokciu, ale i na otaczającej go skórze, zmiany tego typu do złudzenia przypominają krwiaka, który powstaje w wyniku urazu (np. przytrzaśnięcia palca w drzwiach), w odróżnieniu od krwiaka jednak nie przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia i raczej nie zmienia swojego zabarwienia.

Możliwe czynniki ryzyka rozwoju czerniaka tej lokalizacji obejmują:

- Mechaniczne uszkodzenie paznokci. Około jedna trzecia pacjentów z rozpoznaniem odnotowała historię mechanicznego uszkodzenia falangi paznokcia. Najczęściej cierpią na to palce u stóp oraz kciuk i palec wskazujący ręki roboczej. Ponadto czerniaka można wywołać interwencjami kosmetycznymi i chirurgicznymi, które są wykonywane w różnych chorobach paznokci.
- Urazy fizyczne - zwichnięcia i oparzenia, użycie laserów do leczenia lub usuwania uszkodzeń paznokci.
- Narażenie na chemiczne czynniki rakotwórcze na paznokciu. Około 10% pacjentów miało długotrwały kontakt z chemikaliami (praca zawodowa lub środowisko).
- Czynnik dziedziczny. Około 5-14% chorych na czerniaka ma defekty genetyczne, w szczególności mutacje w genach CDKN2A, CDK4, MITF, VC1R.
- Duża liczba znamion dysplastycznych. W przytłaczającym przypadku rozwój czerniaka podpaznokciowego występuje de novo, t. mi. na niezmienionych tkankach, ale ryzyko jego rozwoju jest większe u osób z dużą liczbą barwnikowych znamion dysplastycznych.
- Wiek powyżej 60 lat.

Uważa się iż u rasy białej predysponującymi czynnikami ryzyka czerniaka są: jasna skóra, rude włosy i piegi.

Czerniaka podpaznokciowy charakteryzuje się dwoma etapami rozwoju: są tą etap poziomym i etap pionowym.

W stadium poziomym pigmentowany czerniak podpaznokciowy wygląda jak pasek koloru brązowego lub czarnego znajdujący się pod paznokciem. Jego kolor może być niejednorodny. Według badań u jednej trzeciej pacjentów dochodzi do poszerzenia pigmentacji z zajęciem swobodnego brzegu paznokcia, płytki paznokcia i skóry.

W przypadku czerniaka bez pigmentu (który według badań występuje w 30% przypadków) objawy takie nie są typowe, a choroba pozostaje niezauważona przez długi okres czasu. Pierwsze objawy pojawiają się w fazie pionowej, kiedy guz zaczyna rosnąć inwazyjnie w otaczających tkankach. W tym czasie paznokieć jest zdeformowany u chorego na czerniaka. Płytka paznokcia matowieje, traci naturalny połysk. Jego grubość maleje, paznokieć staje się kruchy, łatwo łuszczy się i łamie. W miarę powiększania się guza paznokieć pęka, a pod nim znajduje się wyboista powierzchnia. W przypadku czerniaka pigmentowanego będzie miał brązowy lub czarny kolor z plamami bardziej pigmentowanych obszarów. Przy kontakcie mechanicznym powierzchnia ta łatwo krwawi.

W niektórych przypadkach czerniakowi podpaznokciowemu towarzyszy mogą takie objawy jak: pieczenie, swędzenie lub wzdęcia. W miarę postępu nowotwór obejmuje w procesie nowe tkanki, rozprzestrzeniając się na tkanki miękkie palców, stóp lub dłoni. Zespół bólowy nasila się i osoba nie może w pełni korzystać z chorej kończyny.

Spośród ogólnoustrojowych objawów czerniaka występuje ogólne osłabienie, utrata masy ciała, utrzymująca się gorączka. W przypadku przerzutów objawy z dotkniętych ciał łączą się. Tempo postępu choroby jest różne dla każdego pacjenta. W niektórych przypadkach mija kilka lat, inne przypadki są wykrywane w ciągu roku od początkowego pojawienia się czerniaka.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Czerniak podpaznokciowo-kończynowy u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów czerniak paznokcia obrazy opis informacje.

czerniak paznokcia obrazy
czerniak paznokcia obrazy
czerniak paznokcia jak wyglada
czerniak paznokcia jak wyglada
czarna plama na paznokciu
czarna plama na paznokciu
czerniak na paluchu
czerniak na paluchu
melanonychia paznokcia
melanonychia paznokcia
czarne plamki na paznokciach u nog
czarne plamki na paznokciach u nog
czerniak złośliwy paznokcia
czerniak złośliwy paznokcia
jak wygląda czerniak paznokcia
jak wygląda czerniak paznokcia
czarne plamy pod paznokciami
czarne plamy pod paznokciami

Co szukasz ?