Jesteś tutaj

Choroba Bowena inaczej rak śródnaskórkowy lub rak in situ

Wysłane przez Janusz w pon., 09/28/2020 - 21:55
Opis choroby i objawy : 

Choroba Bowena (łac. morbus Bowen) – postać raka przedinwazyjnego (carcinoma in situ) skóry; pojedyncze lub mnogie ogniska, dobrze odgraniczone od skóry zdrowej, brunatnawej barwy, o hiperkeratotycznej lub gładkiej powierzchni.. Choroba ta rozwija się u osób po 50. roku życia. Zmiana chorobowa wygląda jak czerwona plamka, wykwit w przebiegu wyprysku (egzemy) lub łuszczycy. Z tego powodu może pozostawać niezdiagnozowany przez wiele lat, do czasu aż pacjent i lekarz uświadomią sobie, że ciągle się powiększa, łuszczy i nie reaguje na zastosowane leczenie przeciwświądowe bądź przeciw łuszczycowe.
Rak in situ (rak, carcinoma in situ) tłumaczony jest „in situ” - jest to początkowy etap rozwoju nowotworu złośliwego (raka), podczas gdy proces patologiczny ogranicza się tylko do nabłonka powierzchownego, nie rozprzestrzenia się w głąb tkanek. Rak rozwija się powoli, ponieważ w takiej strefie komórki nowotworowe namnażają się i umierają w tym samym tempie, a guz nie przybiera tak szybko masy komórkowej.
Choroba Bowena występuje częściej u osób starszych, ale czasami rozpoznaje się ją również u osób młodszych.
Lokalizacja nowotworów w chorobie Bowena:
45% - głowa;
15% - dłonie;
10% - błony śluzowe.
10% - genitalia. Na genitaliach chorobę Bowena częściej wykrywa się u mężczyzn w średnim i starszym wieku. Lokalizacja nowotworów - wewnętrzny płatek napletka. U kobiet rzadko dotyczy to genitaliów.

Najczęściej , podobnie jak większość chorób nowotworowych czy przedrakowych, chorobę Bowena rozpoznaje się w starszej grupie wiekowej , w głównej grupie ryzyka znajdują się pacjenci powyżej 45. roku życia. Choroba jest zlokalizowana najczęściej na skórze głowy, w jamie ustnej i na genitaliach (u mężczyzn).

Głównym objawem choroby Bowena jest widoczny narost na skórze . Początkowo pojawia się tylko czerwonawa plamka, która nie ma wyraźnych granic. Następnie na jego miejscu rozwija się rosnąca płytka, czasami obserwuje się jej złuszczanie. Ponadto pojawiają się prawdziwe narośle brodawek, zmiany martwicze w najbliższych obszarach skóry, mogą pojawić się wrzody.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Choroba Bowena inaczej rak śródnaskórkowy lub rak in situ u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów choroba bowena za uchem opis informacje.

choroba bowena za uchem
choroba bowena na skórze
choroba bowena na uszach
choroba bowena na palcu
choroba bowena na skórze człowieka
choroba bowena na skórze ludzi
choroba bowena skóra
choroba bowena na uchu
choroba bowena na dłoni

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?